Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cyberprzemoc Weronika Skierka IIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cyberprzemoc Weronika Skierka IIA."— Zapis prezentacji:

1 Cyberprzemoc Weronika Skierka IIA

2 Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, , witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne.

3 Jakie zachowania są uznawane za cyberprzemoc?
Ośmieszanie, straszenie, czy też poniżanie kogoś za pomocą internetu, albo telefonu komórkowego. Podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, w wiadomościach . Włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym).

4 Jakie zachowania są uznawane za cyberprzemoc? Cd.
Publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają. Tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów. Pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

5 Dlaczego dochodzi do cyberprzemocy?
Taka forma znęcania się nad swoimi ofiarami, zdaniem psychologów wynika z tego, że łatwiej poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko. Osoby którym wydaje się, że są anonimowe, często mają poczucie władzy i wyższości nad dręczoną osobą.

6 Dlaczego cyberprzemoc jest taka groźna?
Osoby, które doświadczają cyberprzemocy ze strony innych, często czują się osamotnione i cierpią. Cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele ofiary, ale zostawia głębokie rany na jej psychice.

7 Ile osób styka się z cyberprzemocą?
Najnowsze polskie badania na próbie 2143 uczniów gimnazjum klas trzecich wykazały, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badania 19,6% gimnazjalistów było sprawcami cyberprzemocy, 6,6% jej ofiarami, a 5,9% pełniło obydwie role (tzw. sprawco-ofiary).

8 Kary za cyberprzemoc: Za czyny niżej wymienione, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności: Utworzenie na Facebooku, naszej klasie czy innym portalu społecznościowym konta osoby bez jej zgody i wiedzy.

9 Kary za cyberprzemoc. Cd.
Umieszczenie w sieci wizerunku osób poszkodowanych i oczernianie ich. Dodawanie negatywnych komentarzy na ich temat na różnego rodzaju forach bądź portalach społecznościowych.

10 Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy:
Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją. Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań. Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, i, rozmów na czatach lub komunikatorach. Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób jej screen.

11 Gdy jesteś świadkiem cyberprzemocy:
Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości. Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji. Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z „Helpline.org.pl”.

12 Miejsce, gdzie możesz się zgłosić będąc ofiarą cyberprzemocy:
Jeżeli padłeś ofiarą cyberprzemocy, powinieneś skontaktować się ze stroną „Helpline.org.pl”, pod bezpłatnym numerem , lub wysłać wiadomość na adres: .

13 Pamiętaj! Cyberprzemoc nie jest fajna. Jeśli jesteś sprawcą takiej przemocy, również nie jesteś fajny!

14 Źródła: Warto przeczytać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyberprzemoc
cyberprzemoc Warto przeczytać: Zadreczyc_dla_funu__Cyberprzemoc_kolezenska .html

15 Koniec. Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Cyberprzemoc Weronika Skierka IIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google