Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta żyjące na Grenlandii. Karol Wojtecki GRONOSTAJ Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach. Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta żyjące na Grenlandii. Karol Wojtecki GRONOSTAJ Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach. Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach."— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta żyjące na Grenlandii

2 Karol Wojtecki

3 GRONOSTAJ Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach. Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach. Prowadzą raczej nocny tryb życia. Prowadzą raczej nocny tryb życia. Ma zmienne futro zależne od pory roku w lecie jego sierść jest koloru czekoladowo- brązową. Ma zmienne futro zależne od pory roku w lecie jego sierść jest koloru czekoladowo- brązową. Poluje przede wszystkim w nocy, łapiąc lemingi a nawet ptaki. Poluje przede wszystkim w nocy, łapiąc lemingi a nawet ptaki.

4 LEMING Wielkość ciała to 10-16 cm waga 30-112g. Wielkość ciała to 10-16 cm waga 30-112g. Ciało pokryte jest gęstym futrem, w lecie szaro –rudawe, ciemno paskowane, Ciało pokryte jest gęstym futrem, w lecie szaro –rudawe, ciemno paskowane, Przednie łapy przystosowane do kopania w śniegu. Cechą charakterystyczną odróżniającą od innych przedstawicieli swojego rodzaju są małe, ostre siekacze i bardzo małe tylne łapy. Przednie łapy przystosowane do kopania w śniegu. Cechą charakterystyczną odróżniającą od innych przedstawicieli swojego rodzaju są małe, ostre siekacze i bardzo małe tylne łapy. Są roślino żerne żywią się pąkami, kwiatami, owocami, gałęziami, trawą, mchem, a także grzybami. Są roślino żerne żywią się pąkami, kwiatami, owocami, gałęziami, trawą, mchem, a także grzybami.

5 Foka grenlandzka Dorosłe samce dorastają do 190 cm i osiągają masę do 135 kg natomiast samice są nieco mniejsze 180 cm 120 kg. Dorosłe samce dorastają do 190 cm i osiągają masę do 135 kg natomiast samice są nieco mniejsze 180 cm 120 kg. Rozród odbywa się na krze lub lodzie. Rozród odbywa się na krze lub lodzie. Po okresie tygodnia młode foki zmieniają futerko i zaczynają samodzielnie odżywiać się w morzu. Po okresie tygodnia młode foki zmieniają futerko i zaczynają samodzielnie odżywiać się w morzu.

6 Dominik Kamiński

7 Niedźwiedź polarny Grube futro i warstwa tłuszczu Grube futro i warstwa tłuszczu chronią go przed zimnem chronią go przed zimnem Skóra jest w rzeczywistości czarna. Większość dorosłych Skóra jest w rzeczywistości czarna. Większość dorosłych samców waży 300-700 kg i osiąga długość 2,4-3,0 m. samców waży 300-700 kg i osiąga długość 2,4-3,0 m. Samica jest zwykle dwa razy mniejsza i waży w granicach 150-300kg,mierząc 1,9-2,1m długości. Samica jest zwykle dwa razy mniejsza i waży w granicach 150-300kg,mierząc 1,9-2,1m długości.

8 Piżmowół Długość ciała (bez ogona) : 1,8- 2,5m. Długość ciała (bez ogona) : 1,8- 2,5m. Długość ogona :7-10 cm. Długość ogona :7-10 cm. Wysokość w kłębie:do1,4 m. Wysokość w kłębie:do1,4 m. Prędkość : do 60km/h Prędkość : do 60km/h Jego sierść jest gruba i nie przenika przez nią ani woda, Jego sierść jest gruba i nie przenika przez nią ani woda, ani mróz. ani mróz. Ma szerokie kopyta więc nie zapada się w śniegu. Ma szerokie kopyta więc nie zapada się w śniegu. Żywi się trawą, mchem i porostami. Żywi się trawą, mchem i porostami. Gdy czują się zagrożone formują krąg z głowami zwróconymi na zewnątrz, a w środku są młode. Gdy czują się zagrożone formują krąg z głowami zwróconymi na zewnątrz, a w środku są młode. Wrogiem piżmowołów są wilki. Wrogiem piżmowołów są wilki.

9 Narwal To gatunek walenia. To gatunek walenia. Gdy się rodzi mierzy około 1,5 m Gdy się rodzi mierzy około 1,5 m Gdy są dojrzałe samice mierzą ok. 3,4m; samce –ok 3,9m Gdy są dojrzałe samice mierzą ok. 3,4m; samce –ok 3,9m Ma spiralnie skręcony cios wyrastający z górnej szczęki. Może dorastać on nawet do 3 m długości. Służy mu do rozbijania pokrywy lodowej. Ma spiralnie skręcony cios wyrastający z górnej szczęki. Może dorastać on nawet do 3 m długości. Służy mu do rozbijania pokrywy lodowej. Żywi się rybami. Żywi się rybami. Eskimosi polują jeszcze na te zwierzęta - nie tylko dla ciosów, ale przede wszystkim dla jadalnej skóry, bogatej w składniki odżywcze. Eskimosi polują jeszcze na te zwierzęta - nie tylko dla ciosów, ale przede wszystkim dla jadalnej skóry, bogatej w składniki odżywcze. Eskimosi

10 Foka wąsata Zwierze samotnicze,niekiedy żyjące w grupach. Zwierze samotnicze,niekiedy żyjące w grupach. Potrafi nurkować dość głęboko dochodząc do głębokości 70m. Potrafi nurkować dość głęboko dochodząc do głębokości 70m. Odżywia się rybami, skorupiakami, małżami i tp. Odżywia się rybami, skorupiakami, małżami i tp.

11 Morsy Mors ma ciężkie ciało osiągające długość od 2,5 do 4,2m, osłonięte grubą na3,5cm niemal nogą(słabo owłosioną) pofałdowaną skórą. Mors ma ciężkie ciało osiągające długość od 2,5 do 4,2m, osłonięte grubą na3,5cm niemal nogą(słabo owłosioną) pofałdowaną skórą. Masa ciała mieści się w przedziale od400-1700kg. Masa ciała mieści się w przedziale od400-1700kg. Samce są większe od samic. Samce są większe od samic.

12 Asia Boratyńska

13 Sowa śnieżna Sowa śnieżna ma długość ciała 53 – 66cm. Sowa śnieżna ma długość ciała 53 – 66cm. Rozpiętość skrzydeł 142- 166cm. Rozpiętość skrzydeł 142- 166cm. Masa ciała wynosi 1,1 -2kg. Masa ciała wynosi 1,1 -2kg. Gniazdo na ziemi, w płytkim zagłębieniu. Gniazdo na ziemi, w płytkim zagłębieniu. Czasami poluje na ryby. Czasami poluje na ryby. Samica składa 3-9 białych jaj i wysiaduje 32 dni. Samica składa 3-9 białych jaj i wysiaduje 32 dni.

14 edredon Edredon ma długość ciała ok. 50 – 71cm. Edredon ma długość ciała ok. 50 – 71cm. Rozpiętość skrzydeł ok. 110cm. Rozpiętość skrzydeł ok. 110cm. Waga ok. 1,2 -2,2 kg. Waga ok. 1,2 -2,2 kg. Żywi się zwierzętami wodnymi głównie skorupiakami i mięczakami. Żywi się zwierzętami wodnymi głównie skorupiakami i mięczakami. Nurkuje na głębokość 10 metrów. Nurkuje na głębokość 10 metrów.

15 Julia Witkowska

16 Białuch Białuch to ssak jego długość osiąga 4,1-5,5m. Waży od 0,4- 1,5 ton. Białuch to ssak jego długość osiąga 4,1-5,5m. Waży od 0,4- 1,5 ton. Żywi się mniejszymi od siebie rybami, mieczakami. Żywi się mniejszymi od siebie rybami, mieczakami. Nazwa białuch pochodzi od „wielorybów tróp” Nazwa białuch pochodzi od „wielorybów tróp” Białuchy mają lepsze zdolności od delfinów. Białuchy mają lepsze zdolności od delfinów.

17 Lis polarny Lisy polarne te można spotkać nad morzem, w dolinach, jak i wysoko w górach. Lisy polarne te można spotkać nad morzem, w dolinach, jak i wysoko w górach. Są to zwierzęta terytorialne. Najczęściej występuje w ubarwieniu śnieżno białym lub czarnym. Są to zwierzęta terytorialne. Najczęściej występuje w ubarwieniu śnieżno białym lub czarnym. Żywią się pisklętami, małymi ssakami, jajami, rybami i padliną. Żywią się pisklętami, małymi ssakami, jajami, rybami i padliną.

18 Renifer grenlandzki Długość ciała samicy renifera wynosi około 162-205cm, a masa ciała od 60do170kg. Długość ciała samicy renifera wynosi około 162-205cm, a masa ciała od 60do170kg. Wysokość w barkach u samicy dochodzi do 130cm. Wysokość w barkach u samicy dochodzi do 130cm. Wyjątkowo gęsta sierść chroni przed mrozem. Wyjątkowo gęsta sierść chroni przed mrozem. Renifer zjada trawy, jagody i chrobotki. Renifer zjada trawy, jagody i chrobotki.

19 Damian Banak

20 Wilk polarny Wilk polarny (Canis Lupus Arctos) jeden z największych podgatunków wilka. Wilk polarny (Canis Lupus Arctos) jeden z największych podgatunków wilka. Charakteryzuje się grubą białą sierścią i to jest jego główna cecha. Charakteryzuje się grubą białą sierścią i to jest jego główna cecha. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze wilka Banksa i wilka z wyspy Baffina. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze wilka Banksa i wilka z wyspy Baffina. Długość od 100 do 150 cm. Długość od 100 do 150 cm. Masa ciała od 80 do 90 cm Masa ciała od 80 do 90 cm Okres życia 10 – 12 lat. Okres życia 10 – 12 lat. Ciąża 61 – 63 dni ok 4 – 6 potomków. Ciąża 61 – 63 dni ok 4 – 6 potomków.

21 Zając polarny. Zając polarny (Lepus Arcticus ) Zając polarny (Lepus Arcticus ) Gatunek ssaka z rodziny zajęcy. Gatunek ssaka z rodziny zajęcy. Występuje w strefie Tundry i Tajgi. Występuje w strefie Tundry i Tajgi. Wraz ze zmianą pory roku, przystosowują się do środowiska Wraz ze zmianą pory roku, przystosowują się do środowiska Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe. Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe. Długość ciała od 40 – 55 cm. Długość ciała od 40 – 55 cm. Żywi się głównie jagodami i trawą. Żywi się głównie jagodami i trawą.

22 Foka rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich obejmująca około 19 – 20 gatunków.

23 Mors (koń morski)-duży gatunek drapieżnego ssaka morskiego, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki morsa.

24 Wieloryb grenlandzki ma około 20 m długości. Żywi się drobnymi skorupiakami planktonowymi, które odcedza z morskiej wody za pomocą potężnych płatów fiszbinu. Matka rodzi jedno młode lub bliźnięta. Karmi je mlekiem przez rok.

25 Ciekawostki o zwierzętach pisaliśmy ze ston : www.grenlandia.pl Ciekawostki o zwierzętach pisaliśmy ze ston : www.grenlandia.pl www.google.pl www.wikipedia.org.pl www.google.plwww.wikipedia.org.pl Ciekawostki o zwierzętach pisaliśmy ze ston : www.grenlandia.plwww.google.plwww.wikipedia.org.pl

26 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Zwierzęta żyjące na Grenlandii. Karol Wojtecki GRONOSTAJ Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach. Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google