Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

die exotischen Kräuter prezentacja multimedialna – grupa A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "die exotischen Kräuter prezentacja multimedialna – grupa A"— Zapis prezentacji:

1 die exotischen Kräuter prezentacja multimedialna – grupa A
Zioła egzotyczne die exotischen Kräuter prezentacja multimedialna – grupa A

2 Bazylia das Basilikum Elementy kulinarne
Elementem kulinarnym bazylii pospolitej są świeże i suszone liście. Pochodzenie Bazylia pochodzi ze strefy tropikalnej Azji, Indii oraz Iranu. Smak Ma słodki, korzenny smak. Zapach Charakteryzuje się aromatycznym, ostrym, przypominającym goździki zapachem. Zastosowanie Świeże liście bazylii dodaje się do surówek i sałatek warzywnych. W przypadku potraw podawanych na gorąco lepiej jest używać suszonego ziela. Dodaje się je do pieczeni wieprzowych i baranich, potraw z koniny, ryb, flaków oraz zup, np. grochowej, grzybowej, fasolowej czy krupniku Są niezastąpioną przyprawą kuchni włoskiej. Dodaje się je do makaronów, pizz, potraw z pomidorów.

3 Majeranek der Majoran Elementy kulinarne Zastosowanie
W przemyśle znajdują zastosowanie liście majeranku Pochodzenie Pochodzi z Bliskiego Wschodu Smak Majeranek ma piekący smak. Zapach Jego zapach jest słodko-sosnowy. Kolor Liście majeranku są zielone. Zastosowanie Majeranek nadaje wspaniały smak zupom warzywnym i rybnym, daniom z fasolą, grochem, ziemniakami i bakłażanami. W tradycyjnej kuchni polskiej przyprawia się nimi potrawy ciężkostrawne, m.in. zupę grochową, pieczone mięsa (baranina, wieprzowina, pasztety)

4 Tymianek der Thymian Elementy kulinarne Zastosowanie
Wykorzystywane jest świeże i suszone ziele rośliny. Pochodzenie Pochodzi z Europy, Azji, Afryki i Wysp Kanaryjskich. Smak Tymianek charakteryzuje się gorzkawym smakiem. Zapach Posiada tymolowy zapach, jest bardzo aromatyczny. Kolor Listki są zielonego koloru. Zastosowanie Przyprawia się nim najczęściej dania mięsne z dziczyzny i drobiu oraz dania rybne. Ponadto wykorzystuje się go jako przyprawa do tłustych mięs, pasztetów, kiełbas, zup, gulaszu i potrawek.

5 Kolendra der Koriander
Elementy kulinarne Wykorzystuje się liście, nasiona oraz korzenie. Pochodzenie Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie na wielką skalę uprawiana jest w Indiach, Iranie Smak Piekący, a zarazem słodkawy smak. Zapach Wydziela korzenny aromat. Kolor Kwiaty roślinny są białe i różowe. Łodyżki i liście zielone. Zastosowanie Wykorzystywana jest jako pospolita przyprawa kuchenna. Stosuje się ją do: ciast, ciastek, pierników, jako dodatek do ryżu, sosu pomidorowego, sałatek, ryb, zup oraz dań mięsnych (przede wszystkim wieprzowiny, indyka i jagnięciny). Jest jednym ze składników przyprawy curry

6 Cząber das Bohnenkraut
Elementy kulinarne Najczęściej stosuje się świeże lub suszone liście i łodygi cząbru. Pochodzenie Wschodnie obszary basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Smak W smaku podobny jest do pieprzu. Zapach Ma silny korzenny zapach. Kolor Charakteryzuje się intensywnie zielonym kolorem. Zastosowanie Stosowana jest jako przyprawa do zup i dań głównych z roślin strączkowych, mięs, ryb oraz sałatek. Często występuje w wielu mieszankach ziołowych. Drobno posiekane listki znakomicie pasują do dań z fasoli. Dodany do tartej bułki, wzbogaca smak mięsa.

7 Lubczyk der Liebstöckel
Elementy kulinarne Stosuje się świeże lub suszone liście lubczyku. Pochodzenie Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Zastosowanie Liście lubczyku stosowane są do przyprawiania zup, sałatek z pomidorów i papryki, farszów, siekanego mięsa i pieczeni wieprzowej. Bardzo dobrze komponują się z mięsem jagnięcym i baranim. Nadają aromat sosom i twarogom. Smak Ma korzenny posmak. Zapach W zapachu przypomina selera. Kolor Wyróżnia się mocno zielonym kolorem.

8 Estragon der Estragon Elementy kulinarne Zastosowanie
Elementem kulinarnym tej rośliny są listki. Pochodzenie Rośnie dziko w Azji, Europie i Ameryce Południowej. Smak Smak jest lekko gorzkawy. Zapach Ma aromatyczny zapach. Kolor Liście estragonu są zielone Zastosowanie Estragon używany jest do zaprawiania octów ziołowych i musztardy. Używa się go także do kiszenia ogórków i kapusty. Jest często dodawany do wielu mieszanek ziołowych. Stanowi istotny składnik sosów bearnaise i tatarskiego. Może być dodatkiem do dań z drobiu, dziczyzny, cielęciny, jajek i owoców morza.

9 Ogórecznik der Boretsch
Elementy kulinarne Elementem kulinarnym rośliny są całe kwitnące pędy. Pochodzenie Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Smak Młode liście ogórecznika mają posmak ogórka. Zapach Aromatem również przypomina ogórka. Kolor Jest rośliną o barwie zielonej z małymi, niebieskimi kwiatami Zastosowanie Świeże liście ogórecznika można dodawać do sałatek, dipów i sosów. Ponadto używa się ich do przyprawiania baraniny i twarogu. Kwiaty natomiast służą jako przyprawa do wina, herbaty i deserów. Wszystkie części rośliny są jadalne zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu.

10 Rozmaryn die Rosmarin Elementy kulinarne Zastosowanie
Wykorzystywane są przede wszystkim kwiaty i liście Pochodzenie Rejonu basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany w Stanach Zjednoczonych, Francji i Meksyku. Smak Gorzki i piekący Zapach Wydziela specyficzny, korzenny zapach. Kolor Liście i łodyga są ciemnozielone. Zastosowanie Stosowany jest do potraw mięsnych i ryb, szczególnie do tłustych. Przyprawia się nim zupy, gotowane ziemniaki, makarony, warzywa oraz sałatki. Służy do aromatyzowania likierów, wódki żołądkowej, win, a czasami nawet piwa.

11 Hyzop der Ysop Elementy kulinarne
Surowcem zielarskim tej rośliny są łodygi oraz listki. Pochodzenie Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Zastosowanie Stosowany jest jako przyprawa do zup, sosów i pieczeni wieprzowych oraz wołowych. Nadaje potrawom wyrazistości i ostrego smaku. Ponadto jest on dobrym dodatkiem do likierów oraz wódek smakowych. Smak Posiada cierpki, korzenny smak. Zapach Ma słodkowo-kamforowy zapach. Kolor Liście są koloru zielonego, a kwiaty koloru fioletowego.

12 autorzy prezentacji: Karolina Klemens Klaudia Polak Agnieszka Kenig
Magdalena Szulc Krzysztof Witkiewicz


Pobierz ppt "die exotischen Kräuter prezentacja multimedialna – grupa A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google