Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAJKO czy KURA ?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAJKO czy KURA ?."— Zapis prezentacji:

1 JAJKO czy KURA ?

2

3 Jajko ptaka to „kapsuła”, w której rozwija się pisklę
Jajko ptaka to „kapsuła”, w której rozwija się pisklę. Pod ochroną skorupy znajduje się zarodek, który początkowo jest tylko małą białą plamką (tarczką zarodkową) na powierzchni żółtka. Ta plamka, w przypadku jaja kurzego w ciągu 21 dni, zamienia się w puszyste, biegające pisklę.

4 RODZAJE JAJ: Kurze Kacze Gęsie Przepiórcze Strusie

5 strusie jaja - ważą ponad 1,5 kilograma, kosztują kilkadziesiąt złotych, ich gotowanie trwa 2,5 godziny, otwiera się je młotkiem, dłutkiem bądź wiertarką, a jajecznica z jednego jaja wystarcza dla co najmniej 10 osób.

6 Maksymalną ilością jajek jest 8 tygodniowo.
Zniesienie 1 jajka zajmuje kurze od 24 do 26 godzin, w ciągu roku 1 kura potrafi znieść nawet 340 jaj! Kolor skorupki jaja zależy od kury – kury ciemnopierzaste znoszą ciemniejsze jaja, natomiast te o jaśniejszym upierzeniu – jaśniejsze. Ile można zjeść? Maksymalną ilością jajek jest 8 tygodniowo.

7 Po przyniesieniu ze sklepu umieśćmy je od razu w lodówce – ich miejsce jest na górnej półeczce drzwiczek lodówki, gdzie temperatura wynosi około 4-6 st. C. Takie warunki zapobiegają ucieczce wody przez znajdujących się pory w skorupce jaja (jest ich blisko !), a przez to wydłuża się termin przydatności do spożycia jaj. Nie dość, że przez wspomniane pory w skorupce jaja ucieka z niego woda, to tym samym przenikają do wewnątrz różne substancje – szczególnie chłonne są wszelkie zapachy. Musimy więc pamiętać, aby jaja trzymać w lodówce w zamkniętym pojemniczku, bo możemy się zdziwić gdy ugotowane na twardo jajko będzie o smaku łososia                   W takich warunkach możemy je przechowywać przez około 4 tygodnie.

8 Przysłowia i powiedzenia związane z jajkiem:
Jajko w języku Przysłowia i powiedzenia związane z jajkiem: - Jajko mądrzejsze od kury; - Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci; - Od jajka do jabłka; - Jajko Kolumba; - Kura znosząca złote jajka.

9 Znamy i rozumiemy czynniki potrzebne do rozwoju pisklęcia w jaju i elementy rozwoju zarodkowego.
Pisklę to żywy, czujący organizm a nie puszysta zabawka.


Pobierz ppt "JAJKO czy KURA ?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google