Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowiński Park Narodowy. Logo parku Logiem Narodowego Parku jest mewa. Znajduje się ona na niebieskim tle. Leci nad plażą. Na zielonym kolorze jest napisane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowiński Park Narodowy. Logo parku Logiem Narodowego Parku jest mewa. Znajduje się ona na niebieskim tle. Leci nad plażą. Na zielonym kolorze jest napisane."— Zapis prezentacji:

1 Słowiński Park Narodowy

2 Logo parku Logiem Narodowego Parku jest mewa. Znajduje się ona na niebieskim tle. Leci nad plażą. Na zielonym kolorze jest napisane Słowiński Park Narodowy.

3 Położenie SłowińskiegoPN Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską), Jezioro Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,3 ha). Morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko (71,4 km²), Gardno (24,5 km²), jezioro Smołdzińskie.

4 WODY S Ł OWI Ń SKIEGO PARKU NARODOWEGO Wody śródlądowe zajmują obszar 10 266,4ha, co stanowi 31,3% powierzchni całkowitej Parku. Główne akweny SPN to jeziora Łebsko i Gardno, czyli dwa największe pod względem powierzchni polskie zbiorniki przymorskie. Jednocześnie Łebsko jest trzecim, co do wielkości jeziorem w Polsce, a Gardno ósmym. Dwa mniejsze jeziora Dołgie Małe i Dołgie Duże nie posiadają dopływów. Odpływ z tych akwenów następuje do kanału Gardno-Łebsko. Wody śródlądowe zajmują obszar 10 266,4ha, co stanowi 31,3% powierzchni całkowitej Parku. Główne akweny SPN to jeziora Łebsko i Gardno, czyli dwa największe pod względem powierzchni polskie zbiorniki przymorskie. Jednocześnie Łebsko jest trzecim, co do wielkości jeziorem w Polsce, a Gardno ósmym. Dwa mniejsze jeziora Dołgie Małe i Dołgie Duże nie posiadają dopływów. Odpływ z tych akwenów następuje do kanału Gardno-Łebsko.

5 Zwierzęta w Słowińskim PN Zwierzęta w Słowińskim PN Na obszarze parku w ostatnich dwóch stuleciach stwierdzono łącznie 261 gatunków ptaków, a wśród nich odnotowano 184 gatunki, które przystępowały bądź przez cały czas przystępują do lęgów. Pozostałe 77 gatunków pojawia się w trakcie wędrówek, spędza tu zimę lub nieregularnie przylatuje. Spośród wszystkich 184 gatunków ptaków stwierdzonych i uznanych za lęgowe, na obszarze parku 5 objętych jest ochroną częściową. Należą do nich 3 gatunki ptaków krukowatych, pospolitych na terenie całego kraju, tzn.: kruk, wrona i sroka. Lęgi pozostałych 2 gatunków: mewy srebrzystej i kormorana czarnego kojarzone są w Parku z Wyspą Kamienną na jeziorze Gardno, na której w przeszłości odnotowano pierwsze lęgi tej mewy w kraju oraz odkryto wyjątkową, usytuowaną na ziemi kolonię lęgową kormorana.

6

7 Rośliny w Słowińskim Parku Narodowym W sumie flora parku liczy 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów, 430 gatunków grzybów. Położenie parku w środkowej części wybrzeża wpływa na specyfikę i odrębność szaty roślinnej. Można tu spotkać gatunki charakterystyczne dla klimatu atlantyckiego, są to m.in.: turzyca piaskowa, brzeżyca jednokwiatowa, rosiczka pośredniacza. Natomiast do gatunków o północno- wschodnim zasięgu występowania należą m.in.: malina moroszka, bażyna czarna, zimoziół północny. Jedynymi reprezentantami gatunków ciepłolubnych w parku o południowym typie zasięgu są: goździk piaskowy i strzęplica sina.

8 Ciekawostki Słowiński Park Narodowy utworzono 1 stycznia 1967 roku. Od 1977 roku stanowi światowy rezerwat biosfery UNESCO. Powierzchnia parku wynosi 18 619 ha (1.02% województwa, jego otulina obejmuje 43 500 ha) z czego ponad 10 000 ha stanowią wody śródlądowe. Pozostałe tereny to: lasy, bagna i wydmy. Nazwa parku pochodzi od Słowińców – niewielkiej grupy etnicznej wywodzącej się od Kaszubów. Słowiński Park Narodowy utworzono 1 stycznia 1967 roku. Od 1977 roku stanowi światowy rezerwat biosfery UNESCO. Powierzchnia parku wynosi 18 619 ha (1.02% województwa, jego otulina obejmuje 43 500 ha) z czego ponad 10 000 ha stanowią wody śródlądowe. Pozostałe tereny to: lasy, bagna i wydmy. Nazwa parku pochodzi od Słowińców – niewielkiej grupy etnicznej wywodzącej się od Kaszubów.

9 Warte Odwiedzenia Miejsca Warte Odwiedzenia Miejsca Wydmy ruchome z najwyższą – Górą Łącką Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Latarnia morska Czołpino i ścieżka przyrodnicza Latarnia Święta góra Kaszubów – Rowokł z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą "Rowokół" Poligon niemiecki z czasów drugiej wojny światowej na Mierzei Łebskiej w okolicach Rąbki. Testowano na nim broń rakietową: rakiety przeciwlotnicze – Rheintochter, rakiety balistyczne – Rheinbote. Było to jedno z miejsc pracy znanego naukowca niemieckiego – Wernhera von Brauna.

10 OPRACOWANIE Opracowała Paulina Borkowska Korzystała ze strony www.slowinskiparknarodowy.pl

11


Pobierz ppt "Słowiński Park Narodowy. Logo parku Logiem Narodowego Parku jest mewa. Znajduje się ona na niebieskim tle. Leci nad plażą. Na zielonym kolorze jest napisane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google