Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Australia jest najmniejszym z kontynentów, położonym w całości na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa wynosi około 3150 km. Oblewają ją wody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Australia jest najmniejszym z kontynentów, położonym w całości na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa wynosi około 3150 km. Oblewają ją wody."— Zapis prezentacji:

1

2 Australia jest najmniejszym z kontynentów, położonym w całości na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa wynosi około 3150 km. Oblewają ją wody Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Wiele wysp Oceanii jest pochodzenia wulkanicznego. Wyspy te wznoszą się często kilkaset, a nawet kilka tysięcy nad poziomem morza. Australia ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Wielkie Góry Wydziałowe,których wysokość południowej części przekracza 2000 m n.p.m. Zachodnią część Australii stanowi platforma prekambryjska. Jej podłoże jest zbudowane ze skał metamorficznych i magmowych oraz sfałdowanych. Na większej części podłoża leży pokrywa skał osadowych paleozoiku, mezozoiku i kenozoiku. Zdenudowane podłoże prekambryjskie wyłania się spod pokrywy osadowej i tworzy tarczę w zachodniej części Australii, występuje także w górach Mac Donnella, Mus Grave, Króla Leopolda, Gawle i na wyżynie Selwy. Główne bogactwa naturalne: węgiel kamienny i brunatny, boksyty, rudy żelaza, ołowiu i cynku, miedzi, manganu, niklu, wolframu, tytanu, cyrkonu i uranu, złoto, srebro, ropa naftowej i gaz ziemny.

3

4 Australia dzieli się na sześć stanów : 1.Australia Południowa (983 482 km² ) - stolica: Adelajda 2.Australia Zachodnia (2 529 875 km²) -stolica: Perth 3.Nowa Południowa Walia (800 642 km²) -stolica: Sydney 4.Queensland (1 730 648 km²) -stolica: Brisbane 5. Tasmania (68 401 km²) -stolica: Hobart 6. Wiktoria (227 416 km²) -stolica: Melbourne

5

6 Australia stanowi osobne państwo roślinne, z dużą liczbą endemitów (np. 750 gatunków eukaliptusów i 450 gatunków akacji). W zbiorowiskach roślinnych przeważają formacje charakterystyczne dla klimatów suchych i gorących. Wnętrze kontynentu zajmują pustynie piaszczyste (bez roślinności) oraz półpustynie ze słonoroślami i kolczastymi krzewinkami (karłowate akacje, eukaliptusy, kazuaryny, łobody i in.) tworzące tzw. skrub. Pustynie i półpustynie graniczą, zwłaszcza od północy, ze stepami twardolistnych traw. Na północy stepy przechodzą w sawanny, a te w lasy monsunowe. Wybrzeża południowo - wschodnie i południowo - zachodnie porastają lasy wawrzynolistne i zimozielone zarośla. Odrębna jest roślinność wschodniej części Australii: na obszarach o dużych opadach (głównie półwysep Jork) rosną wiecznie zielone lasy podrównikowe (figowce, palmy, liany i epifity), a na wybrzeżach północnych - namorzyny. Dalej na południe, w górach, występują wiecznie zielone lasy araukarii i notofagusów (buk południowy). Natomiast na najwyższych wzniesieniach Alp Australijskich - roślinność alpejska. Plagą gospodarczą Australii są zawleczone tu i mnożące się opuncje.

7 Obszar Australii z Tasmanią i Nową Gwineą tworzy pod względem zoogeograficznym krainę australijską, o swoistej faunie, która wytworzyła się wskutek wczesnego (od początku trzeciorzędu) odizolowania Australii od innych kontynentów. Fauna kręgowców jest stosunkowo uboga, np. ssaki łożyskowe są reprezentowane przez nietoperze, psa dingo i nieliczne gryzonie. Bardzo liczne natomiast są torbacze - silnie zróżnicowane, z reguły gatunki endemiczne (np. kangury, koala, kret workowaty, wilk workowaty, wombaty). Dwie rodziny - kolczatki i dziobak - to stekowce, rzadki i najosobliwszy rząd wśród ssaków. Fauna ptaków bardzo bogata, najciekawsze są: emu, kazuary, lirogony, altanniki, papugi i ptaki rajskie. W ichtiofaunie osobliwością jest endemiczny rogoząb, jeden z 3 rodzajów ryb dwudysznych.

8

9

10 Największe miasta pod względem ludności to: - Sydney (4 293 100 lud.) w stanie Nowa Południowa Walia Założone w 1788 Sydney jest obecnie wiodącym w Australii centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym, popularnym centrum turystycznym. -Melbourne (4 000 000 lud.) w stanie Wiktoria Melbourne za swoje walory było dwukrotnie uznane przez magazyn The Economist, za Najlepsze miasto do życia na świecie, raz w roku 2002 i ponownie w roku 2004. Melbourne posiada największą liczbę zagranicznych studentów po takich miastach jak Londyn, Nowy Jork i Paryż. -Brisbane (1 810 900 lud.) w stanie Queensland Klimat subtropikalny z gorącymi, wilgotnymi latami i ciepłymi, łagodnymi zimami. W tym właśnie mieście znajduje się polski konsulat honorowy.

11 Dziękuję za obejrzenie prezentacji Nikola Banasik kl. VI


Pobierz ppt "Australia jest najmniejszym z kontynentów, położonym w całości na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa wynosi około 3150 km. Oblewają ją wody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google