Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LUDWIK TADEUSZ EBERMAN

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LUDWIK TADEUSZ EBERMAN"— Zapis prezentacji:

1 LUDWIK TADEUSZ EBERMAN
Konstruktor silników spalinowych

2 prof. dr hab. inż. Ludwik Eberman urodził się
14 kwietnia w 1885r. w Wiedniu a zmarł w Winterthur w kwietniu 1945r.

3 Nauka Do szkoły ludowej uczęszczał we Lwowie, do gimnazjum najpierw w Czerniowcach, a następnie we Lwowie. Świadectwo dojrzałości otrzymał we Lwowie w roku 1903, Studiował na Wydziale Budowy Maszyn. W roku 1907 Zakończył studia z dyplomem inżyniera mechanika. 1908 –uzupełnienie studiów na Niemieckiej Politechnice w Pradze.

4 Praca W roku 1908 został zaangażowany w charakterze konstruktora przez fabrykę maszyn Zieleniewskiego w Krakowie. Po roku przeniósł się do Lwowa jako kierownik odbudowy spalonej fabryki sztucznego kamienia i dachówek. Od roku 1910 pracował jako konstruktor,a po pewnym czasie jako szef oddziału silników okrętowych w MAN w Augsburgu.

5 Kierował konstrukcją silników Diesla dla łodzi podwodnych marynarki niemieckiej i austriackiej. Zasłynął jako konstruktor silników Diesla światowego formatu. W roku 1914 mianowany profesorem nadzwyczajnym maszynoznawstwa Szkoły Politechnicznej we Lwowie, jednak wskutek wybuchu wojny objął katedrę dopiero w 1918 roku.

6 Od 1921 roku do wybuchu II wojny światowej był profesorem zwyczajnym „motorów cieplikowych”
Od 1936 roku był członkiem-korespondentem Akademii Nauk Technicznych w Warszawie Od 1939 roku Ludwik Eberman przebywał w Szwajcarii biorąc udział w kształceniu internowanych żołnierzy

7 Wielki projektant w okresie wojny wykonano na podstawie jego projektów około 500 silników do łodzi podwodnych.

8 Profesor Eberman był właścicielem licznych patentów w kraju i za granicą.
Projektowane przez niego silniki spalinowe były przez długie lata wykonywane przez fabryki polskie, austriackie, belgijskie, czeskie, francuskie i niemieckie.

9 Wykłady Wykłady profesora cieszyły się ogromnym powodzeniem. Uczył na przykładzie maszyn cieplnych tłokowych, parowych i spalinowych, jak dotychczas nikt inny, filozofii konstrukcji. Przebrnięcie przez wykłady i ćwiczenia konstrukcyjne prowadzone przez profesora świadczyło zawsze o dojrzałości inżynierskiej absolwenta.

10 Współpracownicy Profesora
Spośród współpracowników, wymienię Oktawiana Popowicza, po wojnie profesora Politechniki Śląskiej oraz Adolfa Polaka, który po wojnie kontynuował lwowskie tradycje konstruktorskie i tradycje szkoły prof. Ludwika Ebermana w dziedzinie budowy maszyn w Politechnice Gdańskiej.

11 Najważniejsze publikacje
Wyrównanie napełnień przy stawidłach suwakowych (1908) Konstrukcje maszyn dla pary wysoko przegrzanej (1910) Motory Diesla do napędu okrętów (1912) Lokomotywy Diesel-elektryczne (1929) Główne dzieło opracowane z profesorem Otto Fopplem – „Szybkobieżne silniki Diesla”

12 Bibliografia Encyklopedia PWN Strony internetowe:

13 Wykonał: Piotr Łysiak


Pobierz ppt "LUDWIK TADEUSZ EBERMAN"

Podobne prezentacje


Reklamy Google