Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni."— Zapis prezentacji:

1 Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni poważni, dostojni, siwi, z brodą lub łysinką na głowie. Niewiasty delikatne i subtelne. Jak ich rozpoznać, jeżeli brakuje napisu z odpowiednim imieniem? Sztuka posłużyła się atrybutami, czyli określonymi przedmiotami o charakterze symbolicznym, ściśle związanymi z przedstawioną osobą, dodawanymi jako znak rozpoznawczy. Atrybuty nawiązują do wydarzeń z życia świętych, ich charyzmatu, męczeńskiej śmierci, którą ponieśli za wiarę. Prezentację przygotowała Katarzyna Sobczyk Kutno, styczeń 2008

2 Święty Piotr Święty Paweł
Dwaj wielcy święci Kościoła. Ponieśli śmierć męczeńska w 67r. Ich uroczystość obchodzimy tego samego dnia – 29 czerwca. Święty Piotr Pierwszy papież. Władzę pasterką otrzymał od samego Jezusa. Po Zesłaniu Ducha Świętego stanął na czele Kościoła. Jego atrybutami są przede wszystkim dwa klucze symbolizujące: złoty - związanie a srebrny - rozwiązanie. Do dziś klucze widnieją w herbie papieskim (np. Jana Pawła II). Święty Paweł Za szerzenie chrześcijaństwa został skazany na ścięcie mieczem, stąd miecz w jego ręku. Księga przypomina listy zawarte w Nowym Testamencie, które pisał do pierwszych wspólnot chrześcijańskich i Dzieje Apostolskie, opisujące jego podróże apostolskie.

3 Na obrazach przedstawiany z piłą, od której miał zginąć w Persji.
Jezus powołał 12 apostołów, aby po Jego wniebowstąpieniu szerzyli chrześcijaństwo, nauczali narody, chrzcili. Wszyscy, z wyjątkiem najmłodszego Jana, ponieśli śmierć męczeńską. Atrybuty, które towarzyszą im w ikonografii przypominają cierpienie i śmierć za wiarę w Chrystusa. Święty Szymon Gorliwy Święty Bartłomiej Patron tynkarzy. Zginął prawdopodobnie żywcem odarty ze skóry, dlatego - tak jak na fresku Michała Anioła – trzyma w ręku ludzką skórę, czasami nóż. Patron spawaczy. Na obrazach przedstawiany z piłą, od której miał zginąć w Persji.

4 Święty Józef Święty Andrzej Szczególną czcią otaczany jest
w Kościele Prawosławnym. Został skazany na śmierć na krzyżu w kształcie litery „X”. „Krzyż św. Andrzeja” to jeden ze znaków drogowych ustawiany przed przejazdami kolejowymi. Andrzej uważany jest za patrona małżeństw i zakochanych. Z jego świętem wiąże się obyczaj wróżenia na temat zamążpójścia tzw. „andrzejki” 30 listopada. Cieśla z Nazaretu, mąż Najświętszej Maryi Panny, opiekun Jezusa Chrystusa. Wzór życia doskonałego, patron rodzin, ojców, szczęśliwej śmierci, a także rzemieślników, ludzi pracy. Święty Józef Święty Andrzej Przedstawiany z lilią – symbolem czystości i kątownicą - narzędziem niezbędnym w pracy stolarza, architekta, cieśli, budowniczego. * Z kątownicą również przedstawiany jest Tomasz Apostoł – patron m.in. architektów.

5 Patron kowali, rzeźników.
Po samobójczej śmierci zdrajcy Judasza apostołowie postanowili uzupełnić swoje grono jednym z uczniów Jezusa. Wybór został dokonany drogą losowania. Los padł na Macieja. Święty Juda Tadeusz Święty Maciej Bliski krewny Jezusa. Patron spraw trudnych i beznadziejnych. Trzyma w ręku lub ma zawieszony na szyi mały portret Jezusa (mandylion), co nawiązuje do legendy o królu z Eddesy. Przybył do niego Juda z listem od Jezusa i odbiciem oblicza Chrystusa, dzięki któremu król został uleczony z trądu. Według różnych tradycji Juda został zabity maczugą (pałkami). Ikonografia najczęściej przedstawia Macieja z siekierą lub halabardą – narzędziami jego śmierci. Patron kowali, rzeźników.

6 Muszla widoczna jest również w herbie obecnego papieża Benedykta XVI.
Święty Jakub Starszy (Większy) Podczas swojej podróży misyjnej dotarł do Hiszpanii. Po powrocie pełnił funkcję biskupa Jerozolimy, w której został ścięty mieczem. Ale czczony jest jako patron Hiszpanii, gdzie w Santiago de Compostela mają spoczywać jego relikwie. Do tego słynnego sanktuarium przez setki lat przybywali i nadal przybywają szlakiem św. Jakuba pielgrzymi. Charakterystycznym symbolem tego szlaku jest MUSZLA, zbierana na wybrzeżu, do której pątnikowi nakładano strawę. Pielgrzymi przyozdabiali nią strój lub kij pątniczy. Do dziś muszla, kij i kapelusz, będące atrybutami św. Jakuba, są symbolem pielgrzymujących. Muszla widoczna jest również w herbie obecnego papieża Benedykta XVI.

7 Nie tylko apostołowie ginęli śmiercią męczeńską za szerzenie chrześcijaństwa.
Całe grono świętych szczególnie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jak podają ich żywoty oraz legendy, zginęło w okrutny sposób. Święty Sebastian Czczony jako patron w zaraźliwych chorobach. Skazany na śmierć przez zastrzelenie z łuku. Ciało świętego wrzucono do kloaki. Pobożna wdowa wydobyła je i pochowała w katakumbach.

8 Ogień, płomień, ognisko .... Święty Wawrzyniec Święty Florian
Diakon, nie chciał oprawom oddać majątku kościelnego. Zginął przypalany na ruszcie (kracie), dlatego na obrazach widzimy go trzymającego kratę lub przy ruszcie, pod który podkładany jest ogień. Patron m.in. kucharzy, piekarzy , bibliotekarzy. Rzymski oficer, któremu kazano spalić kadzidło przed bóstwem. Gdy odmówił, skazano go na męki i śmierć. Ciało świętego zatopiono w rzece. Jako patron strażaków gasi pożary.

9 Patron celników, bankowców. Patron notariuszy i Wenecji.
Sześćset lat przed narodzeniem Chrystusa Bóg przedstawił prorokowi Ezechielowi tajemniczą wizję – zapowiedź czterech ewangelistów: „Oblicza ich miały taki wygląd – z prawej strony oblicze człowieka i oblicze lwa, z lewej zaś strony oblicze wołu i oblicze orła”. Autorzy Ewangelii Często przedstawiany jest w czasie pisania z otwartą księgą, a towarzyszy mu uskrzydlona postać ludzka (anioł). W ikonografii zawsze ze lwem. Święty Mateusz Święty Marek Celnik, apostoł Jezusa. Patron celników, bankowców. Uczeń św. Piotra. Patron notariuszy i Wenecji.

10 Święty Łukasz Święty Jan
Lekarz, towarzysz podróży św. Pawła. Autor również Dziejów Apostolskich. Patron lekarzy, malarzy – wg tradycji jest autorem Jasnogórskiej ikony Matki Bożej. Jego symbolem jest wół. Najmłodszy z grona apostołów. Oprócz Ewangelii napisał trzy listy oraz Apokalipsę. Patron pisarzy, producentów świec. Symbolizuje go orzeł.

11 Święty Stanisław Kostka
Niektórzy święci przedstawiani są z Jezusem trzymanym np. w ramionach czy na ramieniu. Święty Krzysztof Święty Stanisław Kostka „Niosący Chrystusa”. Trudnił się przenoszeniem ludzi przez rzekę. Legenda głosi, iż miał nieść również Dziecię Jezus. W czasie choroby zjawiła mu się Matka Boża z Dzieciątkiem, od której doznał cudu natychmiastowego powrotu do zdrowia. Z Jezusem na ręku przedstawiany jest również św. Antoni czy św. Józef. Patron kierowców, podróżnych. Patron młodzieży i Polski.

12 Zwierzęta towarzyszące świętym
Święty Jan Chrzciciel Nazwał Jezusa „Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata”, gdy Jezus przyszedł nad Jordan w miejsce udzielania chrztu przez Jana. Tradycja przedstawia go więc z barankiem u stóp, na ramieniu lub jako chłopca bawiącego się z barankiem. Święty Franciszek z Asyżu Założyciel franciszkanów, ewangelizator, pierwszy stygmatyk, miłośnik zwierząt, patron ekologów. Wg legendy oswoił dzikiego wilka, który towarzyszył później świętemu w podróżach.

13 Święta Katarzyna Święta Łucja
Odmówiła małżeństwa z poganinem, złożyła ślub czystości. Jako chrześcijankę posłano na śmierć. Kazała sobie wyłupić piękne oczy, aby nie zachwycili się nimi jej oprawcy. Opiekunka ociemniałych, orędowniczka w chorobach oczu. Broniła wiary chrześcijańskiej przed pogańskimi filozofami, których udało jej się nawrócić. Za karę była miażdżona kołem, które rozpadło się w ręku kata. Patronka kolejarzy, studentów. Święta Katarzyna Święta Łucja

14 Święte z różami Święta Teresa od Dzieciątka Jezus
Święta Elżbieta Węgierska Naręcz róż w fartuchu (płaszczu) nawiązuje do jej pracy charytatywnej na rzecz ubogich. Mimo zakazu męża wynosiła w fartuchu chleb i bułki dla głodnych. Gdy mąż przyłapał ją na tym i sprawdził zawartość fartucha, okazało się, iż zakwitły w nim róże, chociaż była zima. Święte z różami Święta Teresa od Dzieciątka Jezus W ikonografii jest zwykle przedstawiana z krzyżem i pękiem róż, co nawiązuje do słów, które wypowiedziała przed śmiercią: „Chcę, przebywając w niebie, czynić dobro na ziemi. Po śmierci spuszczę na nią deszcz róż”.


Pobierz ppt "Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google