Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FINAŁ SZKOLNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PROJEKTU pt: „POZNAJEMY KRAJE EUROPY”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FINAŁ SZKOLNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PROJEKTU pt: „POZNAJEMY KRAJE EUROPY”"— Zapis prezentacji:

1 FINAŁ SZKOLNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PROJEKTU pt: „POZNAJEMY KRAJE EUROPY”
KL. 5A SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 IM. 1WDP ALINA SUŁKOWSKA Nauczyciel języka angielskiego LEGIONOWO 2012/2013

2 WŁOCHY

3 WŁOCHY Stolicą Włoch jest Rzym Włochy na mapie Europy

4 FLAGA WŁOCH Kolor czerwony Kolor biały Kolor zielony
Flaga Włoch jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: zielony, biały, czerwony.

5 CIEKAWE MIEJSCA Koloseum - największy amfiteatr Rzymu. Kolejni cesarze oraz bogaci obywatele dla zdobycia popularności urządzali tu walki gladiatorów i dzikich zwierząt. Koloseum mogło pomieścić niemal widzów, zajmujących miejsca stosownie do pozycji społecznej.

6 CIEKAWE MIEJSCA Pisa jest nadmorskim miasteczkiem ze słynną na całym świecie krzywą wieżą. Wieża jest dzwonnicą katedralną, która już w chwili budowy stała się sławna. Podczas stawiania jedna z kolejnych kondygnacji zaczęła się przechylać, lecz budowniczy nie zaprzestali prac.

7 CIEKAWE MIEJSCA Panteon - to rzymska „świątynia wszystkich bogów” o ogromnym wnętrzu nakrytym kopułą i jedną z najlepiej zachowanych budowli Rzymu. Panteon wypełniają grobowce i sarkofagi spoczywających tu królów Włoch.

8 CIEKAWE MIEJSCA Bazylika św. Piotra w Watykanie – to jedno z najważniejszych świętych miejsc Chrześcijaństwa. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochowania św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym np. Jana Pawła II.

9 NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA WE WŁOSZECH
Na głównej ulicy Wenecji znajdują się znane muzea, galerie, dlatego są tam tłumy turystów. Wenecja jest jednym z piękniejszych miast we Włoszech, ponieważ zwana jest „miastem na wodzie’’ i symbolicznym miejscem dla zakochanych. Wenecja już od ponad tysiąca lat jest jednym z najważniejszych i największych portów Morza Śródziemnego.

10 SŁAWNI WŁOSI Giuseppe Verdi (kompozytor) Leonardo da Vinci (malarz)
Antonio Vivaldi (skrzypek i kompozytor, kapłan katolicki) Luciano Pavarotti (śpiewak operowy, liryczny tenor)

11 FRANCJA

12 FRANCJA Francja na mapie Europy Stolicą Francji jest Paryż

13 FLAGA FRANCJI Flaga Francji jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony. Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.

14 CIEKAWE MIEJSCA Wieża Eiffla -
najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

15 CIEKAWE MIEJSCA Katedra Notre-Dame gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame.

16 CIEKAWE MIEJSCA Luwr – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji.

17 CIEKAWE MIEJSCA Pałac wersalski – pałac królewski w Wersalu, na przedmieściach Paryża, symbol francuskiej monarchii absolutnej.

18 CZECHY

19 CZECHY Czechy na mapie Europy Stolicą Czech jest Praga

20 FLAGA CZECH Flaga Czech jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi.

21 CIEKAWE MIEJSCA Staromiejski zegar astronomiczny „Orloj“ znajduje się na wieży gotyckiej Ratusza Staromiejskiego. O każdej pełnej godzinie pojawiają się ruchome rzeźby 12 apostołów oraz postacie Kościotrupa, Turka, Skąpca i Pyszałka.

22 CIEKAWE MIEJSCA Most Karola – most na Wełtawie jest jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Na moście Karola znajduje się ponad 30 figur, które są prawdziwą galerią barokowych rzeźb.

23 CIEKAWE MIEJSCA Teatr Narodowy – teatr w Pradze zbudowany
w stylu neorenesansowym, znany jako „Alma Mater czeskiej opery”, jest również krajowym pomnikiem historii i sztuki.

24 CIEKAWE MIEJSCA Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha- gotycka katedra św. Wita na Zamku Praskim jest to symbol duchowy narodu czeskiego i miejsce, w którym spoczywają najwięksi władcy w historii Czech.

25 sławne osoby Ewa Farna – polsko-czeska piosenkarka pop-rockowa urodzona 12 sierpnia 1993r w Czechach.

26 NIEMCY

27 NIEMCY Stolicą Niemiec jest Berlin Niemcy na mapie Europy

28 FLAGA NIEMIEC czarny czerwony żółty

29 CIEKAWE MIEJSCA Brama Brandenburska- jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Berlina. Na bramie znajduje się kwadryga powożona przez skrzydlatą bogini zwycięstwa Nike.

30 CIEKAWE MIEJSCA Katedra Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny - ta gotycka katedra jest najsłynniejszym zabytkiem Kolonii. Jest ona wizytówką miasta, jej symbolem i siedzibą arcybiskupstwa kolońskiego.

31 CIEKAWE MIEJSCA Gendarmenmarkt-
jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie. Reichstag- siedziba niemieckiego parlamentu, jeden z symboli Berlina.

32 Wielka Brytania

33 WIELKA BRYTANIA NA MAPIE
Wielka Brytania jest wyspą. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Szkocja i Walia Głową państwa jest Królowa Elżbieta II.

34 ANGLIA Stolicą Anglii jest Londyn.
Znane miejsca w Anglii to na przykład: Big Ben - czyli duża wieża zegarowa, która jest jednym z najsłynniejszych zabytków na świecie Pałac Buckingham, gdzie mieszka rodzina królewska Tower Bridge - most nad Tamizą w Londynie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów. London Eye - największe na świecie koło widokowe, z którego roztacza się przepiękny widok na cały centralny Londyn. Znani Anglicy, to na przykład: David Beckham Adele William Shakespeare ANGLIA

35 SZKOCJA Stolicą Szkocji jest Edynburg.
Znane miejsca w Szkocji to między innymi: Jezioro Loch Ness ze słynnym potworem, znanym jako Nessie. Zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii Drummond Gardens - najpiękniejsze ogrody Szkocji Znane osoby ze Szkocji to na przykład: Sean Connery Ewan Mc Greggor

36 W A L I Stolicą Walii jest Cardiff. Znane miejsca w Walii to:
Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie. The Millennium Stadium - stadion narodowy Walii, znajdujący się w jej stolicy Pistyll Rhaeadr - największy wodospad w Walii Znane osoby z Walii to na przykład: Anthony Hopkins Caterina Zeta-Jones

37 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "FINAŁ SZKOLNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PROJEKTU pt: „POZNAJEMY KRAJE EUROPY”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google