Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIĘTY BARTŁOMIEJ- PATRON NASZEJ PARAFII W SZYDŁOWICACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIĘTY BARTŁOMIEJ- PATRON NASZEJ PARAFII W SZYDŁOWICACH"— Zapis prezentacji:

1 ŚWIĘTY BARTŁOMIEJ- PATRON NASZEJ PARAFII W SZYDŁOWICACH

2 Święty Bartłomiej Obraz Świętego Bartłomieja w naszym Kościele parafialnym. Prawa nawa boczna.

3 Święty Bartłomiej w ogrodach Licheńskich.

4 Życie Bardzo mało wiemy o życiu Świętego Bartłomieja
Życie Bardzo mało wiemy o życiu Świętego Bartłomieja. Milczą o nim także Ewangelie z wyjątkiem sytuacji powołania go na Apostoła. Jedynie święty Jan wymienia go z uczniami, którym objawił się Jezus po swoim zmartwychwstaniu nad Jeziorem Genezaret. Był on wtedy z innymi Apostołami, którzy łowili ryby. Najprawdopodobniej był on rybakiem i mieszkał w Kanie Galilejskiej. Powszechnie uważa się, że to u jego na weselu w Kanie był Chrystus z matką i uczniami, gdzie dokonał cudu. Z tekstu Ewangelii według Świętego Jana dowiadujemy się o nim, że został przyprowadzony do Jezusa, przez przyszłego Apostoła - Filipa. Z tego powodu w spisach Apostołów umieszczany jest on zaraz po nim. Natanael (inne imię św. Bartłomieja) od tamtej pory uwierzył Chrystusowi. O nim też Jezus powiedział: "To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu". Nie wiadomo dokładnie gdzie Bartłomiej udał się po Zesłaniu Ducha Świętego. Tradycja podaje, że głosił Ewangelię w Indiach, Etiopii lub Arabii Saudyjskiej. Inne źródła podają, że za teren nauczania obrał sobie Małą Azję, a później Arabie, Frygię, Mezopotamię i Persję. Jednak na podstawie wcześniejszych źródeł przypuszcza się, że najprawdopodobniej terenem jego nauczania była Armenia.

5 Żywot Świętego Bartłomieja

6 Malarstwo.

7 Legenda Ze Świętym Bartłomiejem związana jest legenda
Legenda Ze Świętym Bartłomiejem związana jest legenda. Mówi ona o tym, że udało mu się nawrócić brata króla Armenii, Polimpiusza. Rozgniewało to bardzo króla Astiagesa, który nakazał uwięzić Bartłomieja. Apostoł został pojmany w mieście, Albanopolis (dzisiejsze Emanstahat). Następnie został poddany torturom, aby zmusić go do wyrzeczenia się nauki Chrystusa. Kiedy to nie pomogło król polecił go ukrzyżować, a następnie ściąć mieczem. Tradycja podaje, że przed śmiercią w czasie mąk został żywcem obdarty ze skóry. Jako przypuszczalną datę jego męczeńskiej śmierci podaje się 70 rok. Atrybuty Święty Bartłomiej ma aż trzy atrybuty. Pierwszym z nich jest skóra, z której według tradycji został żywcem obdarty. Z jego męczeństwem związany jest też drugi symbol - nóż rzeźnicki, którym Apostoł według legendy miał służyć oprawcom. Na ikonografii Święty Bartłomiej najczęściej trzyma go ręce.

8 Relikwiarz, w którym spoczywają szczątki Świętego Bartłomieja
Porfirowy relikwiarz, w którym spoczywają szczątki Świętego Bartłomieja w rzymskim kościele San Bartolomeo all'Isola

9 Relikwie Świętego Bartłomieja w 410 roku biskup Maruta przeniósł z Albanopolis do Majafarquin; stamtąd przeniesiono je do Dare w Mezopotamii (Irak), w 507 roku znalazły się w Anastazjopolis w Małej Azji, w roku 580 przewieziono je na Wyspy Liparyjskie, a w roku 838 znalazły się w Benewencie, gdzie przebywają do dnia dzisiejszego w mensie głównego ołtarza tamtejszej katedry. Część relikwii Świętego Bartłomieja Cesarz Otto III przeniósł do wystawionego przez siebie Kościoła w Rzymie, na Wyspie Tyberyjskiej. Prawosławni grecy obchodzą uroczystość Świętego Bartłomieja 11 lipca, Ormianie - 25 lutego i 8 grudnia, Etiopczycy - 18 lipca i 20 listopada, w Kościele rzymskim od VIII wieku - 24 sierpnia.

10

11 Bazylika Świętego Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej
San Bartolomeo all'Isola - kościół w Rzymie poświęcony Świętemu Bartłomiejowi. Jest to bazylika zbudowana w 1000 roku przez cesarza Ottona III. Pierwotnie kościół miał być poświęcony Świętemu Wojciechowi, cesarskiemu przyjacielowi i stać się miejscem spoczynku relikwii zarówno jego, jak i Świętego Bartłomieja. Ottonowi udało się odzyskać szczątki świętego dzięki wizycie w Polsce na Zjeździe gnieźnieńskim, jednak już po przybyciu relikwii zmieniono patrona świątyni na Świętego Bartłomieja. W roku 2000 Jan Paweł II poświęcił kościół pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX wieku i czasów współczesnych. Ich upamiętnieniem zajmuje się Wspólnota Sant'Egidio.

12 Jose de Ribera, Męczeństwo Świętego Bartłomieja 1639 rok, 234 x 234 cm, Museo del Prado, Madryt.

13 Wizerunek Świętego Bartłomieja

14       Święty Bartłomiej przedstawiony przez Michała Anioła w scenie Sądu Ostatecznego (Kaplica Sykstyńska) Watykan.

15 Święty Bartłomiej obdarty ze skóry
rzeźba

16 Imię Święty ma podwójne imię. Przez trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka oraz Łukasza nazywany jest Bartłomiejem. Natomiast św. Jan nazywał go Natanaelem. W początkach Kościoła nie było pewności czy Ewangelistą chodzi o tą samą osobę. Dopiero na Wschodzie w IX wieku, a na Zachodzie w XI wieku przyjęto, że jest to ta sama osoba. Imię Bartłomiej pochodzi z języka aramejskiego. Znaczy "syn Talmaja" albo "syn oracza". Natomiast hebrajskie imię Natanael oznacza "Bóg dał". Jest to odpowiednik greckiego imienia Teodoros, a polskiego Bogdan. Dzięki tradycji, która mówi, że Świętego Bartłomieja obdarto ze skóry, na patrona obrali go sobie rzeźnicy, garbarze i introligatorzy. Z imieniem Świętego Bartłomieja Polacy łączyli różne przysłowia, jak na przykład: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” albo „Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje”; „Od Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja”.

17 Malarstwo. Męczeństwo Świętego Bartłomieja

18

19 Atrybuty świętego Bartłomieja: księga, nóż i zwój.

20 Malarstwo - wizerunki Świętego.

21 Ostatnim atrybutem jest księga
Ostatnim atrybutem jest księga. Ma ona przypominać, że Apostoł prowadził także działalność ewangelizacyjną.

22 Malarstwo.

23 O nim Chrystus powiedział: „To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”.
W Polsce, ku czci Świętego Bartłomieja wystawiono 154 kościołów i kaplic, a 27 miejscowości zapożyczyło swoją nazwę od jego imienia. Również w naszej parafii jest świątynia poświęcona Świętemu Bartłomiejowi – jest to Kościół parafialny w Szydłowicach.

24

25 Dziękujemy za uwagę. Joanna i Żaneta klasa V


Pobierz ppt "ŚWIĘTY BARTŁOMIEJ- PATRON NASZEJ PARAFII W SZYDŁOWICACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google