Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające."— Zapis prezentacji:

1

2 Alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające z jego odstawienia. Jest to również zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

3 Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu). Objawy abstynencyjne Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.

4 Najczęściej wyróżnia się trzy grupy powodów picia: 1. ucieczkowe w celu zapomnienia o kłopotach, zredukowania napięcia, poprawy nastroju i odprężenia się 2. społeczne np. dla towarzystwa, z uprzejmości, z jakiejś okazji 3. w poszukiwanie przyjemności np. dla smaku alkoholu czy z przekonania o zdrowotnych efektach jego działania.

5 Wyróżniamy 1.Faza wstępna (od kilku miesięcy do kilku lat) Objawy: po wypiciu kieliszka pijący czuje się bezpieczniej wszystkie problemy zaczyna rozwiązywać za pomocą alkoholu wzrasta tolerancja alkoholowa, aby uzyskać przyjemny nastrój 2.Faza ostrzegawcza (od pół roku do kilku lat) Objawy: występują luki pamięciowe, okresowe zaniki pamięci u pijanego nie obserwuje się typowych objawów upicia się unika rozmów na ten temat. 3.Faza krytyczna Objawy: traci kontrolę nad raz rozpoczętym piciem; jeżeli już zaczął pić, pije do głębokiego upojenia alkoholowego; jest jeszcze w stanie podjąć decyzję: pić czy nie pić; pogłębia się w nim poczucie winy, niezadowolenia z siebie zaczyna pić od rana (picie poranne). 4.Faza przewlekła Objawy: początkiem jej jest przejście do picia ciągłego; alkoholik stara się podtrzymywać stan upojenia - stale jest pijany

6

7 Po alkohol sięga ponad 92% 15- i 16- latków oraz 96% 17- i 18-latków. Najczęściej wybierany trunek przez młodzież to piwo. Do upicia się przyznała się niemal połowa piętnastolatków i ponad 65% siedemnastolatków. Raport Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce, przygotowany przez PARPA, wskazuje, że około 21% kobiet i 26% mężczyzn wyraziłoby zgodę na to, by ich dziecko spróbowało alkoholu przed ukończeniem 18 urodzin.

8 I SYSTEM LECZNIA ZAMKNIĘTEGO 1. Ośrodki odwykowe 2. oddziały, pododdziały szpitala psychiatrycznego W obu przypadkach stosuje się takie formy pomocy jak: detoksykacja terapia grupowa terapia zajęciowa II SYSTEM LECZENIA OTWARTEGO 1. Poradnie leczenia otwartego Edukacja w zakresie problemów alkoholowych Terapia grupowa Indywidualne sesje z terapeutą Grupy pracy z rodziną 2. Grupy wsparcia Grupy AA Kluby abstynenckie

9

10 Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

11 Alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Niestety bliscy alkoholika są najczęściej nieświadomymi pomocnikami w piciu. Traktując chorego jak niegrzeczne dziecko utrudniają mu podjęcie decyzji o leczeniu. Alkoholizm to choroba bardzo demokratyczna, dotyka ludzi ze wszystkich środowisk społecznych, niezależnie od sytuacji finansowej, wykształcenia, zawodu i płci. Początki choroby są zwykle takie: ktoś sięgał po alkohol, aby przypodobać się kolegom, ktoś inny pokonywał w ten sposób nieśmiałość, uciekał od stresów i problemów lub chciał zapomnieć o nieszczęściu, które go spotkało.

12

13 Alkoholizm to bezlitosna oraz dożywotnia choroba. Na zwalczanie jej jest tylko jeden sposób: BEZWZGLĘDNA I DOŻYWOTNIA ABSTYNENCJA!!!

14


Pobierz ppt "Alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google