Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODMIENNE CZĘŚCI MOWY Aneta Woźniak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODMIENNE CZĘŚCI MOWY Aneta Woźniak."— Zapis prezentacji:

1 ODMIENNE CZĘŚCI MOWY Aneta Woźniak

2

3 CZASOWNIK oznacza czynności lub stany. Odpowiada na pytania: co robi
CZASOWNIK oznacza czynności lub stany. Odpowiada na pytania: co robi? (np. śpiewa, maluje, chodzi); co się z nim dzieje? (np. błyska się, dnieje, świta, spada). Odmienia się przez osoby, liczby, rodzaje, czasy, tryby i strony. Tworzy w zdaniu orzeczenie.

4 BEZOKOLICZNIK to podstawowa, nieosobowa forma czasownika, która nie mówi o tym ani kto ani kiedy wykonuje czynność. Charakterystyczne końcówki: „-ć”, „-c” (np. stać, biec). Odmiana czasownika przez osoby, liczby, czasy, tryby i strony to koniugacja.

5 RZECZOWNIK oznacza: - przedmioty (stół, szafa, książka), - osoby (Antek, mama, pisarz), - zwierzęta (pies, Azor, mucha), - rośliny (topola, drzewo, kwiat), - pojęcia (dobro, zło, piękno), - czynności (pisanie, czytanie), - cechy (młodość, głębokość).

6 Odpowiada na pytanie: kto. co
Odpowiada na pytanie: kto? co? Rzeczownik odmienia się przez przypadki i liczby i MA rodzaj. Odmiana rzeczownika przez przypadki to deklinacja.

7 PRZYMIOTNIK oznacza cechy i właściwości rzeczowników, np
PRZYMIOTNIK oznacza cechy i właściwości rzeczowników, np. mały domek, jasny kolor, wysokie drzewo, dobry zawodnik, ciężki kamień. Odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? który? która? które? czyj? czyja? czyje? Odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Ulega stopniowaniu.

8 LICZEBNIK jest częścią mowy oznaczającą liczbę lub kolejność
LICZEBNIK jest częścią mowy oznaczającą liczbę lub kolejność. Odpowiada na pytania: ile? który z kolei? Wyróżniamy następujące rodzaje liczebników:

9 - główne: jeden, trzy, tysiąc, sto; - porządkowe: pierwszy, trzeci, tysięczny, setny; - ułamkowe: pół, półtora, dwie trzecie, jedna piąta; - zbiorowe: dwoje, troje, czworo, ośmioro; - nieokreślone: kilka, kilkanaście, kilkaset, niewiele;

10 ZAIMEK jest częścią mowy zastępującą rzeczownik (np
ZAIMEK jest częścią mowy zastępującą rzeczownik (np. ja), przymiotnik (np. mój), liczebnik (np. tyle), przysłówek (np. tam). Odpowiada na pytania tych części mowy, które zastępuje. Odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje.

11

12 DZIĘKUJĘ! Bibliografia: Gramatyka na bardzo dobry Wikipedia


Pobierz ppt "ODMIENNE CZĘŚCI MOWY Aneta Woźniak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google