Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Morze Wattowe Jan Janoś 3a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Morze Wattowe Jan Janoś 3a."— Zapis prezentacji:

1 Morze Wattowe Jan Janoś 3a

2 Czym jest? Morze Wattowe to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej(południowo-wschodnia część Morza Północnego) położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. Morze Wattowe znajduje się na terenie Holandii, Niemiec i Danii.

3 Skąd nazwa? Znaczną część akwenu stanowią watty (osuchy), czyli szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu, które nie są ani lądem ani morzem.

4 Jak to działa? Wszystko działa na zasadzie przypływów i odpływów. Morzem o głębokości metra, miejscami nawet trzech metrów, jest tylko podczas przypływów, czyli dwa razy na dobę. Podczas odpływów (też dwa razy na dobę) jest to jedno wielkie słone błoto i mokry piasek.

5 Fauna W morzu wattowym żyje wiele różnorodnych organizmów takich jak: meduzy; Lacuna vincta – rodzaj ślimaka morskiego; małże; foki; kraby Część z nich staje się łatwym pokarmem dla polujących ptaków gdy przychodzi odpływ Można znaleźć tam również rośliny takie jak kostrzewa czerwona i babka nadmorska

6 Ptactwo Morze jest atrakcją turystyczną także jako siedlisko ogromnej ilości ptaków wędrownych, które co roku przylatują w to miejsce. Jesienią podczas przylotu, zobaczyć można prawdziwy nalot wielu gatunków ptaków np.: Łabędź niemy; Czajka; Gęsiówka egipska; Rybitwa rzeczna; Krogulec; Myszołów zwyczajny

7 Wyspy Fryzyjskie Archipelag Wysp Fryzyjskich dzieli się na 3 części: Wyspy Zachodniofryzyjskie - należąca do Holandii, Wyspy Wschodniofryzyjskie - znajdujących się pod administracją niemiecką kraju związkowego Dolna Saksonia i Wyspy Północnofryzyjskie - należąca częściowo do Niemiec i Danii.

8 Wyspa Sylt podczas przypływu i odpływu

9 Wadlopen Jest też specjalny sport uprawiany na wattach. Wymyślony przez Fryzów wadlopen. Jest to brodzenie po Waddenzee, wszystko jedno, czy w porze przypływu czy odpływu. To sport ekstremalny, więc przezorni Holendrzy zalecają korzystanie z taplania się w błocie wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Raz, żeby się nie utopić, dwa, żeby nie niszczyć przyrody.

10 Koniec dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Morze Wattowe Jan Janoś 3a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google