Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wombat to obok diabła tasmańskiego i kangura kolejny przedstawiciel torbaczy, będący ssakiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wombat to obok diabła tasmańskiego i kangura kolejny przedstawiciel torbaczy, będący ssakiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Wombat to obok diabła tasmańskiego i kangura kolejny przedstawiciel torbaczy, będący ssakiem.

3 W oficjalnej klasyfikacji uwzględniono trzy gatunki należące do rodziny wombatowatych. Dwa z nich – australijski i szerokogłowy, występują wyłącznie w Australii, natomiast tasmański dodatkowo na Tasmanii.

4

5 Wombat australijski żyje na suchych i otwartych obszarach, szerokogłowy na sawannach, stepach, w lasach i zaroślach, a tasmański – na terenach pokrytych pagórkami i położonych na granicy z drzewami.

6 Wszystkie gatunki wombatów to stworzenia o krępej budowie ciała – mają bardzo masywny tułów i krótkie nogi, zakończone długimi, twardymi pazurami. Głowa przybiera dość szeroki kształt, w uzębieniu brakuje kłów. Sierść wombatów jest gruba i przyjmuje kolor od piaskowego, przez brązowy i szary, aż do czerni.

7 Wombat prowadzi głównie nocny tryb życia, za dnia odpoczywa w wykopywanych przez siebie norach. Jeden osobnik może ich mieć aż dziesięć. Broniąc swojego terytorium oraz nor potrafi być bardzo agresywny.

8

9 Wombaty mają wyjątkowo powolny metabolizm, proces trawienia pokarmu zabiera im od ośmiu do czternastu dni. Taki mechanizm ułatwia im przetrwanie w trudnym, suchym klimacie.

10 Wombaty rodzą wczesną wiosną, na świat przychodzi przeważnie jedno młode. Ciąża trwa tylko 20 – 21 dni, a małe rodzi się zupełnie bezbronne i bardzo słabo rozwinięte. Natychmiast przenosi się do torby rodzicielki.

11 Przebywa w niej od 6 do 7 miesięcy. Mlekiem matki karmione jest do 15 miesiąca życia, natomiast dojrzałe płciowo staje się w wieku 18 miesięcy. Wombat może żyć około 26 lat na wolności, a w niewoli jeszcze dłużej.

12 Choć wombat jest zwierzęciem łagodnym, sprowokowany bez problemu zaatakuje człowieka – notowane są przypadki ran kłutych zadanych szponami i ugryzień. Stanowi również prawdziwe utrapienie dla rolników, kopiąc nory na terenie pastwisk i pól uprawnych.

13

14 Ludzie polują na wombaty nie tylko jak na szkodniki, ale także dla ich mięsa, futra lub po prostu sportu i zabawy. Z powodu nadmiernych polowań populacja wombatów australijskich zmniejszyła się do 138 osobników – to gatunek zagrożony wyginięciem !!!

15 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Wombat to obok diabła tasmańskiego i kangura kolejny przedstawiciel torbaczy, będący ssakiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google