Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

prezentacje wykonała Aleksandra Kuchta Vi a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "prezentacje wykonała Aleksandra Kuchta Vi a"— Zapis prezentacji:

1 prezentacje wykonała Aleksandra Kuchta Vi a
Wielka Rafa Koralowa prezentacje wykonała Aleksandra Kuchta Vi a

2 Wielka Rafa Koralowa - park morski
To największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Od 26 października 1981 roku jest parkiem morskim (Great Barrier Reef Marine Park) objętym ochroną i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

3 Czym jest i pochodzenie rafy.
Rafa jest tworem koralowców, które żyją w ogromnych koloniach. Ich wapienne szkielety tworzą podwodne skały. Wielka Rafa Koralowa zaczęła się rozwijać ok 18 mln lat temu. Wiek rafy można ocenić na 20 mln lat (W niektórych miejscach nawet 45,5 mln lat temu). W obecnej fazie rozwoju która trwa już 8 tysięcy lat, budowane są nowe warstwy na "starych" fundamentach.

4 Mieszkańcy rafy. Wielką Rafę Koralową zamieszkuje wiele gatunków ryb, mięczaków i roślin. Są to np. Błazenek Pensetnik Skrzydlica

5 Fauna Rafy Większa część koralowca jest biała. Jest to substancja, z której zbudowany jest szkielet nieżyjących już koralowców. Żyjące koralowce natomiast mają bogatą kolorystykę. Różne gatunki koralowców – wachlarzowate i pierzaste oraz spokrewnione z nimi gąbki i inne stworzenia występują w wielu barwach: od czerwieni, żółci, poprzez kolor pomarańczowy, po fiolety, róże i zielenie. Niebieskie i żółte okonie oraz fosforyzujące fioletowe i żółte wargacze, rywalizują z żywo ubarwionymi, czerwono-białymi ślimakami morskimi, szmaragdowymi rozgwiazdami wężowatymi i niebieskimi rozgwiazdami morskimi. Korale potrzebują ciepłej wody o temperaturze od 18 do 35 °C, dlatego nie spotyka się ich powyżej 30°- 35° szerokości geograficznej północnej i południowej. Woda musi być dość ruchliwa, tak by do organizmów docierało pożywienie. Koralowce są też bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody.

6

7 Widziana z kosmosu Jak sama nazwa wskazuje rafa jest bardzo wielka, że można ją zobaczyć na zdjęciach satelitarnych.

8 Zagrożenia Wielkiej Rafy Koralowej
Wielka Rafa Koralowa jest jedną największych atrakcji turystycznych w Australii. Wiele osób jeździ zwiedzić ten podwodny raj. Podziwiamy wytwór tworzony przez wiele milionów lat. Ale zarazem mu szkodzimy.Silne zanieczyszczenie wód, a także nieustannie rosnąca temperatura, zakwaszanie, urbanizacja, zabudowa wybrzeża i wysepek oraz rybołówstwo, uwalniane z hoteli ścieki i nawozy, które spływają z pól uprawnych zanieczyszczają wodę, doprowadzając do wymierania kolorowych alg.Nieświadomi turyści często sami dewastują nie chronione koralowce ułamując je po kawałku na pamiątkę. Katastrofalna w skutkach jest również barbarzyńska metoda połowu ryb na morzach koralowych - tak zwane głuszenie, czyli detonowanie materiałów wybuchowych pod wodą. Zagrożeniem dla raf jest jednak najczęściej działalność człowieka. Największe niebezpieczeństwo stanowi przełowienie. Erozja gleby na lądzie i dewastacja lasów namorzynowych na wybrzeżu powoduje coraz większe zamulenie wód przybrzeżnych, a następnie obumieranie polipów. Wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenie wody ściekami komunalnymi i przemysłowymi, pogłębianie dna na szlakach morskich .

9 Wynikiem wpływu na rafę koralową jest obumarcie koralowców.

10 Koniec Dziękuje za obejrzenie

11 Źródła (została przerobiona na potrzeby prezentacji ) Podręcznik " Ciekawi Świata 6- przyroda" str. 83


Pobierz ppt "prezentacje wykonała Aleksandra Kuchta Vi a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google