Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Czyste płuca”. Wpływ dymu tytoniowego na płuca Dym tytoniowy jest złożoną mieszaniną kilku tysięcy substancji chemicznych, które dostają się do płuc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Czyste płuca”. Wpływ dymu tytoniowego na płuca Dym tytoniowy jest złożoną mieszaniną kilku tysięcy substancji chemicznych, które dostają się do płuc."— Zapis prezentacji:

1 „Czyste płuca”

2 Wpływ dymu tytoniowego na płuca Dym tytoniowy jest złożoną mieszaniną kilku tysięcy substancji chemicznych, które dostają się do płuc palacza. Wśród nich są setki substancji szkodliwych. W dymie tytoniowym znajdują się substancje o udowodnionym działaniu rakotwórczym, jak i szkodliwe gazy.

3 Palenie szkodzi płucom na dwa sposoby! Po pierwsze, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. W Polsce na raka płuca zapada rocznie około 30 tysięcy osób! Ryzyko raka zależy od długości palenia i liczby papierosów wypalanych dziennie. Nawet palenie niewielkich ilości papierosów jest niebezpieczne dla zdrowia!

4 Z każdym oddechem Oddychamy od chwili narodzin do chwili śmierci. Jest to podstawowa i stała potrzeba nie tylko dla każdego z nas, ale również dla wszystkich organizmów żyjących na Ziemi. Zła jakość powietrza wpływa na nas wszystkich: szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku, co prowadzi do strat ekonomicznych. Pomimo znacznej poprawy w ostatnich dziesięcioleciach zanieczyszczenie powietrza w Europie w dalszym ciągu szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku. W szczególności zanieczyszczenie pyłem zawieszonym i ozonem stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia obywateli Europy, wpływając na jakość ich życia i obniżając średnią długość życia.

5 Na układ oddechowy wpływ mają zarówno wyziewy z samochodów, dym z kominów czy grilla, ale także dym papierosowy. Zanieczyszczenia obecne m.in. w powietrzu, którym każdy z nas oddycha, zwiększają ryzyko występowania różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego, sercowo- naczyniowego, a nawet centralnego układu nerwowego. Układ oddechowy

6 Polska należy do krajów z jedną z największych w skali problemu niskiej jakości powietrza w całej Unii Europejskiej. Spirometria to nieinwazyjne badanie, niezbędne do rozpoznania POChP choroby, która skraca życie chorych w stosunku do zdrowych rówieśników o ok. 10 lat, na którą w Polsce choruje ok. 2.100.000 osób. Niestety, tylko co czwarta osoba ma postawioną odpowiednią diagnozę, która umożliwia prawidłowe leczenie. Powietrze w Polsce

7 Dziękuję z obejrzenie prezentacji Klaudia Wawrzyniak kl. 6c


Pobierz ppt "„Czyste płuca”. Wpływ dymu tytoniowego na płuca Dym tytoniowy jest złożoną mieszaniną kilku tysięcy substancji chemicznych, które dostają się do płuc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google