Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras"— Zapis prezentacji:

1 Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras
Wycieczka do Sanktuarium MATKI BOŻEJ OPIEKUNKI ŚRODOWISKA NATURALNEGO W BUJAKOWIE Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras Listopad 2013 r.

2 5 listopada 2013 r. grupa uczniów SP 3 w Żorach pojechała na wycieczkę w celu poznania kolejnego kościoła naszego regionu. Tym razem zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie.

3 Troszeczkę historii: Bujakowska świątynia jest jedną z najstarszych w Archidiecezji Katowickiej. Niektóre źródła podają, że powstała w roku 970 lub 991. Pierwszy kościół był drewniany i jak głosi legenda – poświecony przez św. Wojciecha. Został on zniszczony około 1480 roku podczas najazdów husyckich. To z niego pochodzi figura Matki Bożej, która wtedy cudem ocalała. Obecna świątynia wzniesiona około 1500 roku, była następnie kilkukrotnie rozbudowywana, aby w roku 1996, kiedy poświecony został nowy ołtarz, wykonany na wzór dawnego barokowego, oraz zakończył się remont prezbiterium i kaplic bocznych, uzyskać obecny wygląd. W roku jubileuszowym – 9 września 2000 r. podczas uroczystości 500-lecia kościoła i 700-lecia Bujakowa Metropolita Katowicki arcybiskup Damian Zimoń koronował Matkę Bożą Bujakowską ogłaszając, że „na uprzemysłowionym Śląsku Matka Boża będzie patronką środowiska naturalnego”.

4 Kościół parafialny jest okolony starym kamiennym murem, obejmującym dawny cmentarz przykościelny. Zachował się jednak tylko jeden kamień nagrobny z 1872r. Dookoła parkanu rośnie 6 starych lip drobnolistnych, których wiek określa się na około lat. W lipach zagnieździły się sowy.

5 Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820r
Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820r. oraz budynek dawnej szkoły z 1840r. Pomiędzy te dwa historyczne budynki został wkomponowany Dom Katechetyczny z Klasztorem Sióstr Służebnic.

6 Uczestników wycieczki przyjął ksiądz proboszcz Jerzy Walisko
Uczestników wycieczki przyjął ksiądz proboszcz Jerzy Walisko. Opowiedział uczniom o historii kościoła i pokazał piękne wnętrze świątyni.

7

8 W trakcie spotkania ksiądz opowiadał także o pięknym parafialnym ogrodzie botanicznym, który znajduje się obok kościoła. Na zakończenie każdemu uczestnikowi wręczył pamiątkę i zaprosił dzieci ze swoimi rodzicami do odwiedzenia kościoła w czasie wiosenno-letnim, gdyż wówczas w ogrodzie botanicznym można podziwiać przepiękną roślinność i różne gatunki zwierząt.

9

10 Dziękujemy księdzu proboszczowi za przyjecie w parafii i zapraszamy na stronę internetowa parafii. Uczestnicy wycieczki z opiekunami.


Pobierz ppt "Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras"

Podobne prezentacje


Reklamy Google