Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Kanty Rafał Trzebiński, syn Szymona i Magdaleny, z Romanowskich, urodził się 28 października 1828 roku w Krakowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Kanty Rafał Trzebiński, syn Szymona i Magdaleny, z Romanowskich, urodził się 28 października 1828 roku w Krakowie."— Zapis prezentacji:

1

2 Jan Kanty Rafał Trzebiński, syn Szymona i Magdaleny, z Romanowskich, urodził się 28 października 1828 roku w Krakowie.

3 Po ukończeniu szkoły podstawowej zostaje umieszczony w Bursie Jerozolimskiej a na naukę uczęszcza do Instytutu Technicznego w Krakowie. Instytut Techniczny w Krakowie

4 Początki drukarstwa W kwietniu 1842 roku podejmuje naukę w drukarni Akademii Jagiellońskiej pod kierunkiem Tomasza Szczurkowskiego, zgłębiając tajniki wiedzy i sztuki drukarskiej.

5 Patent drukarski uzyskuje w roku 1846, a już w rok później podejmuje pracę jako zecer w drukarni Wincentego Stokowskiego w Radomiu, gdzie pracował do 20 kwietnia 1848r

6 Wraca znów do rodzinnego Krakowa i tam do 1854 roku pracuje w drukarni akademickiej, pełniąc obowiązki zastępcy prowizora i pracuje jako zecer. Następnie trzy lata pracuje w krakowskiej drukarni „Czasu’’. W tle prawdo podobnie drukarnia „Czasu”.

7 Po przepracowaniu 3 lat w drukarni „Czasu” w Krakowie. Trzebińskiwraca do Radomia do w Krakowie. Trzebiński wraca do Radomia do drukarni Wincentego Stokowskiego. Pracuje tu nie tylko jako zarządca drukarni, ale także prowadzi administrację i redakcję ówczesnego „Dziennika Gubernialnego ”.

8 Ślub Trzebińskiego Mając 33 lata Trzebiński żeni się z córka Jakuba Czempińskiego- właściciela drukarni przy obecnej ul.Żeromskiego 28, która to drukarnia przeszła w spadku na Jana Kantego Trzebińskiego i jego żonę. W ten sposób Jan Kanty stał się właścicielem drukarni, którą zarządzał aż do śmierci.

9 Nabycie drukarni W 1865 roku Jan Kanty Trzebiński nabywa na własność drukarnię W.Stokowskiego i od tej pory prowadzi obie oficyny drukarskie pod wspólną nazwą „Zakłady Drukarsko-Litograficzne Jan Kanty Trzebiński”.

10 Drukarnia Jana Kantego Trzebińskiego. Obecnie znajduje się ona przy ul. Żeromskiego

11 Tympanon z inicjałami Jana Kantego Trzebińskiego.

12

13

14 Grób Jana Kantego Trzebińskiego znajdujący się na cmentarzu przy ul. Limonowskiego

15

16 Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu- Miejsce gdzie szukałyśmy danych o J.K.Trzebinskim.

17

18 *Sandra Krawczuk * Joanna Traczyk


Pobierz ppt "Jan Kanty Rafał Trzebiński, syn Szymona i Magdaleny, z Romanowskich, urodził się 28 października 1828 roku w Krakowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google