Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza porównawcza metody projektów i metaplanu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza porównawcza metody projektów i metaplanu"— Zapis prezentacji:

1 Analiza porównawcza metody projektów i metaplanu
PRACA ZALICZENIOWA Anita Piotrowska Pedagogika Plastyka i technika w szkole podstawowej i gimnazjum Rok I Semestr II

2 METAPLAN To metoda dyskusji, która polega na tym, że uczestnicy tworzą wspólnie plakat, będący graficznym skrótem całej debaty. Tę metodę można wykorzystać zarówno w małych grupach, jak i większych zespołach.

3 Zasady tworzenia metaplanu:
Pole plakatu musi być podzielone na obszary: Opis aktualnego stanu: Jak jest?

4 Informacje o stanie idealnym
Jak być powinno?

5 Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?
Informacje dotyczące przyczyn rozbieżności między stanem aktualnym a idealnym Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?

6 Myśli, które powinny posłużyć jako bodziec do dalszego działania
Wnioski!

7 Temat pracy zapisujemy w chmurce 

8 Jak to wygląda? Nauczyciel zapisuje temat w chmurce
Uczniowie dostają flamastry i karty z narysowanymi figurami oraz pytaniami Uczestnicy zapisują swoje myśli w formie krótkich zdań do przygotowanych pól Odbywa się prezentacja wypisanych plakatów Wszystkie prace łączy się w całość, a następnie omawia Plakat może służyć do dalszej pracy

9 METODA PROJEKTU To metoda nauczania, która pozwala na dzielenie materiału nauczania na serię małych projektów, inaczej zadań do zrealizowania przez grupę uczniów. Wykonując określone wcześniej założenia uczniowie zdobywają wiedzę i doświadczenie, a następnie dzielą się z nią z rówieśnikami, prezentując efekty swojej pracy.

10 Która metoda jest lepsza?

11 Każda z metod ma swoje wady i zalety 
Istotą tej prezentacji jest analiza, porównanie i zebranie wniosków i spostrzeżeń, które pozwolą wybrać nauczycielom odpowiednią dla danej grupy uczniów metodę nauczania.

12 METAPLAN ZALETY UCZY WSPÓŁPRACY PRZYGOTOWUJE DO PRACY BADAWCZEJ, M. IN. MATURALNEJ, LICENCJACKIEJ, MAGISTERSKIEJ UCZY ZWIĘZŁEGO FORMUŁOWANIA MYŚLI WZBUDZA ZAANGAŻOWANIE CZŁONKÓW GRUPY POZWALA NA SWOBODNE WYPOWIADANIE SIĘ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW UCZY PLANOWANIA ZWIĘKSZA EFEKTYWNOŚĆ PRACY DAJE MOŻLIWOŚĆ PORÓWNYWANIA SPOSTRZEŻEŃ UMOŻLIWIA ROZDZIELENIE ZADAŃ DLA POSZCZEGÓLNYCH GRUP PORZĄDKUJE UZYSKANĄ WIEDZĘ UCZY ODPOWIEDZIALNOŚCI POZWALA NA WIZUALIZACJĘ WYNIKÓW DEBATY ROZWIJA UMIEJĘTNOŚĆ LOGICZNEGO MYŚLENIA I CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM UCZY ANALIZOWANIA I PORZĄDKOWANIA INFORMACJI PRZYCIĄGA UWAGĘ NOWOCZESNYM UJĘCIEM ZAGADNIENIA WADY PRZYNOSI ZAGROŻENIE ZRZUCANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA REZULTATY PRACY NA LIDERA GRUPY PRZYCZYNIA SIĘ DO MYŚLENIA SCHEMATAMI, BEZ DOGŁĘBNEGO WNIKANIA W ISTOTĘ SPRAWY OGRANICZA MOŻLIWOŚĆ DŁUŻSZEJ WYPOWIEDZI NA ZADANY TEMAT NIEESTETYCZNE WYKONANIE NISZCZY EFEKT KOŃCOWY

13 METODA PROJEKTU ZALETY WADY DŁUGI OKRES REALIZACJI
UCZY SAMODZIELNOŚCI PRZYNOSI ROZWIĄZANIA PRAKTYCZNE I TEORETYCZNE UCZY DOPILNOWYWANIA USTALONYCH TERMINÓW I ORAGANIZACJI PRACY UCZY WSPÓPRACOWANIA W ZESPOLE KSZTAŁTUJE TWÓRCZE MYŚLENIE ROZWIJA UMIEJĘTNOŚĆ KORZYSTANIA Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY ŁĄCZY TREŚCI Z RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW NAUCZANYCH W SZKOLE DAJE MOŻLIWOŚĆ WŁASNEJ INICJATYWY UCZY OCENIANIA PRACY WŁASNEJ I CZŁONKÓW GRUPY UCZNIOWIE UCZĄ SIĘ PREZENTOWANIA WŁASNEJ WIEDZY, KSZTAŁTUJĄ UMIEJĘTNOŚĆ PUBLICZNEGO WYPOWIADANIA SIĘ WADY DŁUGI OKRES REALIZACJI MOŻLIWY NIERÓWNY PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW TRUDNOŚCI Z DOPASOWANIEM TEMATU PRACY DO MOŻLIWOŚCI GRUPY CZASOCHŁONNY DLA NAUCZYCIELA NIEWSPÓŁMIEROŚĆ EFEKTU DO WYSIŁKU NIEUMIEJĘTNOŚĆ PREZENTACJI PRZYGOTOWANYCH MATERIAŁÓW NIWECZY EFEKT FINALNY MOŻE PROWADZIĆ DO SKUPIENIA SIĘ NP. NA OPRAWIE PLASTYCZNEJ PROJEKTU ZAMIAST NA JEGO ZAWARTOŚCI MERYTORYCZNEJ

14 Którą z metod wybrać?

15 Porównajmy, co możemy uzyskać wybierając przedstawione metody nauczania 

16 PORÓWNANIE METAPLAN PROJEKT
Wybierz, jeśli nie dysponujesz wystarczającymi źródłami (zapleczem informacyjnym) Zdecydowanie wybierz, jeśli chcesz ciekawego efektu w krótkim czasie Nie jest odpowiedni dla uczniów, którzy stawiają na swobodę twórczą i możliwość stworzenia własnej koncepcji pracy Idealny w celu powtórzenia przyswojonego wcześniej materiału Nie daje możliwości przedstawienia praktycznego zastosowania danych koncepcji i pomysłów Nie kładzie tak dużego nacisku na prezentację pracy Wybierz, kiedy zależy Ci na urozmaiceniu zajęć, zaangażowaniu uczniów w pracę grupową Metaplan jest prostszy w realizacji, składa się z mniejszej liczby etapów PROJEKT Wybierz, jeśli masz do zaoferowania uczniom odpowiednie źródła informacji Nie wybieraj, jeśli masz mało czasu Idealny dla uczniów ambitnych, którzy mogą wykazać się własną inicjatywą i zaangażowaniem w tworzenie koncepcji pracy Metoda sprawdza się jako możliwość zapoznania uczniów z ciekawym zagadnieniem ponadprogramowym Daje uczniom możliwość działań praktycznych Dobra metoda w celu rozwijania umiejętności publicznego występowania Wybierz, kiedy zależy Ci na urozmaiceniu zajęć, zaangażowaniu uczniów w pracę grupową Metoda projektu jest większym wyzwaniem, z uwagi na poprzedzające przygotowania, m.in. opracowanie instrukcji (cele, standardy, zasady wykonania), podział zadań, zawarcie kontraktu z uczniami (m.in. zobowiązania i termin)

17 Pamiętaj! Korzystaj z szerokich możliwości uatrakcyjniania swoich zajęć z uczniami, sprawiając tym samym, że praca stanie się dla Ciebie przyjemnością  Powodzenia!

18 Źródła: http://www.nkjosieradz.pl/pub/met.pdf
n_metoda_aktywizujaca.pdf H. Hamer „Nowoczesne uczenie się…”, VEDA, Warszawa, 1999


Pobierz ppt "Analiza porównawcza metody projektów i metaplanu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google