Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALKOHOLIZM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALKOHOLIZM."— Zapis prezentacji:

1 ALKOHOLIZM

2 CO TO JEST ALKOHOLIZM? Alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikające z jego odstawienia. Jest to również zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

3 OBJAWY ALKOHOLIZMU: Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu
Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu). Objawy abstynencyjne Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.

4 PRZYCZYNY ALKOHOLIZMU
Najczęściej wyróżnia się trzy grupy powodów picia: 1. „ucieczkowe” w celu zapomnienia o kłopotach, zredukowania napięcia, poprawy nastroju i odprężenia się 2. „społeczne” np. dla towarzystwa, z uprzejmości, z jakiejś okazji 3. „w poszukiwanie przyjemności” np. dla smaku alkoholu czy z przekonania o zdrowotnych efektach jego działania.

5 FAZY ALKOHOLIZMU: Faza wstępna (od kilku miesięcy do kilku lat)
Wyróżniamy Faza wstępna (od kilku miesięcy do kilku lat) Objawy: po wypiciu kieliszka pijący czuje się bezpieczniej wszystkie problemy zaczyna rozwiązywać za pomocą alkoholu wzrasta tolerancja alkoholowa, aby uzyskać przyjemny nastrój Faza ostrzegawcza (od pół roku do kilku lat) występują luki pamięciowe, okresowe zaniki pamięci u pijanego nie obserwuje się typowych objawów upicia się unika rozmów na ten temat. Faza krytyczna traci kontrolę nad raz rozpoczętym piciem; jeżeli już zaczął pić, pije do głębokiego upojenia alkoholowego; jest jeszcze w stanie podjąć decyzję: pić czy nie pić; pogłębia się w nim poczucie winy, niezadowolenia z siebie zaczyna pić od rana (picie poranne). Faza przewlekła początkiem jej jest przejście do picia ciągłego; alkoholik stara się podtrzymywać stan upojenia - stale jest pijany

6

7 ALKOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY
Po alkohol sięga ponad 92% 15- i 16-latków oraz 96% 17- i 18-latków. Najczęściej wybierany trunek przez młodzież to piwo. Do upicia się przyznała się niemal połowa piętnastolatków i ponad 65% siedemnastolatków. Raport „Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce”, przygotowany przez PARPA, wskazuje, że około 21% kobiet i 26% mężczyzn wyraziłoby zgodę na to, by ich dziecko spróbowało alkoholu przed ukończeniem 18 urodzin.

8 POMOC UZALEŻNIONYM II SYSTEM LECZENIA OTWARTEGO 1. Poradnie leczenia otwartego • Edukacja w zakresie problemów alkoholowych • Terapia grupowa • Indywidualne sesje z terapeutą • Grupy pracy z rodziną 2. Grupy wsparcia • Grupy AA • Kluby abstynenckie I SYSTEM LECZNIA ZAMKNIĘTEGO 1. Ośrodki odwykowe 2. oddziały, pododdziały szpitala psychiatrycznego W obu przypadkach stosuje się takie formy pomocy jak: • detoksykacja • terapia grupowa • terapia zajęciowa

9

10 CO TO JEST AA? Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

11 ALKOHOLIZM W RODZINIE Alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Niestety bliscy alkoholika są najczęściej nieświadomymi pomocnikami w piciu. Traktując chorego jak niegrzeczne dziecko utrudniają mu podjęcie decyzji o leczeniu. Alkoholizm to choroba bardzo demokratyczna, dotyka ludzi ze wszystkich środowisk społecznych, niezależnie od sytuacji finansowej, wykształcenia, zawodu i płci. Początki choroby są zwykle takie: ktoś sięgał po alkohol, aby przypodobać się kolegom, ktoś inny pokonywał w ten sposób nieśmiałość, uciekał od stresów i problemów lub chciał zapomnieć o nieszczęściu, które go spotkało.

12 ALKOHOL WE KRWI Zawartość alkoholu Typowe objawy 0,3‰ 0,8‰ 1,5‰ 2‰ 4‰
rozproszona uwaga 0,8‰ pobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, obniżony krytycyzm 1,5‰ zaburzenia równowagi, błędy w logicznym myśleniu, opóźnienie czasu reakcji, agresywność 2‰ zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli zachowania i poruszania się 4‰ senność, możliwość zapadnięcia w śpiączkę 4-5‰ zatrucie, śmierć

13 Alkoholizm to bezlitosna oraz dożywotnia choroba
Alkoholizm to bezlitosna oraz dożywotnia choroba. Na zwalczanie jej jest tylko jeden sposób: BEZWZGLĘDNA I DOŻYWOTNIA ABSTYNENCJA!!!

14 WYKONAŁA: WERONIKA MAKOWIECKA
KOORDYNATOR: DOROTA BORUCH


Pobierz ppt "ALKOHOLIZM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google