Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia geotermalna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia geotermalna."— Zapis prezentacji:

1 Energia geotermalna

2 Energia geotermalna Energia geotermalna to naturalne ciepło Ziemi skumulowane w gruntach, skałach, wodach i parach wypełniających pory i szczeliny skalne. Na powierzchnię ziemi wydobywa się dzięki przewodzeniu i konwekcji. Przypuszcza się, że energia ta jest wynikiem rozpadu pierwiastków promieniotwórczych w skorupie ziemskiej, któremu towarzyszy wydzielanie ciepła. Temperatura wnętrza Ziemi zmienia się wraz z głębokością i począwszy od jej powierzchni wzrasta o ok. 30°C na każdym kilometrze.

3

4 Źródła energii geotermalnej
Energię ciepła Ziemi pozyskujemy głównie poprzez wykorzystanie wód geotermalnych, które występują na głębokości od kilku do kilkunastu km pod powierzchnią ziemi. Ich wydobycie jest ekonomicznie opłacalne do głębokości 3km. Temperatury dochodzą tam nawet do 200°C, a woda występuje pod postacią gorącej pary.

5 Energia geotermalna Sposób wykorzystania wód termalnych do różnych celów zależy od ich temperatury. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się wody w postaci pary o bardzo wysokiej temperaturze - powyżej 150°C. Wody o niższej temperaturze stosuje się głównie do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, hodowli szklarniowej oraz w kąpieliskach i balneologii (?)

6 Energia geotermalna Na świecie energię geotermalną wykorzystuje się głównie do pomp ciepła (stosowanych często w gospodarstwach domowych do ich ogrzewania). Aby wykorzystać to ciepło Ziemi, trzeba się dowiercić do podziemnej wody. W niewielkiej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi, którym wodę geotermalną - po odebraniu od niej ciepła - wtłacza się z powrotem do złoża.

7 Energia geotermalna Dość rzadkim zjawiskiem geotermalnym są tzw. gejzery, czyli wybuchająca z głębi ziemi para wodna. Miejscem, gdzie po raz pierwszy odkryto gejzery jest Islandia. Proces powstawania gorących fontann opiera się na ogrzaniu wsiąkającej deszczówki i wód gruntowych przez skały magmowe, znajdujące się blisko powierzchni. Skumulowana wewnątrz woda jest przegrzana i przy niewielkich ruchach tektonicznych, znajduje ujście na powierzchnię. Wybuchy gejzerów sięgają nawet 20m.

8 Gejzer- Islandia

9 Energia geotermalna Gejzery występują tylko w kilku rejonach świata. Największe i najbardziej aktywne miejsce ich występowania to Park Narodowy Yellowstone w USA. W dziewięciu nieckach występuje tam prawie 400 gejzerów, czyli tyle ile razem w pozostałych częściach kuli ziemskiej.

10 Gejzer- Yellowstone

11 Energia geotermalna- zalety
Niezależność od zmiennych warunków pogodowych i klimatycznych Źródła nie ulegające wyczerpaniu (odnawialna) Przyjazna dla środowiska - nie powoduje wydzielania jakichkolwiek szkodliwych substancji Urządzenia techniki geotermalnej nie zajmują wiele miejsca i nie wpływają prawie wcale na wygląd krajobrazu.

12 Energia geotermalna-wady
Wysokie (początkowe) koszty inwestycyjne Eksploatacja energii geotermalnej może powodować poważne problemy ekologiczne, jeśli z geopłynu zaczną uwalniać się szkodliwe gazy tj. siarkowodór, który powinien być pochłaniany w odpowiednich instalacjach, oraz radon, produkt rozpadu radioaktywnego uranu, mogący wydobywać się wraz z parą ze studni geotermalnej. Korozja instalacji.

13 Energia geotermalna Wśród krajów europejskich największe zasoby energii geotermalnej mają Włochy. Na Węgrzech są one 6,5 razy, a w Polsce - niemal 85 razy mniejsze niż w Italii. W Polsce możliwość wykorzystania ciepła wody znajdującej się w ziemi posiadają przede wszystkim okręg szczecińsko-łódzki (region ciągnący się między tymi dwoma miastami), grudziądzko-warszawski oraz przedkarpacki.


Pobierz ppt "Energia geotermalna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google