Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AMERYKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AMERYKA."— Zapis prezentacji:

1 AMERYKA

2 AMERYKA PÓŁNOCNA Ameryka Północna – kontynent o powierzchni km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

3 AMERYKA ŚRODKOWA Ameryka Środkowa (ang. Middle America), to centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, łącząca się z Ameryką Południową na południowym wschodzie, albo jako samodzielny region Ameryki.

4 AMERYKA POŁUDNIOWA Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Powierzchnia Ameryki Południowej wynosi 17,8 mln km². Od północy, przez Przesmyk Panamski, graniczy z Ameryką Północną. Oba te kontynenty nazywane są też przez Europejczyków Nowym Światem.

5 LINIA BRZEGOWA OBU AMERYK
Linia brzegowa Ameryki Północnej jest bardzo dobrze rozwinięta, przeważają wyżyny i góry. Linia brzegowa Ameryki Południowej jest słabo rozwinięta, przeważają niziny.

6 NIZINA AMAZONKI Nizina Amazonki – nizina w Ameryce Południowej zajmującą obszar 3,5 mln km². Większość jej obszaru leży w dorzeczu Amazonki. Nizina Amazonki leży w wilgotnym klimacie równikowym, gdzie występuje niska amplituda temperatur. Roczna suma opadów wynosi średnio mm. Nizina graniczy z Andami na wschodzie, z Niziną Orinoko i Wyżyną Gujańską na północy oraz z Wyżyną Brazylijską na południu. Charakterystycznymi roślinami dla lasów równikowych Niziny Amazonki są: palmy, kauczukowce, liany, klony oraz tulipanowce amerykańskie i orzesznice brazylijskie. Charakterystycznymi zwierzętami dla Niziny Amazonki są: pumy, papugi, kapibary, tukany, kolibry, jaguary, oceloty, boa dusiciele, tapiry i małpy (kapucynki).

7 WYŻYNA BRAZYLIJSKA Cechy klimatu:
Wysoka temperatura powietrza (powyżej 20 ° C), Zróżnicowane opady (zależy od części wyżyny), Sucho (w części północna – wschodniej) Wilgotno (w opszarach lasu rółnikowego) Formacje roślinne: Campos (sawanna), Sawanna kolczasta, Wicznie zielone lasy Lasy galeriowe.

8 PRERIE Cechy klimatu: Mało opadów,
W części północnej temperatura jest niższa niż w południowej, Klimat zależy od połóżenia geograficznego. Formacje roślinne: Trawy, Byliny, Kaktusy. Zwierzęta: Bizony, Mustangi, Pieski preriowe. Kangury rude.

9 KORDYLIERY Kordyliery są rozległym systemem górskim, ciągnącym się na długości ok. 8000Km wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, od półwyspu Alaska po Przesmyk Panamski. Ich serokość przekracza w środkowej części 2000km. Najwyższym szczytem McKinley na Alasce (6194 m n.p.m.).

10 ANDY Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) to góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).

11 RDZENNI MIESZKAŃCY AMERYKI
Indianie - najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej. Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).

12 KRZYSZTOF KOLUMB Krzysztof Kolumb (kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón; ur. prawdopodobnie pomiędzy 25 sierpnia a 31 października 1451 roku w Genui, zm. 20 maja roku w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator (trwają spory o jego pochodzenie, które mogą pomóc rozstrzygnąć prowadzone w ostatnich latach badania porównawcze DNA). Kapitan wyprawy, która płynęła na trzech okrętach "Santa María", "Niña" i "Pinta" pod flagą Kastylii w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Indii, jako pierwsza wyprawa w historii nowożytnych odkryć geograficznych pokonała zwrotnikowy Ocean Atlantycki i 12 października 1492 dotarła do Indii Zachodnich (Antyli) u wybrzeży Ameryki – kontynentu nieznanego w ówczesnej Europie. Za dokonania został mianowany admirałem i pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej. Organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki.

13 STOPKA REDAKCYJNA :) Materiały zawarte w niniejszej prezentacji pochodzą z: - strony: wikipedia.pl, - przeglądarki internetowej: google.pl, - podręcznika szkolnego: ,,Przyroda dla klas 6 szkoły podstawowej” Barbary Klimuszko i Marii M. Wilczyńska – Wołoszyn. Pracę wykonały: - Maria Janiak, - Zofia Pońc, - Nicole Korzeniecka.


Pobierz ppt "AMERYKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google