Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Australia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Australia."— Zapis prezentacji:

1 Australia

2 Australia Australia jest najmniejszym z kontynentów, położonym w całości na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa wynosi około 3150 km . Oblewają ją wody Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Wiele wysp Oceanii jest pochodzenia wulkanicznego. Wyspy te wznoszą się często kilkaset, a nawet kilka tysięcy nad poziomem morza. Australia ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Wielkie Góry Wydziałowe ,których wysokość południowej części przekracza 2000 m n.p.m. Zachodnią część Australii stanowi platforma prekambryjska. Jej podłoże jest zbudowane ze skał metamorficznych i magmowych oraz sfałdowanych. Na większej części podłoża leży pokrywa skał osadowych paleozoiku, mezozoiku i kenozoiku. Zdenudowane podłoże prekambryjskie wyłania się spod pokrywy osadowej i tworzy tarczę w zachodniej części Australii, występuje także w górach Mac Donnella, Mus Grave, Króla Leopolda, Gawle i na wyżynie Selwy. Główne bogactwa naturalne: węgiel kamienny i brunatny, boksyty, rudy żelaza, ołowiu i cynku, miedzi, manganu, niklu, wolframu, tytanu, cyrkonu i uranu, złoto, srebro, ropa naftowej i gaz ziemny.

3 * Podział Australii *

4 Podział Australii Nowa Południowa Walia (800 642 km²) stolica: Sydney
Australia dzieli się na sześć stanów : Australia Południowa ( km² ) - stolica: Adelajda Australia Zachodnia ( km²) stolica: Perth Nowa Południowa Walia ( km²) stolica: Sydney Queensland ( km²) stolica: Brisbane 5. Tasmania ( km²) stolica: Hobart 6. Wiktoria ( km²) stolica: Melbourne

5 Klimat Australii Przeważająca część Australii ma klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy lub wybitnie [skrajnie] suchy, na wschodzie [poza barierą gór] – wilgotny. Australia jest najuboższym pod względem zasobów wodnych kontynentem Ziemi. Przyczyną zalegania suchych mas powietrza nad większą częścią kontynentu (tylko północna część oraz wąskie pasy pobrzeża są poddane wpływom wilgotnych mas powietrza przynoszącym wysokie opady atmosferyczne), co powoduje, że ponad połowa Australii cierpi na niedostatek wilgoci. Okresowo występują długotrwałe susze.

6 Roślinność Australii Australia stanowi osobne państwo roślinne, z dużą liczbą endemitów (np. 750 gatunków eukaliptusów i 450 gatunków akacji). W zbiorowiskach roślinnych przeważają formacje charakterystyczne dla klimatów suchych i gorących. Wnętrze kontynentu zajmują pustynie piaszczyste (bez roślinności) oraz półpustynie ze słonoroślami i kolczastymi krzewinkami (karłowate akacje, eukaliptusy, kazuaryny, łobody i in.) tworzące tzw. skrub. Pustynie i półpustynie graniczą, zwłaszcza od północy, ze stepami twardolistnych traw. Na północy stepy przechodzą w sawanny, a te w lasy monsunowe. Wybrzeża południowo - wschodnie i południowo - zachodnie porastają lasy wawrzynolistne i zimozielone zarośla. Odrębna jest roślinność wschodniej części Australii: na obszarach o dużych opadach (głównie półwysep Jork) rosną wiecznie zielone lasy podrównikowe (figowce, palmy, liany i epifity), a na wybrzeżach północnych - namorzyny. Dalej na południe, w górach, występują wiecznie zielone lasy araukarii i notofagusów (buk południowy). Natomiast na najwyższych wzniesieniach Alp Australijskich - roślinność alpejska. Plagą gospodarczą Australii są zawleczone tu i mnożące się opuncje.

7 Zwierzęta Australii Obszar Australii z Tasmanią i Nową Gwineą tworzy pod względem zoogeograficznym krainę australijską, o swoistej faunie, która wytworzyła się wskutek wczesnego (od początku trzeciorzędu) odizolowania Australii od innych kontynentów. Fauna kręgowców jest stosunkowo uboga, np. ssaki łożyskowe są reprezentowane przez nietoperze, psa dingo i nieliczne gryzonie. Bardzo liczne natomiast są torbacze - silnie zróżnicowane, z reguły gatunki endemiczne (np. kangury, koala, kret workowaty, wilk workowaty, wombaty). Dwie rodziny - kolczatki i dziobak - to stekowce, rzadki i najosobliwszy rząd wśród ssaków. Fauna ptaków bardzo bogata, najciekawsze są: emu, kazuary, lirogony, altanniki, papugi i ptaki rajskie. W ichtiofaunie osobliwością jest endemiczny rogoząb, jeden z 3 rodzajów ryb dwudysznych.

8 Kolczatka Wombata Kret workowaty Wilk workowaty Dziobak

9 Podział Australii

10 Największe miasta pod względem ludności to:
Sydney ( lud.) w stanie Nowa Południowa Walia Założone w 1788 Sydney jest obecnie wiodącym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym, popularnym centrum turystycznym. Melbourne ( lud.) w stanie Wiktoria Melbourne za swoje walory było dwukrotnie uznane przez magazyn The Economist, za Najlepsze miasto do życia na świecie, raz w roku 2002 i ponownie w roku Melbourne posiada największą liczbę zagranicznych studentów po takich miastach jak Londyn, Nowy Jork i Paryż. Brisbane ( lud.) w stanie Queensland Klimat subtropikalny z gorącymi, wilgotnymi latami i ciepłymi, łagodnymi zimami. W tym właśnie mieście znajduje się polski konsulat honorowy.

11 Dziękuję za obejrzenie prezentacji Nikola Banasik kl. VI


Pobierz ppt "Australia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google