Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MATEMATYKA W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MATEMATYKA W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE"— Zapis prezentacji:

1 MATEMATYKA W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE
„Zastosowanie matematyki w życiu codziennym ”

2 Spis treści Matematyka Życie codzienne z Matematyką Symetryczność
Architektura Matematyka w Informatyce Artykuły z których korzystałem

3 Matematka Matematyka- nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa. Matematyka teoretyczna, nazywana czasami matematyką czystą, jest często rozwijana bez wyraźnego związku z konkretnymi zastosowaniami. W tej odmianie jest ona przez niektórych matematyków uważana za formę sztuki. Jednak niektóre działy matematyki teoretycznej znalazły swoje praktyczne zastosowanie, kiedy okazało się, że potrzebuje ich nowoczesna fizyka lub informatyka. Szkolne rozumienie matematyki, jako nauki wyłącznie o liczbach i pojęciach geometrycznych, zdezaktualizowało się już w XIX wieku wraz z postępami algebry i teorii mnogości. Częścią nieodzowną matematyki jest logika. "Kto lekceważy osiągnięcia matematyki,  przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata."  Roger Bacon 

4 Życie codzienne z Matematyką.
Matematyka to jedna z najstarszych dziedzin nauki ludzkiej. Dawniej była rozumiana jako nauka o liczbach i figurach geometrycznych. , matematyka uczy logicznego myślenia. Znacznie ułatwia to i skraca naukę. Dzięki niemu (logicznemu myśleniu) można formułować poprawne wnioski. Matematyka jest taką dziedziną wiedzy, w której informacje są ze sobą ściśle powiązane. Jedne albo wynikają z drugich, albo są kontynuacją poprzednich. Tylko systematyczne przyswajanie wiedzy gwarantuje jej poszerzenie. Matematyka rozwija również wyobraźnię. Mam tu na myśli geometrię. Może ona pomóc na przykład w projektowaniu swojego ogrodu , projektowaniu domu itp. Jest ona również przydatna w życiu codziennym. Znajomość podstawowych zasad rachunkowości sprawia, że nie zostaniemy oszukani w sklepie czy robiąc opłaty. .

5 Symetryczność. Symetria – podzielność przedmiotu na odpowiadające sobie takie same lub analogiczne fragmenty . Wyróżniamy trzy rodzaje symetrii: Symetria środkowa, symetria osiowa i symetria płaszczyznowa. Symetria środkowa: - piłka - płyta CD - flaga Japonii - kwiat (chociaż zależy jaki) - słońce Symetria osiowa: - budowa kryształów - koronki - hafty - wycinanki - czterolistna koniczyna - odbicie w wodzie Symetria płaszczyznowa: - kostka Mengera - trójkąt Sierpińskiego. Symetria jest wszechobecna . Ze zjawiskiem tym ludzie spotykają się codziennie w swoim życiu a więc nie mogli przejść obojętnie obok tego , co znalazło swoje odzwierciedlenie we wszystkich sferach życia i działalności człowieka

6 Architektura Figura przestrzenna - figura posiadająca 3 wymiary (3D): długość, wysokość i szerokość. Spotykamy się z nimi na każdym kroku w budownictwie ,sztuce, oraz w codziennym życiu. Figury Płaskie - to figury mające tylko 2 wymiary: długość i szerokość nap. kwadrat, prostokąt , romb, koło, trapez, trójkąt .Widoczne są w sztuce czy też w zadaniach matematycznych .

7 Matematyka w Informatyce
Matematyka i informatyka to chcąc nie chcąc dwa ściśle związane ze sobą przedmioty. Matematyka jest podstawą działania wszelkich systemów operacyjnych. Nauka matematyki zwiększa zdolności logicznego myślenia i jest to fakt niezaprzeczalny. Logiczne myślenie jest u programistów pożądaną cechą i na pewno wpływa na kreatywność i możliwości. Za pomocą Komputerów możemy w przeróżnych programach rysować różnego rodzaju rysunki matematyczne lub wykresy oraz wile innych rzeczy , również bardzo przydatnym program jest np. Excel w którym główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie . Nie tylko ten jeden program używamy w życiu codziennym jest wiele innych lepszych czy też gorszych jednakże ten jest najczęściej używanym .

8 Artykuły z których korzystałem

9 Dziękuję za uwagę . Artur Pośpiech Kl. IIe


Pobierz ppt "MATEMATYKA W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google