Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Morze Wattowe Jan Janoś 3a. Czym jest? Morze Wattowe to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej(południowo-wschodnia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Morze Wattowe Jan Janoś 3a. Czym jest? Morze Wattowe to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej(południowo-wschodnia."— Zapis prezentacji:

1 Morze Wattowe Jan Janoś 3a

2 Czym jest? Morze Wattowe to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej(południowo-wschodnia część Morza Północnego) położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. Morze Wattowe znajduje się na terenie Holandii, Niemiec i Danii.

3 Skąd nazwa? Znaczną część akwenu stanowią watty (osuchy), czyli szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu, które nie są ani lądem ani morzem.

4 Jak to działa? Wszystko działa na zasadzie przypływów i odpływów. Morzem o głębokości metra, miejscami nawet trzech metrów, jest tylko podczas przypływów, czyli dwa razy na dobę. Podczas odpływów (też dwa razy na dobę) jest to jedno wielkie słone błoto i mokry piasek.

5 Fauna W morzu wattowym żyje wiele różnorodnych organizmów takich jak: meduzy; Lacuna vincta – rodzaj ślimaka morskiego; małże; foki; kraby Część z nich staje się łatwym pokarmem dla polujących ptaków gdy przychodzi odpływ Można znaleźć tam również rośliny takie jak kostrzewa czerwona i babka nadmorska

6 Ptactwo Morze jest atrakcją turystyczną także jako siedlisko ogromnej ilości ptaków wędrownych, które co roku przylatują w to miejsce. Jesienią podczas przylotu, zobaczyć można prawdziwy nalot wielu gatunków ptaków np.: Łabędź niemy; Czajka; Gęsiówka egipska; Rybitwa rzeczna; Krogulec; Myszołów zwyczajny

7 Wyspy Fryzyjskie Archipelag Wysp Fryzyjskich dzieli się na 3 części: Wyspy Zachodniofryzyjskie - należąca do Holandii, Wyspy Wschodniofryzyjskie - znajdujących się pod administracją niemiecką kraju związkowego Dolna Saksonia i Wyspy Północnofryzyjskie - należąca częściowo do Niemiec i Danii.

8 Wyspa Sylt podczas przypływu i odpływu

9 Wadlopen Jest też specjalny sport uprawiany na wattach. Wymyślony przez Fryzów wadlopen. Jest to brodzenie po Waddenzee, wszystko jedno, czy w porze przypływu czy odpływu. To sport ekstremalny, więc przezorni Holendrzy zalecają korzystanie z taplania się w błocie wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Raz, żeby się nie utopić, dwa, żeby nie niszczyć przyrody.

10 Koniec dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Morze Wattowe Jan Janoś 3a. Czym jest? Morze Wattowe to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej(południowo-wschodnia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google