Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MODERNISTYCZNI CYGANIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MODERNISTYCZNI CYGANIE."— Zapis prezentacji:

1 MODERNISTYCZNI CYGANIE

2 Cyganie i dandysi Młodopolscy artyści manifestowali swoją odmienność na różny sposób. Na przykład strojem, pozornie niedbałym, w istocie przemyślnie wysmakowanym. Na ,,image” młodopolskiego cygana składały się: czarna peleryna, szerokoskrzydły kapelusz, długie włosy, fantazyjny krawat, papieros w ustach. Gardzili mieszczaństwem i jego obyczajami, nie interesowało ich życie rodzinne ani zarabianie pieniędzy. Liczyła się tylko sztuka, a najważniejszą wspólnotą była wspólnota artystów. Wojciech Weiss, Demon (1904; fragment)

3 Dandyzm była to postawa życiowa oparta na przeświadczeniu, że życie może być dziełem sztuki, polegająca na wyjątkowej dbałości o wygląd i zewnętrzne atrybuty wyjątkowości, kurtuazji, nonszalancji i ekstrawagancji. Wpływ dandyzmu był widoczny w zachowaniach artystów. Jego kultywowanie wymagało jednak pieniędzy.

4 Kawiarnie literackie Były to miejsca spotkań artystów, pisarzy i miłośników sztuki, bardziej demokratyczne niż salony, gdzie dyskutowało się na aktualne tematy i ustalało opinie. W literaturze i malarstwie epoki upamiętniony został obraz kawiarni jako ,,świątyni sztuki”. Najsłynniejszymi kawiarniami Młodej Polski, były lokale krakowskie: Turlińskiego, czyli tzw. Paon (fr. ‘paw’), oraz Jama Michalikowa

5 Malowidła z kawiarni literackiej Paon

6 Kawiarnia literacka Jama Michalikowa w Krakowie
Założona została w 1895 w dzierżawionym od prywatnych właścicieli lokalu jako Cukiernia Lwowska przez przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika. Doskonała lokalizacja (kawiarnia mieści się przy słynnej Floriańskiej)sprawiła, że Jama Michalika szybko stała się miejscem spotkań krakowskiej cyganerii artystycznej, znanych literatów i dziennikarzy. W 1904 utworzono w niej Tekę Melpomeny – zbiór karykatur aktorów w najlepszych rolach, aby je potem sprzedać i pomóc finansowo bezrobotnym aktualnie artystom.

7 Alfons Karpiński, Malarze w Jamie Michalikowej (1905)

8 W 1905 rozpoczął działalność kabaret Zielony Balonik wystawiający w Jamie Michalika przedstawienia i szopki. Właśnie artystom kawiarnia zawdzięcza nową nazwę – lokal bowiem nie posiada okien i właśnie z tego powodu zaczęto nazywać go Jamą Michalika.

9 Powodzenie, jakie przyniósł Michalikowi Zielony Balonik, przyczyniło się do powiększenia wnętrza kawiarni o kolejne pomieszczenie, które zaprojektował Karol Frycz. Meble z zieloną tapicerką, piękne lustra i zdobione drzwi do dziś stanowią wystrój Jamy, podobnie jak witraż autorstwa Henryka Uziembły, przedstawiający Sztukę o rysach twarzy słynnej aktorki – Ireny Solskiej.

10 Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Michalik przekazał kawiarnię kelnerom, a sam wyjechał do Poznania, gdzie wkrótce zmarł. Od tego czasu Jama przechodziła z rąk do rąk, zmieniała zarówno właścicieli, jak i swoją funkcję. W latach 50. upaństwowiono zabytkowy obiekt i przekazano w dzierżawę Społem, po czym, z powodu remontu, zamknięto go na kilka lat. Gdy ponownie otwarto lokal, zorganizowano w nim barek z alkoholem. Na początku lat 90. długoletni właściciel kamienicy przejął prowadzenie Jamy Michalika na prośbę władz Krakowa. Obecnie regularnie występują tu trzy kabarety, podtrzymujące tradycje Zielonego Balonika. Kawiarnia jest nadal miejscem spotkań słynnych artystów i występów satyryków. Swój artystyczny program prezentowali tu między innymi: Hanka Bielicka, Jan Pietrzak, Marian Opania, Tadeusz Drozda, Stanisław Tym, Anna Dymna.

11 Zielony Balonik To pierwszy polski kabaret literacki, założony przez krakowskich poetów, pisarzy i plastyków w Jamie Michalikowej w październiku 1905 roku, działający do 1912 roku. Otwarcie Zielonego Balonika nastąpiło w dniu 7 października 1905 roku. Jako kabaret artystów był on instytucją o charakterze elitarnym. Elitarność zapewniały zaproszenia. Jeśli gość nie wykazywał zachwytu w trakcie kabaretowego spotkania – nie zapraszano go już więcej. Specyfiką spotkań kabaretowych było połączenie słowa i rysunku. W satyrycznym tonie wyśmiewano nie tylko konserwatywny establishment Krakowa, lecz także patetyczność literatury młodopolskiej, zwłaszcza neoromantyczną rolę artysty jako kapłana sztuki. Przeciwstawiano mu model twórcy prześmiewcy, ironicznego wesołka.

12 W Zielonym Baloniku wystawiono także pięć noworocznych szopek satyrycznych pod nazwą Szopka krakowska. Z trzech pierwszych zachowały się tylko fragmenty, teksty szopek z lat 1911 i 1912 zostały w całości opublikowane drukiem. Mimo ataków krytyki na łamach prasy popularność Zielonego Balonika była ogromna – odczuwano bowiem wielką potrzebę tego typu rozrywki. Kabaret Zielonego Balonika Kazimierz Sichulski (1908)

13 Tadeusz Boy-Żeleński (1874-1941)
Krytyk literacki i teatralny, publicysta, tłumacz, satyryk; z wykształcenia lekarz; po 1939 profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Zasłużony tłumacz klasyki francuskiej. Autor tekstów kabaretowych dla Zielonego Balonika. Niektóre dzieła: Flirt z Melpomeną Balzac Reflektorem w serce Marysieńka Sobieska

14 Popiersie Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Kraków – Planty.

15 Stanisław Przybyszewski (1868-1927)
Urodził się w Łojewie pod Inowrocławiem w rodzinie wiejskiego nauczyciela Józefa Przybyszewskiego i jego drugiej żony Doroty z Grąbczewskich. Mając 13 lat rozpoczął naukę w toruńskim gimnazjum. Świadectwo dojrzałości uzyskał w gimnazjum wągrowieckim w 1889 roku. Wyjechał do Berlina, gdzie podjął studia architektoniczne, później medyczne. Żadnego z tych kierunków nie ukończył. Po zakończeniu wojny został współpracownikiem poznańskiego czasopisma Zdrój. Później pracował w kancelarii cywilnej prezydenta RP.

16 W 1925 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia
Polski. Twórczość Przybyszewskiego nie budziła w owym czasie aprobaty – dorabiał odczytami o literaturze, z którymi jeździł po Polsce. Z powodu braku pieniędzy w 1927 Przybyszewski powrócił na ojczyste Kujawy, osiadając na zaproszenie Józefa Znanieckiego w dworku w Jarontach pod Inowrocławiem. Tam też zmarł i został pochowany na przykościelnym cmentarzu w Górze. Twórczość Pisarską działalność Przybyszewski rozpoczął od studiów i utworów w języku niemieckim. Wywarł duży wpływ na berliński ruch modernistyczny. Po przenosinach do Krakowa w 1898 r. objął redakcję Życia, stając się programowym przywódcą Młodej Polski. W swych płomiennych odezwach głosił kult sztuki jako jedynego i wyłącznego absolutu.

17 W pisanych sugestywnym językiem utworach Z cyklu Wigilii (1899),
Nad morzem (1899), zawarł harmonijne powiązanie miłosnej tęsknoty z poetycką metafizyką bytu, czyniąc z nich swego rodzaju prozatorskie erotyki. Przybyszewski tworzył także dramaty. W większości z nich przewija się wątek konfliktu płci, przedstawiony z nieubłaganym fatalizmem, silnie oddziaływający na odbiorcę nastrojowością sytuacji scenicznych. Niektóre dzieła: Confiteor Dzieci szatana Homo sapiens Złote runo Śnieg Moi współcześni


Pobierz ppt "MODERNISTYCZNI CYGANIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google