Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak mierzyć efektywność administracji?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak mierzyć efektywność administracji?"— Zapis prezentacji:

1 Jak mierzyć efektywność administracji?
BARTŁOMIEJ GOŁASZEWSKI

2 PLAN PREZENTACJI WPROWADZENIE DO TEMATU
TEORETYCZNE PODEJŚCIE DO ZAGADNIENIA EFEKTYWNOŚCI ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ PRAKTYCZNE SPOSOBY MIERZENIA ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ

3 WPROWADZENIE Decyzje podejmowane przez jednostki administracji państwowej w zakresie alokacji posiadanych środków, bardzo często nie podlegają weryfikacji przez rynek. Zachodzi obawa, że administracja nieefektywnie rozdysponowuje swoje zasoby. Z powyższych względów nasuwają się dwa pytania. W jaki sposób zwiększyć efektywność instytucji państwowych oraz jak tę efektywność mierzyć?

4 TEORETYCZNE PODEJŚCIE DO ZAGADNIENIA EFEKTYWNOŚCI ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
Zagadnienia przewodnie wszystkich rozważań na gruncie ekonomii. Pojęcie efektywności. Powszechnie znane definicje wskazują na związek między całkowitą sumą wpływów i wypływów.

5 Zmierzenie poziomu efektywności wobec powyższego składa się z trzech etapów:
Oszacowanie kosztów Oszacowanie przychodów Porównanie przychodów i kosztów

6 PRAKTYCZNE SPOSOBY MIERZENIA ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
Analiza wskaźnikowa: W metodologii pomiaru efektywności administracji państwowej wykształciły się dwa podejścia. Pierwszym z nich jest podejście makro, analizujące efektywność całkowitą, w przeciwieństwie do efektywności w skali mikro mówiącej o wykorzystaniu środków w poszczególnych sektorach działania administracji

7 j – liczba regionów w danym kraju.
PSP (public sector performance) PSP = jn=1PSPj gdzie: PSPj = f(Ik) j – liczba regionów w danym kraju.

8 PSP daje informacje jedynie na temat efektywności relatywnej, natomiast nie określa procentowego poziomu efektywności absolutnej rozumianej jako sytuacja, w której generowany jest najwyższy z możliwych poziom dobrobytu. Aby ocenić efektywność danego rządu, należy dokonać obliczeń dla krajów, które posłużą jako benchmarki i porównać otrzymane wartości.

9 Analiza Funkcyjna Ta metoda analizy została po raz pierwszy zastosowana do oceny organizacji typu non - profit takich jak szpitale czy uniwersytety.

10 W odniesieniu do sektora publicznego należy oczekiwać związku określonego przez funkcję następującej postaci: Yi = f (Xi ) i=1,…,n gdzie: Yi – syntetyczny wskaźnik odzwierciedlający miarę wielkości wypływów Xi – wielkość wypływów w i – tej części kraju.

11 Pytania do dyskusji Czy potrzebne jest w ogóle mierzenie efektywności administracji publicznej. Czy administracja publiczna może być efetktywna?


Pobierz ppt "Jak mierzyć efektywność administracji?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google