Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Przebacz mi” Akcja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Przebacz mi” Akcja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej"— Zapis prezentacji:

1 „Przebacz mi” Akcja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej
woj. warmińsko-mazurskiego ( )

2 „Przebacz mi” – idea akcji
Projekt społeczny skierowany do młodzieży, ukazujący zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Projekt poświęcony pamięci ofiar wypadków drogowych, dedykowany członkowi zespołu „Metallica”, Cliffowi Burtonowi, zmarłemu tragicznie w wypadku w1986 r.

3 „Przebacz mi” - założenia ogólne
Projekt powstał w oparciu o wnioski płynące z analizy wyników badań przeprowadzonych w ramach realizacji naszej akcji „Trzeźwo myślę - trzeźwo jeżdżę” ( ) . Alkohol jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Niski poziom świadomości tego problemu wśród młodzieży. Duży odsetek nietrzeźwych kierowców to młodzi ludzie, którzy siadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Skuteczne dotarcie komunikatu do młodzieży wymaga zastosowania właściwego, akceptowanego i wiarygodnego sposobu komunikacji.

4 „Trzeźwo myślę - trzeźwo jeżdżę” - wybrane wnioski z badań
Ponad 35% uczniów szkół ponadpodstawowych traktuje alkohol jako środek ułatwiający dobrą zabawę. Ponad 50% podróżowało samochodem bliskiej osoby, prowadzącej pod wpływem alkoholu. 33% młodych ludzi nie dostrzega w tym zagrożenia. Mało atrakcyjne formy przekazywania informacji z zakresu BRD = niski poziom wiedzy. Szablonowe spotkania z przedstawicielami policji i pogadanki z nauczycielami są mało skuteczne.

5 „Przebacz mi” – etapy realizacji
Zajęcia lekcyjne o tematyce związanej z zagrożeniami wynikającymi z prowadzania pojazdów pod wpływem alkoholu. (Grupa A) B. Poruszająca inscenizacja ukazująca tragiczny finał niewinnie zapowiadającego się spotkania młodzieży po lekcjach. Aktorami są uczniowie jednej z mazurskich szkół. (Grupa B) C. Eksperyment porównujący wyniki przyswojenia wiedzy w tym zakresie w dwóch grupach badawczych.

6 „Przebacz mi” – mechanizm akcji
Osobiste zaangażowanie się uczniów wzmaga zainteresowanie i pomaga w dotarciu do ich świadomości. Projekt „Przebacz mi” wykorzystuje potencjał muzyki rockowej i dramatu scenicznego. Muzyka rockowa wiąże emocjonalnie młodzież z treściami nauczania. Dramatyczne przesłanie inscenizacji skłania do głębokiej refleksji. Proces percepcji i zapamiętywania treści staje się bardziej skuteczny. Ilustracją muzyczną inscenizacji jest twórczość kultowej grupy rockowej „Metallica”. Aktorami , widzami i recenzentami sztuki jest sama młodzież.

7 „Przebacz mi” – inscenizacja
Wstrząsająca sztuka zwracająca uwagę na tragizm wypadków drogowych, powodowanych przez pijanych kierowców. Historia młodego sportowca, fana muzyki rockowej. Jedna bezmyślna decyzja rujnuje jego przyszłość. W spowodowanym po alkoholu tragicznym wypadku, ginie dziecko. Bohater staje się inwalidą na wózku. Traci przyjaciół, jego świat zawala się. Na cmentarzu zapala symboliczny znicz i prosi ofiarę o wybaczenie. Oprawę stanowią muzyka i slajdy z kariery basisty zespołu „Metallica”, który tragicznie zginął w wypadku drogowym. Poruszający przekaz zmusza widzów do głębokiej refleksji.

8 „Przebacz mi” – inscenizacja

9 „Przebacz mi” - inscenizacja
Spektakl kończy dramatyczny apel Krzysztofa Hołowczyca o zdrowy rozsądek i trzeźwość na drodze.

10 Projekt „Przebacz mi” – eksperyment porównawczy
Grupa „A” uczestniczyła w lekcji o charakterze pogadanki na temat prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Grupa „B” uczestniczyła w inscenizacji teatralnej. Po 3 miesiącach uczniów z obu grup poddano badaniom ankietowym. Ankieta wykazała wyraźną różnicę w stopniu uświadomienia pomiędzy grupą A i B. Większość uczniów w obu grupach dostrzega zagrożenie w kierowaniu auta pod wpływem alkoholu. Ponad 40% ogółu ankietowanych określiło problem alkoholu za kierownicą jako „plagę społeczną w Polsce”.

11 Projekt „Przebacz mi” – eksperyment porównawczy
W grupie B ponad 90 % ankietowanych deklarowało zamiar zabierania kluczyków nietrzeźwym oraz szukania trzeźwego kierowcy. W grupie „A” było to niecałe 60 %. Grupa B częściej zastanawiała się nad skutkami jazdy samochodem pod wpływem alkoholu (62% ). Większość grupy „A” nie dostrzegała w tym dużego problemu (35%). W grupie A jako najczęstsze przyczyny wypadków drogowych podawano kolejno: nadmierną prędkość, trudne warunki drogowe, alkohol. W grupie B: alkohol, prędkość, trudne warunki drogowe. W grupie „B” 52% określiło alkohol jako niebezpieczną używkę, której należy unikać. W grupie „A” odsetek wynosił jedynie niecałe 30%. WNIOSKI: Dużo łatwiejsze uświadomienie problemu nastąpiło dzięki użyciu języka komunikacji właściwie dobranego dla grupy docelowej . Ukazanie problemu przez pryzmat bohaterów i wartości respektowanych przez środowisko uczniowskie to skuteczna metoda docierania do świadomości młodzieży.

12 Projekt „Przebacz mi”

13 Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”
tel


Pobierz ppt "„Przebacz mi” Akcja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google