Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Własna firma czyli jaka jest różnica między marzycielem a przedsiębiorcą mgr inż. Jakub Sosin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Własna firma czyli jaka jest różnica między marzycielem a przedsiębiorcą mgr inż. Jakub Sosin."— Zapis prezentacji:

1 Własna firma czyli jaka jest różnica między marzycielem a przedsiębiorcą mgr inż. Jakub Sosin

2 Przedsiębiorczość Umiejętność wykorzystywania czynników produkcji (ziemi, pracy, kapitału) do wytwarzania nowych wyrobów lub usług. Umiejętność wykorzystywania czynników produkcji (ziemi, pracy, kapitału) do wytwarzania nowych wyrobów lub usług. Przedsiębiorca dostrzega możliwości, których inni nie dostrzegają Przedsiębiorca dostrzega możliwości, których inni nie dostrzegają

3 Przedsiębiorczość Jest zjawiskiem nie ciągłym. Jest zjawiskiem nie ciągłym. Pojawia się by zapoczątkować zmiany, następnie zanika do czasu, gdy pojawia się ponownie by zainicjować inne zmiany. W odróżnieniu od zarządzania wiąże się z inicjowaniem zmian. W odróżnieniu od zarządzania wiąże się z inicjowaniem zmian.

4 Przedsiębiorca Ludzie zwykle boją się zmian, szukają spokoju, stabilizacji, bezpieczeństwa. Ludzie zwykle boją się zmian, szukają spokoju, stabilizacji, bezpieczeństwa. Przedsiębiorca zawsze poszukuje zmiany, reaguje na nią i wykorzystuje ją jako okazję. Traktuje zmianę jako zjawisko normalne i zdrowe, chociaż zazwyczaj jej nie powoduje (zwykle nie jest wynalazcą). Przedsiębiorca zawsze poszukuje zmiany, reaguje na nią i wykorzystuje ją jako okazję. Traktuje zmianę jako zjawisko normalne i zdrowe, chociaż zazwyczaj jej nie powoduje (zwykle nie jest wynalazcą).

5 Przedsiębiorca Potrafi do wytworzenia czegoś nowego wykorzystać ogólnie dostępną wiedzę. Potrafi do wytworzenia czegoś nowego wykorzystać ogólnie dostępną wiedzę. (np. Henry Ford nie wynalazł samochodu, ale zapoczątkował jego masową produkcję, wprowadzając podział pracy przy taśmie montażowej).

6 Cechy przedsiębiorcy Świadomość własnej wartości i pewność siebie Świadomość własnej wartości i pewność siebie – jasne określenie swoich umiejętności zainteresowań, osiągniętych sukcesów, świadomość osobistej wartości i godności.

7 Cechy przedsiębiorcy Umiejętność negocjacji Umiejętność negocjacji - prowadzenie skutecznych rozmów, umiejętność przekonywania i argumentowania swoich racji, - umiejętność przekonywania do rzeczy nowych. - umiejętność przekonywania do rzeczy nowych.

8 Cechy przedsiębiorcy Radzenie sobie w sytuacjach niepewnych Radzenie sobie w sytuacjach niepewnych - umiejętność dostosowywania celów do zmieniających się okoliczności, - umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach niepewności i braku pełnej informacji.

9 Cechy przedsiębiorcy Planowanie działań Planowanie działań - umiejętność określania celu, środków do jego realizacji oraz kontrolowania i oceny postępów i efektywności prowadzonych działań.

10 Cechy przedsiębiorcy Akceptacja ryzyka Akceptacja ryzyka - umiejętność zaakceptowania faktu, że realizacja każdego, nawet najbardziej przemyślanego przedsięwzięcia gospodarczego może napotkać na trudności i przeszkody (bariery).

11 Cechy przedsiębiorcy Energia życiowa Energia życiowa - fizyczne i psychiczne przygotowanie do wykonywania ciężkiej i długotrwałej pracy, do pokonywania trudności - barier. - fizyczne i psychiczne przygotowanie do wykonywania ciężkiej i długotrwałej pracy, do pokonywania trudności - barier.

12 Cechy przedsiębiorcy Dojrzałość w kierowaniu samym sobą Dojrzałość w kierowaniu samym sobą - stosowanie samodyscypliny, przy jednoczesnym poczuciu komfortu psychicznego wynikającego z faktu bycia swoim własnym szefem. - stosowanie samodyscypliny, przy jednoczesnym poczuciu komfortu psychicznego wynikającego z faktu bycia swoim własnym szefem.

13 Cechy przedsiębiorcy Wiara we własne siły i możliwości Wiara we własne siły i możliwości - zdolność do realizacji własnych pomysłów i do przekonywania do nich innych.

14 Pytanie ? Czy warto być przedsiębiorcą ?

15 Dlaczego warto być przedsiębiorcą ? Nienormowany czas pracy Nienormowany czas pracy - pracuje kiedy chce i ile chce, - pracuje kiedy chce i ile chce, - sam sobie wyznacza godziny pracy, - sam sobie daje urlop.

16 Dlaczego warto być przedsiębiorcą ? Wolność, niezależność Wolność, niezależność - sam określa zakres i tempo pracy i rozwoju - sam określa zakres i tempo pracy i rozwoju - brak zależności służbowej – - brak zależności służbowej – NIE MA SZEFA !!! NIE MA SZEFA !!!

17 Dlaczego warto być przedsiębiorcą ? Możliwość uzyskania wyższych dochodów - cena przysługuje niezależnie od nakładu pracy, - możliwość wykorzystywania pojawiających się okazji, - możliwość wykorzystywania pojawiających się okazji, - możliwość zarabiania na pracy innych. - możliwość zarabiania na pracy innych.

18 Dlaczego warto być przedsiębiorcą ? Możliwość realizacji własnych pomysłów Możliwość realizacji własnych pomysłów - profity z nowych przedsięwzięć, - satysfakcja, samorealizacja, - prestiż społeczny, - poczucie wartości i niezależności. - profity z nowych przedsięwzięć, - satysfakcja, samorealizacja, - prestiż społeczny, - poczucie wartości i niezależności.

19 Pytanie ? A minusy ? Bo może jednak nie warto … ?

20 Minusy Minusy brak płatnego urlopu, (?) brak płatnego urlopu, (?) większa odpowiedzialność, (?) większa odpowiedzialność, (?) brak ochrony socjalnej, (?) brak ochrony socjalnej, (?) brak świętego spokoju- niepewność, (?) brak świętego spokoju- niepewność, (?) dochód zależny od kondycji firmy, (?) dochód zależny od kondycji firmy, (?) kontakty z urzędami, (?) kontakty z urzędami, (?) ryzyko finansowe, ryzyko finansowe, …………….. ? …………….. ?

21 Pytanie ? To jaka jest różnica pomiędzy marzycielem a przedsiębiorcą ?

22 Różnica Przedsiębiorczość jest cechą ludzi odważnych, którzy potrafią marzyć. Przedsiębiorczość jest cechą ludzi odważnych, którzy potrafią marzyć. Różnica pomiędzy marzycielem a przedsiębiorcą polega jedynie na tym, że przedsiębiorca posiada umiejętność realizowania swoich marzeń bez względu na pojawiające się trudności. Różnica pomiędzy marzycielem a przedsiębiorcą polega jedynie na tym, że przedsiębiorca posiada umiejętność realizowania swoich marzeń bez względu na pojawiające się trudności.

23 Pamiętaj ! Tylko odważni jeźdźcy spadają z koni. Ten co zawsze czołga się po ziemi, nigdy nie pozna smaku upadku …

24 Pamiętaj ! Nie ważne ile razy upadniesz. Ważne ile razy potrafisz się podnieść.

25 Pamiętaj ! Niektórzy żyją tak ostrożnie, że umierają prawie jak nowi …

26 Pamiętaj ! Ci co nie mają marzeń są skazani na to, aby przez całe życie pracować dla tych, którzy je mają.

27 Miejcie marzenia ! Dziękuję za uwagę !


Pobierz ppt "Własna firma czyli jaka jest różnica między marzycielem a przedsiębiorcą mgr inż. Jakub Sosin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google