Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ścieżka kariery zawodowej- Wyk. Klaudia Tyka Medycyna SzOK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ścieżka kariery zawodowej- Wyk. Klaudia Tyka Medycyna SzOK."— Zapis prezentacji:

1 Ścieżka kariery zawodowej- Wyk. Klaudia Tyka Medycyna SzOK

2 Wielki słownik medyczny” (PZWL): „dziedzina nauk przyrodniczych zajmująca się badaniem budowy i czynności organizmu ludzkiego..., rozpoznawaniem chorób, rokowaniem oraz leczeniem chorych i zapobieganiem chorobom”. Słownik języka polskiego” (PWN) „nauka o zdrowiu i chorobie człowieka oraz sztuka leczenia i zapobiegania chorobom; należy do nauk przyrodniczych, gdyż opiera się na biologii, chemii i fizyce, ale również do nauk humanistycznych, gdyż jej podmiotem jest człowiek”.

3 Do głównych rodzajów medycyny zaliczamy medycynę: pracy rodzinną estetyczną sądową sportową ratunkową

4 Lekarz – zawód ogromnej odpowiedzialności

5 Lekarz to osoba, która: posiada wiedzę o człowieku, jego ciele i chorobach, Do swojej pracy zawodowej korzysta z dorobku wielu dziedzin naukowych, m.in. Biologia, chemia, fizyka.

6 Lekarza powinno cechować: odpowiedzialność, spostrzegawczość, sumienność, samodyscyplina, dokładność, odporność na stres, zdolność logicznego myślenia, umiejętność nawiązania kontaktu z pacjentem.

7 Zawód lekarza należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych, jego działania wpływają na życie drugiego człowieka, a biorąc pod uwagę ciągły i szybki rozwój nauki jaką jest medycyna, lekarz musi uczyć się przez całe życie.

8 Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza trzeba ukończyć uczelnie medyczną, kierunek lekarski, (6letnie, jednolite studia na wydziale lekarskim). Oferuje je 11 uczelni w naszym kraju. Placówki te ulokowane są w: Białymstoku(Akademia Medyczna), Bydgoszczy (Akademia Medyczna), Gdańsku(Akademia Medyczna), Katowicach (Śląska Akademia Medyczna), Krakowie(Collegium Medicum UJ), Lublinie (Akademia Medyczna), Łodzi (Uniwersytet Medyczny), Poznaniu (Akademia Medyczna), Szczecinie (Pomorska Akademia Medyczna), Warszawie (Akademia Medyczna), Wrocławiu(Akademia Medyczna).

9 Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy Gdański Uniwersytet Medyczny Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Uniwersytet Medyczny w Lublinie Uniwersytet Medyczny w Łodzi Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Warszawski Uniwersytet Medyczny Akademia Medyczna we Wrocławiu

10 staż zakończony zdaniem lekarskiego egzaminu państwowego, nadającym prawo do wykonywania zawodu. specjalizacji ogólnych lub szczegółowych. Specjalizacje medyczne trwają w zależności od tem­atyki od 2 do 6 lat. odbycie trzynastomiesięcznego stażu w placówce służby zdrowia. egzamin państwowym daje możliwość uzyskania właściwego prawa do wykonywania zawodu. szkolenia specjalizacyjne wpisaniu na listę rankingową Centrum Zdrowia Publicznego

11 Lekarz ma bardzo szerokie możliwości podjęcia pracy, m.in. w: szpitalach klinikach, zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich, sanatoriach, stacjach pogotowia ratunkowego, placówki naukowo badawcze, uczelnie wyższe.

12 Po zakończeniu podstawowych studiów medycznych, możemy wybrać specjalizacje, którą chcemy wykonywać Anestezjologia i intensywna terapia Audiologia i foniatria Chirurgia dziecięca Chirurgia klatki piersiowej Chirurgia ogólna Chirurgia plastyczna Chirurgia szczękowo-twarzowa Choroby wewnętrzne Choroby zakaźne Dermatologia i wenerologia Diagnostyka laboratoryjna Epidemiologia Genetyka kliniczna Kardiochirurgia Kardiologia Medycyna nuklearna Medycyna pracy Medycyna ratunkowa Medycyna rodzinna Medycyna sądowa Medycyna transportu Obecnie można specjalizować się w 40 specjalnościach podstawowych:

13 Mikrobiologia lekarska Neonatologia Neurochirurgia Neurologia Oftalmologia Onkologia kliniczna Ortopedia i traumatologia narządu ruchu Otorynolaryngologia Patomorfologia Pediatria Położnictwo i ginekologia Psychiatria Psychiatria dzieci i młodzieży Radiologia i diagnostyka obrazowa Radioterapia onkologiczna Rehabilitacja medyczna Transfuzjologia kliniczna Urologia Zdrowie publiczne

14 Miesięczne wynagrodzenie lekarza wynosi 3795 PLN. Zarobki 50% lekarzy wahają się od 2875 PLN do 4725 PLN.

15 II liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja I Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu IV Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu Liceum Sportowe I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy II Liceum Ogólnokształcące Liceum Ogólnokształcące Jeżeli myślimy o zawodzie lekarza, powinniśmy wybrać się do liceum na kierunek biol-chem, oto kilka proponowanych szkół:

16 II liceum w Wałbrzychu I liceum w Świdnicy II liceum w Świdnicy I liceum w Wałbrzychu III liceum w Świdnicy Liceum sportowe w Wałbrzychu Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy III liceum w Wałbrzychu IV liceum w Wałbrzychu

17


Pobierz ppt "Ścieżka kariery zawodowej- Wyk. Klaudia Tyka Medycyna SzOK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google