Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW"— Zapis prezentacji:

1 4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW

2 Odznaka pamiątkowa 4 pułku piechoty legionów

3 Święto pułkowe obchodzono 24 czerwca.

4 4 Pułk Piechoty Legionów został sformowany wiosną 1915 r
4 Pułk Piechoty Legionów został sformowany wiosną 1915 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W lipcu 1915 r. pułk został wysłany na front. Pierwszy bój stoczył pod Jastkowem. Po kryzysie przysięgowym w listopadzie 1917 r. pułk został rozwiązany Żołnierze trafili do Polskiego Korpusu Posiłkowego Czwarty Pułk Piechoty Legionów Polskich. Rok działań wojennych: od dnia 10 maja 1915 roku do dnia 10 maja 1916 roku

5 W przededniu kampanii wrześniowej,
28 sierpnia 1939 r., 4 pułk piechoty Legionów został rozmieszczony w rejonie Łaska, Czestkowa i Ostrowia. Od 4 i 5 września bronił głównej pozycji obronnej pod Strońskiem nad Wartą i Zapolicami. Beleń-Strońsko

6 NA WARSZAWĘ 10 września na rozkaz nowego dowódcy Armii „Łódź”, gen. Wiktora Thomméego, 2 Dywizja Piechoty Legionów miała przebijać się w kierunku Warszawy. Niestety, próba przebicia się do stolicy całością sił nie powiodła się. Resztki dywizji (około 1000 żołnierzy) 16 września dotarły do Modlina. Do 29 września broniły one Zakroczymia.

7 Westerplatte W marcu 1939 r żołnierzy 4 pułk piechoty Legionów pod dowództwem por. Leona Pająka zostało włączonych do załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte i od 1 września 1939r. uczestniczyło w obronie tej placówki.

8 Nie wszyscy żołnierze doczekali zakończenia II wojny światowej
Nie wszyscy żołnierze doczekali zakończenia II wojny światowej. Wielu Czwartaków zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych, skąd niektórzy nie wrócili, tracąc życie. Pod rządami komunistów nastąpiły dalsze prześladowania i represje. Dopiero od 1989 roku żołnierze mogą spokojnie żyć w ojczyźnie.

9 Dziękuję za obejrzenie
Mariola Bartosik


Pobierz ppt "4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google