Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RAFA KORALOWA RAFA KORALOWA Opracowanie: KLAUDIA BĘDKOWSKA KLASA 6b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RAFA KORALOWA RAFA KORALOWA Opracowanie: KLAUDIA BĘDKOWSKA KLASA 6b."— Zapis prezentacji:

1 RAFA KORALOWA RAFA KORALOWA Opracowanie: KLAUDIA BĘDKOWSKA KLASA 6b

2 Spis treści Informacje ogólne Typy raf Organizmy rafotwórcze
Fauna i flora rafy koralowej

3 MSZYWIOŁY Mszywioły należą do gromady bezkręgowców. Są to organizmy kolonijne, złożone niekiedy z setek tysięcy pojedynczych osobników. Ich tryb życia jest przeważnie osiadły, tylko nieliczne obdarzone są zdolnością powolnego ruchu. Mszywioły odżywiają się drogą filtracji. Kolonie przytwierdzają się do podłoża na stałe, mogą to być kamienie lub zatopione drzewa.

4 Do tego typu zwierząt należą 3 główne gromady: małże, ślimaki i głowonogi.
MIĘCZAKI gromada: głowonogi gromada: ślimaki gromada: małże

5 O T W O R N I C E Mają skorupkę wapienną stanowiącą otoczkę ciała, o licznych otworach, przez które wysuwają się na zewnątrz nibynóżki chwytające pokarm. Żywią się mikroplanktonem (plankton) i cząstkami organicznymi. Rozmnażają się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo.

6 G L O N Y To najważniejsza fotosyntetyzująca grupa organizmów na Ziemi. Zalicza się do nich m.i.: zielenice, brunatnice, krasnorosty. Ich znaczenie w przyrodzie jest bardzo duże, ponieważ są producentami materii organicznej oraz tlenu, a także stanowią pokarm dla innych organizmów. Obecnie są wykorzystywane przez człowieka do produkcji m.i. lekarstw.

7 Glony występujące w różnych strefach morskich.

8 T Y P Y R A F przybrzeŻne - występujące u spadzistych brzegów wysp lub stałego lądu oceaniczne - występują w oceanie barierowe – występujące dalej od brzegu stałego lądu

9 Flora Rafy Rafa zazwyczaj ma kolor biały, dzięki obumarłym szczątkom politów. W skład fauny rafy wchodzą również koralowce. Jest ich bardzo dużo i mają różne barwy.

10 Flora Rafy Znane koralowce to m.i.: koralowiec czerwony, ukwiał, bzdurnic.

11 ZDJĘCIA KORALOWCÓW

12 Bezkręgowce Bezkręgowce występujące na rafie koralowej to: rozgwiazdy, meduzy, ośmiornice, gąbki, robaki, muszle, ślimaki i wiele innych ciekawych stworzeń.

13 Kręgowce jeż morski Kręgowce, które możemy tam zobaczyć to: rekiny, delfiny, żółwie morskie, jeże morskie, kraby, koniki morskie, a także ryby.

14 R Y B Y Jest ich bardzo dużo, a każdy z rodzajów posiada inne, różne cechy charakterystyczne. Jednak większość ryb „koralowych” ma ciekawie skomponowaną kolorystykę.

15 Co to jest rafa koralowa ? ? ?
Rafy koralowe to rodzaj raf cechujących się pochodzeniem organicznym, powstających w ciepłych morzach strefy międzyzwrotnikowej. Najczęściej rafy zbudowane są ze szkieletów korali, a także z organizmów rafotwórczych m.in. z mszywiołów, mięczaków, otwornic oraz glonów.


Pobierz ppt "RAFA KORALOWA RAFA KORALOWA Opracowanie: KLAUDIA BĘDKOWSKA KLASA 6b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google