Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum w Lelowie. Jak podaje "Encyclopeadia Judaica", kilkadziesiąt żydowskich rodzin mieszkało w Lelowie już w 1547 roku. Na przestrzeni dziejów Żydzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum w Lelowie. Jak podaje "Encyclopeadia Judaica", kilkadziesiąt żydowskich rodzin mieszkało w Lelowie już w 1547 roku. Na przestrzeni dziejów Żydzi."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum w Lelowie

2 Jak podaje "Encyclopeadia Judaica", kilkadziesiąt żydowskich rodzin mieszkało w Lelowie już w 1547 roku. Na przestrzeni dziejów Żydzi stanowili istotny procent mieszkańców Lelowa. W 1808 roku w mieście żyło 269 wyznawców judaizmu, w 1857 roku - 480. Czterdzieści lat później społeczność żydowska Lelowa liczyła 720 osób, co stanowiło aż 60% wszystkich mieszkańców. Żydzi dominowali w miejscowym handlu. Wielu Żydów zajmowało się rzemiosłem, w początkach XX wieku w Lelowie istniała też żydowska huta szkła i garbarnie.

3 Od 2003 roku w Lelowie, w ostatni weekend sierpnia obchodzone jest Święto Ciulmu- Czulentu. W tym dniu, jak za dawnych lat uczestniczą zarówno Żydzi jak i mieszkańcy Lelowa.

4 Zorganizują go uczniowie Gimnazjum w Lelowie, którzy są w trakcie poznawania kultury żydowskiej.

5

6

7 Zapoznanie się z tradycjami żydowskimi. Poznanie zwyczajów panujących w naszym regionie przed II Wojną Światową. Nawiązanie znajomości z gośćmi z Izraela.

8 Co roku w porze zimowej do Lelowa przyjeżdżają Chasydzi, modlić się na grobie cadyka Dawida Bidermanna.

9

10

11 Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Gimnazjum w Lelowie. Jak podaje "Encyclopeadia Judaica", kilkadziesiąt żydowskich rodzin mieszkało w Lelowie już w 1547 roku. Na przestrzeni dziejów Żydzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google