Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W projekcie „Szkoły z klasą 2.0’’ z WF pt. „Wpływ diety, suplementacji i witamin na rozwój i sylwetkę młodego człowieka. Aktywność fizyczna”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W projekcie „Szkoły z klasą 2.0’’ z WF pt. „Wpływ diety, suplementacji i witamin na rozwój i sylwetkę młodego człowieka. Aktywność fizyczna”."— Zapis prezentacji:

1 W projekcie „Szkoły z klasą 2.0’’ z WF pt. „Wpływ diety, suplementacji i witamin na rozwój i sylwetkę młodego człowieka. Aktywność fizyczna”.

2 W naszym projekcie brały udział: M. Tyde, A. Martynowska, A. Bieniek, P. Kieszkowsak, R. Woźniak i lider naszej grupy J. Froch opiekun B. Jędrzejczak. Na naszym blogu mamy nazwę „Zgrabne siatkarki‘’, ponieważ na lekcjach WF lubimy grać w piłkę siatkową jest to naszą pasją.

3 Przez cały czas trwania projektu przestrzegałyśmy opracowanego przez naszą szkołę ‘’ Kodeksu 2.0 ’’. W lutym przeprowadziłyśmy wywiad z panią pielęgniarką Mariolą Harasimowicz, która udzieliła nam istotnych informacji na temat zdrowia młodzieży naszej szkoły i jej rozwoju fizycznego. Dowiedziałyśmy się ile w naszym Gimnazjum jest młodzieży otyłej, z nadwagą i niedowagą. Wywiad nagrałyśmy na dyktafon.

4 Zimą chodziłyśmy na lodowisko miejskie, jeździłyśmy na łyżwach spalając kalorię i przeprowadziłyśmy ankietę z właścicielem lodowiska Panem Jerzym Cierlickim: „Czy włocławskA młodzież jest sprawna fizycznie, czy lubi uprawiać sporty zimowe ?” Wywiadu udzieliła nam także Pani Cierlinka, dotyczył on korzystania z lodowiska przez mieszkańców Włocławka i ich dzieci.

5 W piątek, 23.03.2012 r., na boisku naszego Gimnazjum spotkały się szkoły podstawowe i gimnazja biorące udział w rajdzie „Trzymaj Formę!‘’ pod patronatem Sanepidu Pani dyrektor Emilii Politowskiej – Pisarek. Bawiliśmy się świetnie śpiewając piosenkę biesiadną,rozwiązując krzyżówki i łamigłówki. Przeprowadziłyśmy gry i zabawy dla szkół podstawowych. Były fajne nagrody, które fundował sanepid.

6 W połowie rajdu mieliśmy przerwę w Leśniczówce Łuba, gdzie zrobiliśmy wywiad z Panem leśniczym Olewnikiem. Przyjechała także nasza regionalna telewizja, której udzieliliśmy wywiadu na temat naszego rajdu.

7 W leśniczówce mieliśmy lekcję biologii, gdzie leśniczy oprowadzając nas po tablicach poglądowych, zaznajamiał nas z tajnikami naszej przyrody. Był to ciekawa lekcja biologii.

8 Dla szkół podstawowych zorganizowałyśmy gry i zabawy ruchowe, w których występowały elementy skoku, rzutu i biegu. Młodzież szkół podstawowych wykazała się dużą sprawnością i zwinnością oraz znajomością zasad zdrowego żywienia.

9 Młodzież z gimnazjum rozwiązywała łamigłówki, krzyżówki i rebusy o zdrowej diecie, witaminach, suplementach diety oraz aktywności fizycznej.

10 Po sportowych i intelektualnych konkurencjach zostały wręczone nagrody przez Panią dyrektor Sanepidu i jej pracowników. Nagrody rzeczowe pomagające w utrzymaniu ładnej sylwetki. Nasze Gimnazjum wręczyło dyplomy za udział w rajdzie.

11 Pan Rafiński, z Agencji Rolnej z Bydgoszczy, zaszczycił nas swoją obecnością przywożąc i serwując kolorowe warzywa i owoce oraz naturalny sok i różnosmakowe mleko.

12 O to nasz sponsor

13 Na koniec rajdu zrobiliśmy ognisko z kiełbaskami. Wszystkim bardzo się podobało i już piszą na facebook’u o kolejnym takim rajdzie.

14 Poznaliśmy na rajdzie wspaniałą młodzież z gimnazjum w Michelinie, która pięknie śpiewała podczas rajdu. Okazało się, że tworzą razem zespół „The voys ‘’ zaprosiliśmy ich na Festiwal 2.0 i będą umilać nam czas.

15 W naszym projekcie zajmowałyśmy się problemem otyłości, nadwagi i niedowagi, wśród młodzieży przekazywałyśmy wiedzę na temat zdrowego żywienia. Poznałyśmy zalecenia żywieniowe prof. Krzysztofa Krygiera z SGGW. Dowiedziałyśmy się jak ważny jest błonnik, jako składnik odżywczy oraz jak szkodliwy jest nadmiar dla naszego organizmu białego cukru, białej mąki i soli. Dlaczego warto używać suplementów diety?

16 Niedowaga jest to stan niedoboru masy ciała. Często młode dziewczęta i chłopcy chcąc podobać się sobie nawzajem, nadmiernie się odchudzają. Przekraczają wszelkie możliwe granice i popadają w chorobę zwaną anoreksją, która często kończy się śmiercią.

17 Body Mass Index ( ang. Wskaźnik Masy Ciała, w skrócie BMI ) obliczamy go w ten sposób BMI = masa [kg] (wzrost)2[m2]

18 Dieta Prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczać odpowiednich ilości protein, tłuszczów oraz cukrów. Składniki dostarczane w dobrze skomponowanych posiłkach muszą zapewniać organizmowi taką ilość substancji odżywczych, która zaspokoi potrzeby wynikające z zachodzenia procesów wzrostu organizmu, procesów naprawczych oraz wystarczające do wytworzenia wystarczającej ilości energii. Oprócz wymienionych już składników powinny się w niej znajdować: błonnik, witaminy, mikro- i makroelementy

19 Witaminy Zapotrzebowanie organizmu na te składniki nie jest duże, mimo to spełniają one wiele istotnych funkcji i mają wpływ na prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. W typowej, prawidłowej diecie poszczególne składniki pokarmowe powinny być dostarczane we właściwych proporcjach. Dowiedziono, że sprawność i zdrowie można utrzymać jeśli nasze codzienne pokarmy będą zawierały około: 12 do 14% protein, 30% tłuszczy ( z czego przynajmniej 3% powinno przypadać na kwasy tłuszczowe (nienasycone), 50 do 60% węglowodany, z czego około 10% powinno przypadać na cukry proste. Ilość spożywanych węglowodanów można zwiększyć nawet do 70%, należy jednak przy tym pamiętać o ograniczeniu tłuszczów. Każdy posiłek dostarcza jakiejś ilości energii. Taką jej ilość, która może powstać w organizmie po zjedzeniu danego posiłku określa się mianem jego kaloryczności albo inaczej wartości kalorycznej. Ilość kilokalorii (kcal), jaka powstaje w organizmie (lub poza nim) w trakcie spalania 1 grama danego pokarmu określana jest jako tzw. współczynnik (ew. równoważnik) energetyczny.

20 Fast foody zmorą XXI w.

21 „Trzymaj Formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia, która promuje przyjemne zbilansowane odżywianie, połączone z regularną aktywnością fizyczną.

22 Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu Jednakże trzeba robić to z umiarem, gdyż zbyt częsty wysiłek fizyczny może doprowadzić do przetrenowania i wyczerpania organizmu. Należy pamiętać, że sport to nie tylko dyscypliny, lecz także spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze itp.

23 Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B, a także błonnika. Zawierają również sole mineralne. Powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia

24 Warzywa i owoce - są bogatym źródłem witamin i flawonoidów, które zapobiegają nowotworom i miażdżycom, soli mineralnych i błonnika. Ponadto potas zawarty w warzywach obniża ciśnienie krwi.

25

26 Mleko i przetwory mleczne - są źródłem wapnia, wysokowartościowego białka i witamin. Zaleca się spożywanie jogurtów, kefirów i serów twarogowych, natomiast należy ograniczać żółty ser ponieważ zawiera dużo tłuszczów oraz soli.

27 Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby) - jest źródłem żelaza, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B. Ponadto ryby zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które zapobiegają chorobom serca. Mięso powinno być spożywane co najmniej raz dziennie.

28 Woda - jest niezbędnym składnikiem pożywienia ponieważ reguluje temperaturę ciała, transportuje składniki odżywcze oraz bierze udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie.

29 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "W projekcie „Szkoły z klasą 2.0’’ z WF pt. „Wpływ diety, suplementacji i witamin na rozwój i sylwetkę młodego człowieka. Aktywność fizyczna”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google