Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierre currie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierre currie."— Zapis prezentacji:

1 Pierre currie

2 biografia Pierre Curie (ur. 15 maja 1859, zm. 19 kwietnia 1906) – francuski fizyk, wykładowca na uniwersytecie w Paryżu, mąż Marii Skłodowskiej-Curie ojciec Eve Curie i Irène Joliot-Curie. Był synem lekarza, Eugeniusza Curie. Miał starszego brata Jakuba, obaj studiowali fizykę na Sorbonie. 25 lipca 1895 roku zawarł związek małżeński z Marią Skłodowską (ślub był tylko cywilny).

3 zajęcie Zajmował się badaniem właściwości magnetycznych i elektrycznych kryształów, a także promieniotwórczością i jej oddziaływaniami na organizmy żywe. W roku 1880 odkrył zjawisko piezoelektryczności. Wraz z żoną Marią Skłodowską-Curie w roku 1898 odkrył dwa pierwiastki: rad i polon. W roku 1903 otrzymał wraz z żoną Marią oraz H. Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie promieniotwórczości naturalnej. W roku akademickim , został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Paryskiego na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. W 1905 roku został członkiem Francuskiej Akademii Umiejętności.

4 śmierć Zginął śmiercią tragiczną, przejechany przez konny wóz ciężarowy, w czasie przebiegania przez ul. Dauphine w Paryżu.

5 wykonał Aleksander Woźniak z unijnej grupy fizycznej „Z fizyką na Ty”


Pobierz ppt "Pierre currie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google