Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczniowie klasy I Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rożnowicach realizują program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo pod kątem zasad prawidłowego i smacznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczniowie klasy I Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rożnowicach realizują program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo pod kątem zasad prawidłowego i smacznego."— Zapis prezentacji:

1

2 Uczniowie klasy I Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rożnowicach realizują program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo pod kątem zasad prawidłowego i smacznego odżywiania z uwzględnieniem szkolnych eksperymentów kucharskich, a także wspólnego spożywania posiłków z rodzicami.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 W programie uwzględniono ważne problemy społeczne takie jak marnowanie żywności, energii i wody. Nie zapomniano ocenić BMI (wskaźnik masy ciała) każdego ucznia. Wskaźnik ten mówi o efektach odżywiania w postaci kryterium liczbowego określającego niedowagę, wagę prawidłową i nadwagę.

13

14 U 13 uczniów klasy I naszego gimnazjum występuje niedowaga w granicach 1-2 kg, głównie u chłopców. U 6 uczniów niedowaga była znacznie większa, bo w granicach 4 kg (3 dziewczynki i 3 chłopców). Prawidłową wagę ciała ma 9 osób, w tym 7 dziewczynek. U 2 uczniów BMI wykazało nadwagę i są to chłopcy.

15 Za pomocą anonimowych ankiet przeprowadzonych wśród uczniów zbadaliśmy poziom marnowania żywności w ich rodzinach. Uczniowie odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących planowania zakupów, przechowywania i wykorzystania żywności.

16 Na świecie wyrzuca się 1,3 mln ton jedzenia na rok, co stanowi 1/3 wyprodukowanej żywności. W krajach rozwiniętych spożycie wynosi około 900 kg żywności na rok na 1 osobę, a wyrzuca się 95-115 kg niezjedzonej żywności. Dla porównania w krajach biednych spożywa się 460 kg żywności.

17

18 1. Należy podkreślić, że 85% rodzin, których dotyczyło badanie planuje zakupy w postaci sporządzonej listy zakupów. 2. Wyraźnie wyeksponowany został szacunek do chleba, gdyż nikt nie wyrzuca go do śmietnika, a 85% daje zwierzętom, pozostali wykorzystują go na bułkę tartą. 3. 64% ankietowanych dzieli się nadmiarem żywności.

19

20 4. 20 uczniów spośród 30 piszących wypowiedziało się, że kontrolują przydatność produktów do spożycia. 5. 70% uczniów wypowiedziało się, że w ich domach żywność jest prawidłowo przechowywana. 6. W celu oszczędności energii elektrycznej gotuje się pod przykryciem i większość uczniów widzi w tym oszczędność. 7. Tylko u 7 uczniów klasy I wykorzystuje się wszystkie resztki produktów do przyrządzania posiłków.

21 8. W domach naszych pierwszoklasistów zdarza się wyrzucać resztki obiadu 59% uczniów, mięso i wędliny 18% uczniów oraz placki 11% uczniów. 9. Spośród 30 uczniów klasy I gimnazjalnej 6 nie przynosi śniadania do szkoły, 8 uczniów zjada wszystko co przyniesie, a pozostali jak przyniosą, to nie dzielą się z kolegami, ale też nie wyrzucają tego śniadania tylko przynoszą z powrotem do domu.

22

23 10. U 96% uczniów wykorzystuje się własne owoce i warzywa do wyrobu przetworów domowych.

24 11. Uczniowie również wypowiadali się na temat biednych ludzi z sąsiedztwa: 5 uczniów zauważa biednych, 12 uczniów nie widzi biedy w sąsiedztwie, natomiast 1 uczeń nie zauważa problemów sąsiadów. Pozostali uczniowie nie wiedzą nic na temat poziomu życia sąsiadów (8 uczniów). Syty głodnego nie rozumie.

25 12. U 4 uczniów zdarzyło się, że zabrakło pieniędzy rodzicom na zakup mięsa. 13. Ankieta również wykazała, że wyrzuca się jedzenie: najwięcej z powodu przeterminowania- u 16 uczniów, u 6 uczniów z powodu za dużej ilości zakupionego jedzenia. 7 uczniów wypowiedziało się, że nie ma wyrzucania jedzenia w ich domu.

26

27

28 BULIMIA- psychiczne napady obżarstwa z równoczesnym lękiem przed przytyciem.

29

30 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Uczniowie klasy I Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rożnowicach realizują program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo pod kątem zasad prawidłowego i smacznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google