Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Buddyzm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Buddyzm."— Zapis prezentacji:

1 Buddyzm

2 Buddyzm- założycielem był Siddhārtha Gautama(Budda Siakjamuni)
Buddyzm- założycielem był Siddhārtha Gautama(Budda Siakjamuni). Obrał imię „Budda” po tym jak zaczął głosić swoje nauki.

3 Budda

4 Atrybuty buddy Cztery ramiona-oznaczają miłość,współczucie,radość i równowagę, Kwiat lotosu-trud dojścia do oświecenia, Skóra antylopy-łagodność Buddy

5 Cztery Szlachetne prawdy
Cztery Szlachetne Prawdy to podstawa nauk buddyzmu. Dzielą się na: Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia Czwarta Szlachetna Srawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia

6 Ośmioraka ścieżka Szlachetna Ośmioraka Ścieżka to zbiór podstawowych zaleceń buddyzmu. Koło Dharmy (Nauki) symbolizuje Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę.

7 Symbole buddyjskie „Koło Dharmy” Flaga buddyjska

8 Koło Dharmy Koło Dharmy – odnosi się ono zarówno do koła życia, składającego się z sześciu sfer egzystencji, czyli samsary, jak i do nauczania (ośmiorakiej ścieżki) Buddy Siakjamuniego, o którym mówi się, że puścił w ruch Koło Dharmy.

9 Trzy klejnoty W większości szkół tradycyjnie pierwszym krokiem, jaki osoba chcąca zostać buddyst(k)ą powinna wykonać, jest przyjęcie schronienia w Trzech Klejnotach, co jest podstawą praktyki. Tymi klejnotami są: Budda Dharma Sangha

10 Ślad stopy Buddy z kołem życia i Trzema Klejnotami

11 Podział buddyzmu Hinajastyczny Mahajanistyczny

12 różnice Chrześcijaństwo Powstała w I w. n. e. Wiara w Boga Biblia
Jezus, który jest centralną postacią chrześcijaństwa Kluczowe znaczenie ma wiara Bóg wymierza sprawiedliwość Eucharystia i modlitwa Buddyzm Powstała ok.500 r.p. n. e. Wiara w Buddę System filozoficzno- etyczny Budda uważany za wyższego od boskiego Religia doświadczenia Karę wymierza nam „nasza własna karma” Wiara w reinkarnację Medytacje

13 Święte księgi Nauki buddyjskie: Zbiory rozmów(sutra) Nauki wierszowane
Nauki oparte na silnych emocjach Porównania Powiedzenia

14 Tipitaka (Trzy kosze)-zbiór świętych ksiąg.
Składa się z: Vinaya Pitaka – zbiór klasztornej dyscypliny Sutta Pitaka – zbiór sutt czyli tekstów-mów Buddy Abhidhamma Pitaka – zbiór tekstów dotyczących wyższej nauki

15 Miejsca święte 1.Drzewo Bodhi-drzewo,pod którym Budda siedział 6 lat i osiągnął oświecenie. 2.Bodhaya-miasto w Indiach. Rosło u drzewo Bodhi. 3.Kusinagar-miejsce buddyjskich pielgrzymek. 4.Lumbini-urodził się tu Siddhartha Gautama. 5.Sarnath-miejsce,gdzie Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie.

16

17

18

19 sansara Według nauk buddyzmu wszystkie czujące istoty podlegają sansarze ("niekończącej się wędrówce"). Nieodłącznym elementem sansary jest cierpienie-dukkha.

20 nirwana Sposobem na zakończenie cierpienia jest ogiągnięcie nirwany, czyli wygaśnięcie cierpienia.

21 karma Karma oznacza dosłownie "działanie" lub "akcja". Karma oznacza świadome działanie wynikające z realizacji określonego celu lub woli jego osiągnięcia oraz skutek tego działania. „Jestem właścicielem mych działań, spadkobiercą mych działań, narodzony z mych działań, powiązany z mymi działaniami, me działania są mym sędzią. Cokolwiek uczynię, prawość lub nieprawość, stanę się tego spadkobiercą”

22 medytacja Medytacja jest głównym środkiem transformacji swojego umysłu. Ma ona dać wgląd w działanie umysłu i możliwość rozwoju koncentracji, jasności umysłu i pozytywnych uczuć.

23 Reinkarnacja Reinkarnacja – pogląd, według którego dusza(bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny.


Pobierz ppt "Buddyzm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google