Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYM SĄ ZANIECZYSZCZENIA WÓD? Jeśli w wodach pojawią się jakiekolwiek chemiczne substancje, które nie są ich naturalnymi składnikami, mikroorganizmy w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYM SĄ ZANIECZYSZCZENIA WÓD? Jeśli w wodach pojawią się jakiekolwiek chemiczne substancje, które nie są ich naturalnymi składnikami, mikroorganizmy w."— Zapis prezentacji:

1

2 CZYM SĄ ZANIECZYSZCZENIA WÓD? Jeśli w wodach pojawią się jakiekolwiek chemiczne substancje, które nie są ich naturalnymi składnikami, mikroorganizmy w zbyt dużych ilościach lub temperatura wyjdzie poza zakres tolerancji – mówimy o zanieczyszczeniach wód.

3 Zatem zatrucia wód możemy podzielić ze względu na pochodzenie. Wyróżnimy wtedy zanieczyszczenia: Naturalne (autochtoniczne); Naturalne (autochtoniczne); Antropogeniczne (allochtoniczne), do których przyczynia się człowiek. Antropogeniczne (allochtoniczne), do których przyczynia się człowiek. Jeszcze w czasach średniowiecza dominowały skażenia pierwszego rodzaju, jednak wraz z rozwojem miast i przemysłu, zwiększa się udział drugiego pochodzenia.

4 W dzisiejszych czasach to ludzie w największym stopniu powodują, że mamy do czynienia z tym zjawiskiem.

5 Ścieki komunalne i przemysłowe są odprowadzane do rzek i je zanieczyszczają detergentami, solami metali ciężkich oraz wieloma innymi.

6 Nie tylko przemysł i rolnictwo mają wpływ na zanieczyszczenie wód. Wrzucanie śmieci przez ludzi do rzek, jezior czy mórz również się do tego w dużym stopniu przyczynia.

7 Myślimy: To tylko jedna puszka, przecież nic się nie stanie…

8 Otóż na świecie żyje obecnie 7 185 970 000 ludzi. Jeśli każdy tak pomyśli, to nasze naturalne zasoby wody zamienią się w ogromne wysypiska śmieci! Zamiast dorzucać kolejną puszkę czy butelkę, warto wyjąć tą, która już tam jest i obie oddać do recyklingu.

9 Oczywiście, jak już wcześniej zostało wspomniane, wody mogą ulec zanieczyszczeniu pochodzenia naturalnego. Powodowane są zwykle rozwojem i obumieraniem wodnych organizmów zwierzęcych i roślinnych.

10 Woda jest niezbędna do funkcjonowania każdego organizmu. Bez niej nie byłoby życia. Nie da się jej wyprodukować. To zasób naturalny Ziemi. Nie zastanawiamy się nad tym, kiedy wrzucamy coś do rzeki czy jeziora. Jeśli nie będziemy szanować wody, to w końcu nam jej zabraknie.

11 Substancje, które zatruwają wodę powodują zmianę jej zapachu, koloru i smaku. Są także szkodliwe dla organizmów w niej żyjących. Mikroorganizmy w niej zawarte mogą powodować zatrucia.

12 Wraz ze wzrostem stężenia szkodliwych substancji maleje ilość ryb w zbiornikach wodnych.

13 Zanieczyszczenia wód są również związane ze zjawiskiem eutrofizacji. Początkowe zakwitanie wody spowodowane odprowadzeniem do niej nieoczyszczonych ścieków prowadzi do przekształcenia się w bagno lub torfowisko.

14 Nie jesteśmy w stanie zapobiec zanieczyszczaniu wód w 100%, ale można zahamować dalsze jej zatruwanie. W Polsce stanowczo brakuje oczyszczalni ścieków. Wybudowanie nowych lub modernizacja przestarzałych z pewnością pomogłaby środowisku.

15 Wybudowanie takiej oczyszczalni ścieków to bardzo duży wydatek. Nasz kraj nie może sobie na to pozwolić. Polska mogłaby się postarać o dotacje z UE na taki projekt lub pomoc innych krajów.

16 Pomyślmy o tym, co robimy, zanim będzie naprawdę za późno. Szanujmy to, co mamy.

17 Koniec Przygotowała: Joanna Białogońska Źródła: Ekoproblemy.2ap.pl Wszystkie zdjęcia zawarte w prezentacji są mojego autorstwa i nie były nigdzie publikowane


Pobierz ppt "CZYM SĄ ZANIECZYSZCZENIA WÓD? Jeśli w wodach pojawią się jakiekolwiek chemiczne substancje, które nie są ich naturalnymi składnikami, mikroorganizmy w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google