Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni."— Zapis prezentacji:

1 Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni poważni, dostojni, siwi, z brodą lub łysinką na głowie. Niewiasty delikatne i subtelne. Jak ich rozpoznać, jeżeli brakuje napisu z odpowiednim imieniem? Sztuka posłużyła się atrybutami, czyli określonymi przedmiotami o charakterze symbolicznym, ściśle związanymi z przedstawioną osobą, dodawanymi jako znak rozpoznawczy. Atrybuty nawiązują do wydarzeń z życia świętych, ich charyzmatu, męczeńskiej śmierci, którą ponieśli za wiarę. Prezentację przygotowała Katarzyna Sobczyk Kutno, styczeń 2008

2 Dwaj wielcy święci Kościoła. Ponieśli śmierć męczeńska w 67r. Ich uroczystość obchodzimy tego samego dnia – 29 czerwca. Pierwszy papież. Władzę pasterką otrzymał od samego Jezusa. Po Zesłaniu Ducha Świętego stanął na czele Kościoła. Jego atrybutami są przede wszystkim dwa klucze symbolizujące: złoty - związanie a srebrny - rozwiązanie. Do dziś klucze widnieją w herbie papieskim (np. Jana Pawła II). Święty Piotr Święty Paweł Za szerzenie chrześcijaństwa został skazany na ścięcie mieczem, stąd miecz w jego ręku. Księga przypomina listy zawarte w Nowym Testamencie, które pisał do pierwszych wspólnot chrześcijańskich i Dzieje Apostolskie, opisujące jego podróże apostolskie.

3 Jezus powołał 12 apostołów, aby po Jego wniebowstąpieniu szerzyli chrześcijaństwo, nauczali narody, chrzcili. Wszyscy, z wyjątkiem najmłodszego Jana, ponieśli śmierć męczeńską. Atrybuty, które towarzyszą im w ikonografii przypominają cierpienie i śmierć za wiarę w Chrystusa. Patron tynkarzy. Zginął prawdopodobnie żywcem odarty ze skóry, dlatego - tak jak na fresku Michała Anioła – trzyma w ręku ludzką skórę, czasami nóż. Święty Bartłomiej Święty Szymon Gorliwy Patron spawaczy. Na obrazach przedstawiany z piłą, od której miał zginąć w Persji.

4 Szczególną czcią otaczany jest w Kościele Prawosławnym. Został skazany na śmierć na krzyżu w kształcie litery X. Krzyż św. Andrzeja to jeden ze znaków drogowych ustawiany przed przejazdami kolejowymi. Andrzej uważany jest za patrona małżeństw i zakochanych. Z jego świętem wiąże się obyczaj wróżenia na temat zamążpójścia tzw. andrzejki 30 listopada. Święty Andrzej Cieśla z Nazaretu, mąż Najświętszej Maryi Panny, opiekun Jezusa Chrystusa. Wzór życia doskonałego, patron rodzin, ojców, szczęśliwej śmierci, a także rzemieślników, ludzi pracy. Przedstawiany z lilią – symbolem czystości i kątownicą - narzędziem niezbędnym w pracy stolarza, architekta, cieśli, budowniczego. Święty Józef * Z kątownicą również przedstawiany jest Tomasz Apostoł – patron m.in. architektów.

5 Święty Maciej Po samobójczej śmierci zdrajcy Judasza apostołowie postanowili uzupełnić swoje grono jednym z uczniów Jezusa. Wybór został dokonany drogą losowania. Los padł na Macieja. Ikonografia najczęściej przedstawia Macieja z siekierą lub halabardą – narzędziami jego śmierci. Patron kowali, rzeźników. Święty Juda Tadeusz Bliski krewny Jezusa. Patron spraw trudnych i beznadziejnych. Trzyma w ręku lub ma zawieszony na szyi mały portret Jezusa (mandylion), co nawiązuje do legendy o królu z Eddesy. Przybył do niego Juda z listem od Jezusa i odbiciem oblicza Chrystusa, dzięki któremu król został uleczony z trądu. Według różnych tradycji Juda został zabity maczugą (pałkami).

6 Święty Jakub Starszy (Większy) Podczas swojej podróży misyjnej dotarł do Hiszpanii. Po powrocie pełnił funkcję biskupa Jerozolimy, w której został ścięty mieczem. Ale czczony jest jako patron Hiszpanii, gdzie w Santiago de Compostela mają spoczywać jego relikwie. Do tego słynnego sanktuarium przez setki lat przybywali i nadal przybywają szlakiem św. Jakuba pielgrzymi. Charakterystycznym symbolem tego szlaku jest MUSZLA, zbierana na wybrzeżu, do której pątnikowi nakładano strawę. Pielgrzymi przyozdabiali nią strój lub kij pątniczy. Do dziś muszla, kij i kapelusz, będące atrybutami św. Jakuba, są symbolem pielgrzymujących. Muszla widoczna jest również w herbie obecnego papieża Benedykta XVI.

7 Święty Sebastian Czczony jako patron w zaraźliwych chorobach. Skazany na śmierć przez zastrzelenie z łuku. Ciało świętego wrzucono do kloaki. Pobożna wdowa wydobyła je i pochowała w katakumbach. Nie tylko apostołowie ginęli śmiercią męczeńską za szerzenie chrześcijaństwa. Całe grono świętych szczególnie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jak podają ich żywoty oraz legendy, zginęło w okrutny sposób.

8 Święty Wawrzyniec Święty Florian Ogień, płomień, ognisko.... Diakon, nie chciał oprawom oddać majątku kościelnego. Zginął przypalany na ruszcie (kracie), dlatego na obrazach widzimy go trzymającego kratę lub przy ruszcie, pod który podkładany jest ogień. Patron m.in. kucharzy, piekarzy, bibliotekarzy. Rzymski oficer, któremu kazano spalić kadzidło przed bóstwem. Gdy odmówił, skazano go na męki i śmierć. Ciało świętego zatopiono w rzece. Jako patron strażaków gasi pożary.

9 Święty MateuszŚwięty Marek Celnik, apostoł Jezusa. Patron celników, bankowców. Autorzy Ewangelii Często przedstawiany jest w czasie pisania z otwartą księgą, a towarzyszy mu uskrzydlona postać ludzka (anioł). Uczeń św. Piotra. Patron notariuszy i Wenecji. W ikonografii zawsze ze lwem. Sześćset lat przed narodzeniem Chrystusa Bóg przedstawił prorokowi Ezechielowi tajemniczą wizję – zapowiedź czterech ewangelistów: Oblicza ich miały taki wygląd – z prawej strony oblicze człowieka i oblicze lwa, z lewej zaś strony oblicze wołu i oblicze orła.

10 Święty Łukasz Święty Jan Lekarz, towarzysz podróży św. Pawła. Autor również Dziejów Apostolskich. Patron lekarzy, malarzy – wg tradycji jest autorem Jasnogórskiej ikony Matki Bożej. Jego symbolem jest wół. Najmłodszy z grona apostołów. Oprócz Ewangelii napisał trzy listy oraz Apokalipsę. Patron pisarzy, producentów świec. Symbolizuje go orzeł.

11 Święty KrzysztofŚwięty Stanisław Kostka Niektórzy święci przedstawiani są z Jezusem trzymanym np. w ramionach czy na ramieniu. Niosący Chrystusa. Trudnił się przenoszeniem ludzi przez rzekę. Legenda głosi, iż miał nieść również Dziecię Jezus. Patron młodzieży i Polski. Patron kierowców, podróżnych. W czasie choroby zjawiła mu się Matka Boża z Dzieciątkiem, od której doznał cudu natychmiastowego powrotu do zdrowia. Z Jezusem na ręku przedstawiany jest również św. Antoni czy św. Józef.

12 Święty Jan Chrzciciel Święty Franciszek z Asyżu Zwierzęta towarzyszące świętym Nazwał Jezusa Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata, gdy Jezus przyszedł nad Jordan w miejsce udzielania chrztu przez Jana. Tradycja przedstawia go więc z barankiem u stóp, na ramieniu lub jako chłopca bawiącego się z barankiem. Założyciel franciszkanów, ewangelizator, pierwszy stygmatyk, miłośnik zwierząt, patron ekologów. Wg legendy oswoił dzikiego wilka, który towarzyszył później świętemu w podróżach.

13 Święta KatarzynaŚwięta Łucja Odmówiła małżeństwa z poganinem, złożyła ślub czystości. Jako chrześcijankę posłano na śmierć. Kazała sobie wyłupić piękne oczy, aby nie zachwycili się nimi jej oprawcy. Opiekunka ociemniałych, orędowniczka w chorobach oczu. Broniła wiary chrześcijańskiej przed pogańskimi filozofami, których udało jej się nawrócić. Za karę była miażdżona kołem, które rozpadło się w ręku kata. Patronka kolejarzy, studentów.

14 Święta Elżbieta Węgierska Święta Teresa od Dzieciątka Jezus W ikonografii jest zwykle przedstawiana z krzyżem i pękiem róż, co nawiązuje do słów, które wypowiedziała przed śmiercią: Chcę, przebywając w niebie, czynić dobro na ziemi. Po śmierci spuszczę na nią deszcz róż. Naręcz róż w fartuchu (płaszczu) nawiązuje do jej pracy charytatywnej na rzecz ubogich. Mimo zakazu męża wynosiła w fartuchu chleb i bułki dla głodnych. Gdy mąż przyłapał ją na tym i sprawdził zawartość fartucha, okazało się, iż zakwitły w nim róże, chociaż była zima. Święte z różami


Pobierz ppt "Atrybuty Świętych Święci – widzimy ich na obrazach, freskach, rzeźbach, witrażach w kościołach, galeriach czy muzeach. Często są do siebie podobni. Mężczyźni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google