Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nikotyna – Twój Wróg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nikotyna – Twój Wróg."— Zapis prezentacji:

1 Nikotyna – Twój Wróg

2 PAPIEROSY Papieros- wyrób tytoniowy, wewnątrz którego znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera szkodliwe działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

3 Złe strony palenia tytoniu
Po czym poznać palacza : nieświeży oddech, włosy bez połysku, matowa cera, żółte zęby i palce, ubrania pachnące dymem papierosowym. Gdy palimy zatruwamy powietrze innym. Ludzie przebywający w zadymionych pomieszczeniach są tak samo narażeni na szkodliwe działanie. Kolejna sprawa to niepotrzebny wydatek. Zamiast kupować papierosy możemy przeznaczyć te pieniądze na inny cel. Człowiek łatwo uzależnia się od nikotyny, czyli wpada w nałóg. Palenie papierosów staje się nie modne. Przede wszystkim palenie wpływa ujemnie na stan zdrowia. Nikotyna jest jedną z najszybciej działających trucizn. Badania dowodzą, że dzieci matek palących papierosy częściej rodzą się z wadami. Można mieć także problemy ze zdrowiem. Poprzez wypalenie dużej ilości papierosów, palacz skraca sobie życie nawet o kilka lat. A każdy papieros skraca życie o 4,5 min.

4 CHOROBY PALACZY Przykładami chorób jakie wywołuję
częste palenie papierosów są: wyższe ciśnienie, stan zapalny naczyń krwionośnych, różnego rodzaju nowotwory choroby płuc, astma, zawał serca, choroba wieńcowa, tętniak, miażdżyca, choroba wrzodowa.

5 SKŁAD PAPIEROSA Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

6 SPOSOBY RZUCENIA PALENIA
3 NAJWAŻNIEJSZE ZASADY 1) Nie odkładaj rzucania na potem, nie przesadzaj z planowaniem. Zdecydowanie łatwiej rzucić palenie wtedy, kiedy podejmujemy twardą, "męską" decyzję. Oczywiście, czasem nie da się przestać palić od razu - dla niektórych jest to zbyt duży szok. Nie przesadzajmy jednak z rozkładaniem w czasie rzucania tytoniu. 2) Postaw na aktywność fizyczną. Zwiększenie ilości wysiłku fizycznego pozwoli zredukować napięcie, które spowodowane jest przez głód nikotynowy. Oczywiście powinniśmy postępować tutaj ostrożnie. Męczące treningi i biegi maratońskie zapoczątkowane dzień po ostatnim papierosie mogą skończyć się tragicznie. Sondujmy więc możliwości naszego organizmu i nie przesadzajmy, ale pamiętajmy o tym, że aktywność fizyczna to jeden z lepszych wspomagaczy rzucania palenia. 3) Stosuj środki wspomagające. Gumy, plastry czy tabletki wspierające rzucanie palenia to doskonały wynalazek. Stosuj je, ale pamiętaj, że to Ty musisz wykonać całą robotę. Palenie samo się nie rzuci, tak samo jak nie zrobią tego za nas jakiekolwiek lekarstwa.

7 E- PAPIEROS E-papieros (papieros elektroniczny) – elektryczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Urządzenie zazwyczaj ma kształt i wymiary zwykłego papierosa. Ustnik zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem , zawierającym nikotynę (0,4% do 3,6%), glikol propylenowy, glicerynę i opcjonalnie dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas "zaciągania się" przez użytkownika, mikroprocesor przez przełącznik aktywuje zasilanie do tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury °C. Tworzy to parę, która jest inhalowana przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy.

8 KONIEC Opracowanie: MŁODZIEŻOWE LIDERKI ZDROWIA


Pobierz ppt "Nikotyna – Twój Wróg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google