Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Trzeba wiedzieć z czego się wyrasta…”. Spacerując po Jodłowej DREWNIANY KOŚCIÓŁ Z XVII W. CMENTARNE NAGROBKI Z XIX W. ŚWIATOWEJ CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Trzeba wiedzieć z czego się wyrasta…”. Spacerując po Jodłowej DREWNIANY KOŚCIÓŁ Z XVII W. CMENTARNE NAGROBKI Z XIX W. ŚWIATOWEJ CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ."— Zapis prezentacji:

1 „Trzeba wiedzieć z czego się wyrasta…”

2 Spacerując po Jodłowej DREWNIANY KOŚCIÓŁ Z XVII W. CMENTARNE NAGROBKI Z XIX W. ŚWIATOWEJ CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ GRUNWALDZKI POMNIK GRUNWALDZKI Z 1914 R. KAPLICZKA Z 1861 R. KRZYŻ Z 1945 R. FIGURA Z 1892 R. XIX KIRKUT Z XIX W.

3 Nazwa Jodłowa pochodzi od ogromnych lasów pokrywających niegdyś okolicę. Herb przedstawia Pelikana, który karmi młode swoją krwią. Jodła jest ukoronowana, a przy jej pniu leżą insygnia biskupie.

4 Kazimierz Wielki prawo magdeburskie Zapisana historia wsi sięga roku 1364, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał jej prawo magdeburskie. Ale z dokumentu lokacyjnego wynika, że osada istniała tu znacznie wcześniej. Badacze lokalni podkreślają, że położona od zachodu Jodłowa Górna, nazywana potem Jodłowa Polska, powstała znacznie wcześniej niż założona przez osadników Jodłowa niemiecka, zwana teraz Jodłową Dolną. Lokalne legendy mówią o znacznie wcześniejszych dziejach tej miejscowości, wspomina się o miejscu zwanym Winnica, gdzie miało istnieć sanktuarium pogańskie.

5 W XVII wieku w Jodłowej odbywały się doroczne słynne jarmarki Januarius Sowizralius. W XVII wieku w Jodłowej odbywały się doroczne słynne jarmarki, na które przybywały ogromne rzesze ludzi z najdalszych nawet okolic. Pamiątką tamtych czasów jest utwór pt. Peregrynacja Dziadowska. Napisany autora podpisującego się pseudonimem Januarius Sowizralius. „Tu u Pilzna w Jodłowej, na sławnym kiermaszu, Który bywa w jesieni po świętym Stanisławie, Tamech się tej dziadowskiej przysłuchał rozprawie. Których było na ten czas więcej niż sto zgoła Siedli sobie przed karczmą tuż podle kościoła, Że się im lud dziwował, tak wielkiej gromadzie…”

6

7 Urodzony 1 kwietnia 1880 w Jodłowej, zmarł 23 września 1967 w St. Joseph (USA) – zapaśnik o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej, jak i wolno-amerykańskiej. Trzykrotny zawodowy mistrz świata w zapasach klasycznych. Zbyszko Cyganiewicz pseudonim Zbyszko I

8 Mieczysław Jastrun Urodzony 29 października 1903 w Korolówce, zmarł 22 lutego 1983 w Warszawie, dzieciństwo przeżył w Jodłowej − poeta, prezentujący lirykę refleksyjno-filozoficzną i moralistyczną, tłumacz poezji francuskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

9 Barbara Kostrzewska Urodzona 29 września 1915 w Jodłowej, zmarła 14 października 1986 w Warszawie – śpiewaczka operowa (sopran liryczno- koloraturowy), reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny teatru.

10 Dziękujemy za uwagę!!! Przygotowali: »Karolina Wal »Marta Anta »Lidia Kopacz Opiekunka projektu: Pani Magdalena Bąk


Pobierz ppt "„Trzeba wiedzieć z czego się wyrasta…”. Spacerując po Jodłowej DREWNIANY KOŚCIÓŁ Z XVII W. CMENTARNE NAGROBKI Z XIX W. ŚWIATOWEJ CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google