Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli tajna misja Entersajmu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli tajna misja Entersajmu"— Zapis prezentacji:

1 czyli tajna misja Entersajmu
W sieci... czyli tajna misja Entersajmu i akta sieci OzoCity Raport przygotowały: Agnieszka Kusztelak Katarzyna Tarnacka kl. II. LP-z

2 tajny szpieg z konkurencyjnej organizacji wykradł akta
W nocy z 30 na r. tajny szpieg z konkurencyjnej organizacji wykradł akta projektu sieci osiedlowej pod kryptonimem "OzoCity". Śledztwo zaczęliśmy od zapoznania się z papierami

3 UTAJNIONE Sieć lokalna "OzoCity"

4 Projekt budowy lokalnej
OzoCity, r. Projekt budowy lokalnej sieci osiedlowej "OzoCity"

5 W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów, rośnie liczba ludzi chętnie korzystających z Internetu, który daje nieograniczone możliwości. Umożliwia on względnie tanią komunikację z osobami nawet z drugiego końca świata, przesyłanie tekstu, obrazu oraz dźwięku. Można w nim znaleźć informacje na każdy temat, materiały przydatne w szkole i w pracy. W tej globalnej sieci ludzie z całego świata mogą szukać pracy z określonego zawodu, który ich interesuje. Następnym plusem jest korzystanie ze swojego konta bankowego czy robienie zakupów nie ruszając się z domu.

6 Sposobów na podłączenie domowego komputera do globalnej Sieci jest wiele, a najpopularniejszym z nich jest połączenie modemowe. Jest to rozwiązanie tanie w instalacji, lecz wiąże się z wysokimi rachunkami telefonicznymi, co niezmiernie może smucić internatów, którzy są zmuszeni ograniczać się w korzystaniu z Internetu. Tak, więc uzasadnione jest szukanie nowych rozwiązań…

7 Niezwykle praktycznym pomysłem, by ułatwić dostęp do Internetu jest budowa lokalnej sieci komputerowej. Zasięg takiej sieci nie musi być duży - może obejmować choćby jeden blok na osiedlu. Wszystko zależy od liczby chętnych oraz odległości pomiędzy nimi.

8 Przy odpowiednim samozaparciu można doprowadzić do sytuacji, w której opłaty za bezpośredni, stały (24 godziny na dobę) dostęp do Internetu wyniosą od 30 do 60 zł miesięcznie, co z pewnością ułatwi życie młodym ludziom! Taka polityka sprawdza się w nowo powstających sieciach blokowych i osiedlowych.

9 By zacząć budować sieć osiedlową musi istnieć grupa osób posiadająca komputery i wyrażającą chęć do połączenia się w sieć oraz pomysł jej organizacji. Musi się znaleźć również osoba o silnym charakterze, potrafiąca rozmawiać z ludźmi i orientująca się w ogólnej tematyce komputerowej, która miałaby ochotę poświęcić swój czas temu przedsięwzięciu.

10 Technika budowy sieci zależy od warunków lokalnych, od tego, czy rozpatrywany obszar ma zabudowę zwartą (bloki) czy rozproszoną (domki jednorodzinne). Podstawy tej wiedzy należy jednak uzyskać z innych źródeł. Warto jest również skorzystać z forum dyskusyjnych. Należy się także liczyć z tym, że liczba osób w grupie inicjującej jest zbyt mała, aby osiągnąć poziom opłat za Internet rzędu 60 zł od osoby, dlatego też warto jest przeprowadzić prezentacje projektu sieci wśród lokatorów w celu zwiększenia liczby klientów.

11 Topologia sieciowa określa układ komputerów, okablowania i innych urządzeń w sieci. Jest to fizyczna mapa sieci. Wybór topologii sieciowej ma wpływ na rodzaj i możliwości urządzeń sieciowych, zarządzanie nimi oraz możliwości przyszłej rozbudowy. Istnieją dwa rodzaje topologii: • Topologia fizyczna opisuje, w jaki sposób fizyczne urządzenia są połączone w sieci. • Topologia logiczna opisuje sposób przesyłania danych przez fizyczne urządzenia sieciowe.

12 Sieć, która jest przedmiotem naszego projektu, jest to sieć lokalna (LAN). Cała jej struktura rozmieszczona zostanie w obrębie jednego budynku mieszkalnego i obejmie swoim zasięgiem 20 komputerów. Założeniem całego projektu jest to, by każdy zainteresowany lokator posiadał stały dostęp do Internetu i innych usług oferowanych przez tą sieć.  

13 Niezbędnymi elementami, bez których sieć nie mogłaby istnieć są:
- serwer sieciowy - komputery - klienci - media transmisji - kable miedziane, światłowody, fale radiowe. - osprzęt sieciowy - karty sieciowe, modemy, rutery, huby, switche, access pointy. - zasoby sieciowe - wspólny sprzęt, programy, bazy danych. - oprogramowanie sieciowe - to programy komputerowe, dzięki którym możliwe jest przesyłanie informacji między urządzeniami sieciowymi: + klient-serwer (system użytkownik) - system, w którym serwer świadczy usługi dołączonym stacjom roboczym. W systemie tym programy wykonywane są w całości lub częściowo na stacjach roboczych. + host - terminal (system baza) - do komputera głównego (hosta) dołączone zostają terminale. W systemie tym programy wykonywane są na hoście.

14 Na samym początku należy zorientować, czy wszyscy zainteresowani posiadają już własny komputer, przez co zaoszczędzimy dodatkowych kosztów. Całe szczęście, nasi potencjalni klienci mają w domu stacje robocze, więc stworzenie sieci to już tylko formalność. Teraz musimy się zastanowić, jakie urządzenia sieciowe się w niej znajdą oraz określić ich możliwości. Jednak zanim zaczniemy kupować wyposażenie, wybierzmy topologię oraz ogólną technikę wykonania sieci.

15 Zaplanowanie przebiegu i ułożenie kabli oraz umiejscowienie koncentratorów czy routerów to kwestie niezwykle istotne. Takiej analizy należy dokonać koniecznie przed wykonaniem pierwszych prac, gdyż błędne planowanie może w przyszłości uniemożliwić rozwój sieci. Warto skonsultować się z wybranym dostawcą Internetu, który z pewnością ma odpowiednie doświadczenie w budowie sieci lokalnych i udzieli pomocy.

16 Nasza sieć zbudowana będzie w oparciu o topologię gwiazdy, która jest niezwykle popularnym sposobem podłączania komputerów w sieci osiedlowej. W topologii gwiazdy, kabel sieciowy z każdego komputera jest podłączony do centralnego urządzenia zwanego koncentratorem. Koncentrator jest urządzeniem łączącym kilka komputerów. W topologii gwiazdy, sygnał jest przesyłany z komputera przez koncentrator, do wszystkich komputerów w sieci. W większej skali, wiele sieci LAN może być wzajemnie połączonych w układzie topologii gwiazdy.

17

18 W przedstawionym wyżej schemacie ukazany został sposób w jaki sieć przez nas tworzona będzie zorganizowana. W cały jej skład wchodzi 20 komputerów, które są dołączone są do 2 routerów 10 portowych, a każdy z terminali posiada kartę sieciową; potrzebujemy również skrętek z końcówką RJ45, oraz wiele metrów kabla. W rzeczy samej najważniejszą część całej konstrukcji stanowi serwer z dużą możliwością obliczeniową, oraz pojemnymi dyskami, do którego podłączone są routery. Zastosowaliśmy routery ze względu na to, iż zawierają w sobie firewall, a także automatycznie przypisują adres sieciowy.

19 Zaletą topologii gwiazdy jest to, że awaria jednego komputera w topologii gwiazdy powoduje, że tylko on nie będzie mógł wysyłać i odbierać danych. Reszta sieci będzie pracowała normalnie. Wadą stosowania tej topologii jest to, że komputery są podłączone do koncentratora i jeśli koncentrator ulegnie awarii, cała sieć przestanie funkcjonować. Poza tym, w topologii gwiazdy również występują kolizje.

20 Teraz zajmijmy się tym, w jaki sposób poradziliśmy sobie przy wprowadzaniu naszego planu w życie. Nasz blok ma 4 pietra i 3 klatki schodowe. Główny serwer znajduje się w środkowej klatce, dokładnie po środku. Jeden z routerów jest w mieszkaniu nad serwerem, a drugi pod; a do nich podłączone są wszystkie terminale. Internet dochodzi do serwera, a od niego bezpośrednio poprzez routery jest przekazywany do wszystkich komputerów. Oczywiście zanim zaczniemy cokolwiek czynić w sprawie budowy naszej sieci musimy odwiedzić spółdzielnię mieszkaniową i uzyskać odpowiednie pozwolenie.

21 Dostawcą naszego Internetu został Dialog ze swoją opcją 2MB, metodą DSL. Internet rozdziela na całą sieć serwer za pomocą routerów. Dokonujemy przydziału dla każdego użytkownika 256 mb/s min przy frekwencji 80%, a nawet 512 mb/s max., gdy w necie siedzi nie więcej niż 50 osób. Ważną rzeczą jest również to, by kabel do poszczególnego użytkownika nie przekraczał 100m, gdyż wtedy następuje pogorszenie sygnału nadawanego do kart sieciowych. Dobre jest też to, że nawet jak serwer jest wyłączony, to routery nadal chodzą i udostępniają klientom Internet. Jeśli dojdziemy do porozumienia z naszym dostawcą sygnału globalnego, tzn. abonament za Internet będzie wynosić około 300zł, to po podzieleniu to na 20 użytkowników wyjdzie jakieś 20zł na głowę! Po prostu, aż miło

22 Oprogramowanie jakim dysponuje nasza sieć pozwala swoim klientom nie tylko na swobodne korzystanie z zasobów Internetu, ale również z wszelakich urządzeń sieciowych; każdy z sąsiadów może użyczyć swojej drukarki czy skanera. Możliwe jest także udostępnianie dysków fizycznych wraz z ich zasobami: multimedia czy też inne pliki i programy.

23 A teraz zastanowimy się dokładnie nad tym, jaki sprzęt będzie nam potrzebny i jakie parametry w pełni nam odpowiadają. Ponieważ koszt budowy sieci oraz dostępu do Internetu zależy od takich czynników, jak przyjęta struktura sieci, liczba użytkowników, sposób wykonania instalacji itp., nie można podać uniwersalnego wyliczenia kosztów. Karty sieciowe 100 mb/s w zupełności wystarczą, bo po co niepotrzebnie przepłacać. Nasz budynek mieszkalny liczy 12 m, więc jeśli kupimy 100m kabla to po cenie hurtowej będzie jakieś 40gr za metr. Na pewno trzeba zakupić 2 routery 10 portowe i ok.22 końcówek RJ45. Trzeba wziąć też pod uwagę koszt podłączenia Internetu (jakieś 900zł) oraz zakup porządnego serwer. Serwer Pentium, posiadający naprawdę niezłe możliwości oraz pojemne dyski to koszt 2300zł, przy samodzielnym jego złożeniu oraz zaopatrywaniu się w hurtowni.

24 Tak więc tabela kosztów budowy sieci i dostępu do Internetu przedstawia się następująco:
Podłączenie Internetu 900zł Serwer zł 2 routery 10 portowe 700zł (po 350zł szt.) Skrętka z RJ-45 (100m) 96zł Karty sieciowe (21szt.) 420zł (po 20zł szt.) RAZEM: 4416zł

25 Dziesięć powodów, dla których warto zająć się budową sieci osiedlowej:
1. Chcesz spędzać w sieci więcej czasu niż do tej pory nie patrząc nerwowo na zegarek. 2. Rachunki za telefon przekraczają granice zdrowego rozsądku i Twoje możliwości finansowe. 3. Wolny czas lubisz spędzać na wirtualnych pogaduszkach. 4. Stawki kafejek internetowych są prawie tak zbójeckie jak w TP, a szkolną pracownię komputerową zamykają o 18: Nie lubisz chwil, gdy modem rozłącza się, gdy masz już 98% pobieranego pliku Czytanie grup dyskusyjnych ma być przyjemnością, a nie wyścigiem z czasem Rodzina też chciałaby czasem skorzystać z telefonu Lubisz grać i chcesz na nowo odkryć ulubione gry w wersji „multiplayer” Noszenie dysku twardego po sąsiadach zdecydowanie coraz mniej mu służy Sąsiedzi mają podobne poglądy na Internet jak Ty.

26 Po pomyślnie przeprowadzonym śledztwie
okazało się, że prezes naszej grupy specjalnej - prof. Marcin "KryŚka" Kryszkiewicz zapomniał hasła do wejścia, zahakował, by zabrać projekt i go sprawdzić. Wszystko zakończyło się pomyślnie, a przecież mogło być nieciekawie.

27 Webgrafia: http://www.wikipedia.pl/ http://www.trzepak.pl/

28 The End


Pobierz ppt "czyli tajna misja Entersajmu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google