Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CiekawostkiOAustralii. Australia Australia, Związek Australijski – państwo Oceanii położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CiekawostkiOAustralii. Australia Australia, Związek Australijski – państwo Oceanii położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata,"— Zapis prezentacji:

1 CiekawostkiOAustralii

2 Australia Australia, Związek Australijski – państwo Oceanii położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem, jednak krajami sąsiadującymi (granica morska) są: Indonezja, Timor Wschodni i Papua- Nowa Gwinea od północy; Wyspy Salomona i Vanuatu od północnego- wschodu; Nowa Zelandia na południowym wschodzie. Jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata. Australia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. Charakteryzuje ją społeczeństwo wielokulturowe. W porównaniu z innymi państwami, wskaźnik rozwoju społecznego w Australii jest bardzo wysoki i obecnie znajduje się ona na 2. miejscu po Norwegii. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.

3 Stolica Canberra – stolica Australii, miasto położone w Alpach Australijskich nad rzeką Molonglo, na wysokości 550–700 m n.p.m.; leży w odległości 320 km od Sydney i 480 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego o powierzchni 2500 km². Camberra

4 Sydney Opera House Sydney Opera House – budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney.Opera budowana była w latach 1957-1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 – na uroczystości z tej okazji pojawiła się królowa Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jorn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 222 innych, zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata.Jorn Utzon został uhonorowany w roku 2003 Nagrodą Pritzkera. Budynek opery został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5 Ayers Rock-Uluru Ayers Rock - Uluru. Słynna piaskowa skała leży w centralnej części Australii, ma ponad 318 metrów wysokości, a jej obwód liczy 8 kilometrów. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uluru po raz pierwszy została opisana przez Ernesta Gilesa, brytyjskiego podróżnika, który w 1872 roku nazwał Uluru the remarkable pebble (niezwykły kamyk). Skała zbudowana jest z piaskowców, a w jej skład wchodzą różne minerały, dlatego wydaje się, że zmienia ona kolory. W rzeczywistości jej barwa zależy od pory dnia i padającego na nią światła. Uluru to tradycyjna nazwa skały w języku Aborygenów — australijskich tubylców. Inna nazwa, Ayers Rock, odnosi się do Henryka Ayersa — premiera Australii Południowej. Dla Aborygenów jest to miejsce święte, więc często namawiają turystów, aby nie wchodzili na górę. Około 30 kilometrów od Uluru położony jest zespół monolitów skalnych Kata Tjuta, przypominający z oddali leżącą kobietę.

6 Wielka Rafa Koralowa Wielka Rafa Koralowa - Great Barrier Reef -To największa na świecie rafa koralowa zwana jest także Wielką Rafą Barierową. Od 1981 wpisana jest na Listę Światowego dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wraz z Morzem Koralowym i lasami tropikalnymi Queensland tworzy ona park morski The Great Barrier Reef Marine Park. W postaci białej smugi na tle oceanu widoczna jest nawet z kosmosu. Rafa jako całość liczy 2 miliony lat, a niektóre jej części nawet 45,5 miliona. Składa się z organizmów żywych — polipów, mięczaków, glonów, otwornic oraz mszywiołów. W niektórych częściach rafy żyją różnorodne formy koralowców. Jest środowiskiem naturalnym dla ogromnej ilości ryb i wodorostów. Na Wielką Rafę Koralową składa się około 3000 pojedynczych raf oraz ponad 900 wysp. Od lądu rafę oddzielają laguny. Stanowi ona jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Australii.

7 The Super Pit The Super Pit- Super Pit to odkrywkowa kopalnia złota, zwana również The Fimiston Open Pit. Jest to największa na półkuli południowej kopalnia odkrywkowa. W kopalni wydobywa się 28 ton złota rocznie. Złoża złota odkrył w tym miejscu w 1893 roku Irlandczyk, Paddy Hannan. Codziennie czynny jest taras widokowy otwarty dla turystów kopalni. Od środka kopalnie można zwiedzać raz w miesiącu w dni targowe pobliskiego miasta Boulder.

8 Rzeka Murray – jest najdłuższą rzeką Australii, o długości 2 575 km. Wypływa z zachodnich stoków Alp Australijskich (z pasma Gór Śnieżnych) i płynie na zachód tworząc naturalną granicę między Nową Południową Walią, a Wiktorią. Na wysokości Wentworth do Murray wpada rzeka Darling – trzecia z najdłuższych rzek Australii. Niektórzy geografowie traktują Darling i dolny Murray jak pojedynczą rzekę o długości 3750 km. Murray uchodzi do przybrzeżnego Jeziora Alexandrina w Australii Południowej. MurrayDarling

9 Steve Irwin Steve Irwin, właśc. Stephen Robert Irwin, znany też jako Crocodile Hunter (ang. Łowca krokodyli), [ur. 22 lutego 1962 w Melbourne w stanie Wiktoria, zm. 4 września 2006 w Port Douglas w stanie Queensland] – australijski przyrodnik, prezenter telewizyjny, a od 1991 również dyrektor Australia Zoo w Beerwah w stanie Queensland w Australii. Był zagorzałym działaczem na rzecz ochrony środowiska. Odkrył żółwia Irwina, którego nazwano na cześć Steve'a. Na świecie zasłynął m.in. dzięki występom w programach na Animal Planet oraz Discovery Channel. Zmarł w Port Douglas w Australii w wyniku przebicia serca przez ogon płaszczki.

10 Dziękujemy za ObejrzenieWykonały: Izabela Ryń i Dorota Kleban Źródła: http://jejswiat.pl/13782,top-6-6-najciekawszych- miejsc-w-australii http://jejswiat.pl/13782,top-6-6-najciekawszych- miejsc-w-australii Google Grafika Google Grafika http://pl.wikipedia.org/wiki/Australia


Pobierz ppt "CiekawostkiOAustralii. Australia Australia, Związek Australijski – państwo Oceanii położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google