Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LEKARZ Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia ludzi i zwierząt. W Polsce jest nim osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LEKARZ Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia ludzi i zwierząt. W Polsce jest nim osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone."— Zapis prezentacji:

1

2

3 LEKARZ Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia ludzi i zwierząt. W Polsce jest nim osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji.

4 SPECJALNOŚCI LEKARSKIE  Alergologia  Angiologia  Balneologia i medycyna fizykalna  Chirurgia naczyniowa  Chirurgia onkologiczna  Choroby płuc (pulmonologia)  Diabetologia  Endokrynologia  Farmakologia kliniczna  Gastroenterologia  Geriatria  Ginekologia onkologiczna  Hematologia  Hipertensjologia  Immunologia kliniczna  Kardiologia dziecięca  Medycyna paliatywna  Medycyna sportowa  Nefrologia  Neurologia dziecięca  Neuropatologia  Onkologia i hematologia dziecięca  Otorynolaryngologia dziecięca  Reumatologia  Seksuologia  Toksykologia kliniczna  Transplantologia kliniczna  Urologia dziecięca

5 PLUSY I MINUSY Zawód lekarza tak jak i inne profesje ma swoje wady i zalety. Zalety:  Pomoc ludziom  Wysokie zarobki  Szacunek społeczeństwa  Satysfakcja z pomocy  Prywatne kliniki Wady:  Odpowiedzialność za życie pacjenta  Stres związany z podejmowaniem szybkich decyzji  Długie godziny pracy

6 DLACZEGO LEKARZ ? Zawód lekarza od dziecka był moim marzeniem. Jako dziecko badałam swoje lalki i miśki, obecnie pragnę badać ludzi. Od zawsze miałam szacunek do lekarzy i do ich zawodu, wiem jaką ciężką pracę wykonują oraz jak bardzo są obciążeni wagą życia pacjenta. Jestem przekonana, że mimo dużego stresu poradzę sobie i dotrę do celu. Kocham pomagać ludziom i wiem, że dzięki pracy w szpitalu będę mogła to robić. Lekarz to praca moich marzeń.

7 MOJA DROGA

8 RYNEK PRACY W Polsce brakuje lekarzy. W polskiej służbie zdrowia nie ma odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. Na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,2 lekarza – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Potrzebni są przede wszystkim lekarze szerokich specjalności – chirurdzy ogólni i interniści. Jeśli sytuacja się nie poprawi, ceny usług medycznych będą rosły.

9 CIEKAWOSTKI Początkiem uprawiania medycyny było powstrzymywanie się od szkodliwych pokarmów, które powodowały choroby. Na początku medycyna obracała się w sferze magii. Tym, kto uzdrawiał był kapłan lub szaman. Wraz ze wzrostem znaczenia świątyń, kapłani stali się pierwszymi "lekarzami". Polskie słowo lekarz, jest zapożyczeniem z języka gockiego wyrażenia lekeis lekarz (lekinon leczyć). Ten wyraz germański uznawany jest za pożyczkę z języka celtyckiego, irl. liaig lekarz. Obie formy pochodzą od greckich słów lekeis i lekinón.

10 Katarzyna Piotrowska Klasa III D Gimnazjum nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Piekoszowie


Pobierz ppt "LEKARZ Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia ludzi i zwierząt. W Polsce jest nim osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google