Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt gimnazjalny „Nordic walking” Realizatorzy: Kamila Burandt, Nikodem Kozikowski i Mateusz Pepliński.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt gimnazjalny „Nordic walking” Realizatorzy: Kamila Burandt, Nikodem Kozikowski i Mateusz Pepliński."— Zapis prezentacji:

1 Projekt gimnazjalny „Nordic walking” Realizatorzy: Kamila Burandt, Nikodem Kozikowski i Mateusz Pepliński

2 Realizatorzy projektu: Jesteśmy uczniami klasy II Gimnazjum w Wąglikowicach Mieszkamy w pięknej okolicy – sprzyjającej rekreacji i uprawianiu sportów różnego rodzaju.

3 Cele projektu: przedstawienie społeczności szkolnej historii nordic walkingu, zapoznanie z zasadami prawidłowej techniki tego sportu, ukazanie korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny.

4 Historia Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

5 W latach 80. XX wieku zaczęto nieśmiało promować marsz z kijkami, jako wyjątkowo efektywną i zdrową formę ruchu. Ostatecznie nordic walking jako nowy sport został zarejestrowany i opisany w 1997 roku, w Finlandii. W 2000 roku utworzono w Finlandii Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking.

6 Technika Postawa: Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane (nie garbimy się), brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione i w miarę proste, ale nie sztywne. Gdy przyspieszymy, pozwólmy ciału pochylić się trochę do przodu. Technika nordic walking Rysunek z książki “Nordic walking - Program treningowy dla seniorów” U. Pramann, B.Schaufle

7 Kroki stawiamy zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być trochę dłuższe niż zazwyczaj, tak aby czuć rozciąganie w pachwinach. Zdjęcie z książki “Nordic walking dla każdego” A. Wilanowski

8 Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Rękami poruszamy naturalnie do wysokości pępka.

9 Korzyści Mówiąc o korzyściach z uprawiania nordic walking należy odpowiedzieć na następujące pytania: Co daje nam regularny ruch? Dlaczego tak ważne jest, żeby dbać o swoją kondycję fizyczną? Fot. źródło: http://www.ekspedycja.eu/nordic_walking_w_szczecinie.htm

10 chcemy być sprawni - poprzez regularny trening podnosimy naszą sprawność i poprawiamy jakość naszego życia chcemy czuć się lepiej - ruch poprawia samopoczucie, wg. badań 2/3 z osób regularnie się ruszających, jest zadowolona ze swojego życia chcemy być szczupli - ruch w połączeniu z odpowiednim odżywianiem pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów, to dzięki ruchowi przyśpiesza nasza przemiana materii

11 odciążenie aparatu ruchu (odciążenie stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa) - dzięki użyciu kijków uruchamiamy obręcz barkową i około 5 kilogramów nosimy na rękach wzmocnienie kręgosłupa i mięśni grzbietu - fińskie badania pokazują, że co druga osoba po regularnym treningu pozbywa się bólów pleców wzmocnienie sprawności sercowo-naczyniowej Korzyści zdrowotne

12 zwiększenie spalania - podczas tradycyjnego spaceru spalamy około 280 kcal., natomiast podczas marszu techniką nordic walking do 400 kcal. w czasie godziny równomierna praca większości mięśni - przy prawidłowym wykorzystaniu techniki NW pracuje do 90% naszych mięśni aktywne spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi - podczas rekreacyjnych marszy nordic walking możemy gadać, plotkować, nadrabiać zaległości z całego tygodnia

13 Jak zacząć? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kije i dowiedzieć się, na czym polega prawidłowa technika nordic walking. Najlepiej jednak jest skorzystać z pomocy instruktora. My uczyliśmy się od Joanny Stopa-instruktorki Polskiej Federacji Nordic Walking.

14 Każdy trening nordic walking (i nie tylko) powinniśmy zacząć od rozgrzewki rozciągającej i przygotowującej nasze mięśnie do wysiłku.

15 Po treningu też powinniśmy się rozciągnąć. Rozciąganie po treningu wydłuża mięśnie, czyli też wysmukla ciało, uelastycznia je i rozciąga.

16 Podsumowanie Wielu ludzi uważa nordic walking za nieciekawy sport. Osobiście też tak uważaliśmy, ale gdy raz spróbowaliśmy, spodobało się nam. Nordic walking to sport, z którego można czerpać duże korzyści, więc powinniśmy uprawiać go jak najczęściej. Spróbujcie - warto!!!

17 Źródła informacji: Aleksander Wilanowski „Nordic walking dla każdego”


Pobierz ppt "Projekt gimnazjalny „Nordic walking” Realizatorzy: Kamila Burandt, Nikodem Kozikowski i Mateusz Pepliński."

Podobne prezentacje


Reklamy Google