Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9."— Zapis prezentacji:

1 Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9 kwietnia 2014r.

2 PODSTAWOWE CECHY PARTNERSTWA Dobrowolność udziału uczestników Partnerstwo - równość uczestników wobec siebie Wspólnie ustalony przez wszystkich uczestników problem i sposoby jego rozwiązania, cel Wspólna odpowiedzialność

3 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Wspólna wizja wynikająca z autentycznych konsultacji (Czyja jest? I na jakie potrzeby?) Misja odzwierciedlająca sposób działania (Kto zna treść misji na pamięć?) Jasno określone cele i zaangażowanie na rzecz wspólnej strategii (Czyje cele? Kto się z nimi utożsamia?) Plan działania z mierzalnymi wynikami (Realnymi)

4 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Zainwestowanie w budowanie zespołu na wczesnych etapach (np. warsztaty z komunikacji) Procedury zorientowane na rezultaty (Jakie mamy obecnie i na co są zorientowane?) Skoncentrowanie się na ludziach w partnerstwie i podtrzymywanie tych relacji (najważniejszy jest człowiek) Przeznaczenie środków potrzebnych do realizacji tego zadania (godnych, nie zawsze dużych)

5 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Jasne struktury decyzyjne (przejrzystość buduje zaufanie) Właściwy dobór umiejętności i wiedzy fachowej (buduj zespół, korzystaj z wiedzy osób kompetentnych, twoi znajomi są moimi znajomymi) Możliwość wnoszenia indywidualnego wkładu na wszystkich szczeblach (Przestrzeń do samorealizacji)

6 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Dobra komunikacja i sieci koordynacji (Informacja to poczucie bezpieczeństwa, poczucie bezpieczeństwa to mniejsze opory przed zmianą) Korzyści dla wszystkich partnerów (każdy ma swój interes – nie zawsze finansowy) Koordynator: konsekwentny przywódca, wspierający animator (W jakiej roli najczęściej występujemy?)

7 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Uzgodniona strategia wycofania się – trzeba wiedzieć, kiedy zadanie zostało zakończone lub - w którym momencie nie będzie można już uzyskać więcej korzyści. (Czy mamy plan B?)

8 Utrzymanie partnerstwa na przyszłość, jego ciągłość i utrzymująca się zdolność do działania wymaga: Produktywności Sprawności Bezpieczeństwa Zasadności istnienia Zdolności adaptacyjnych

9 Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Uzależnienie od czego? -biurokracji, podejścia czysto urzędniczego, -procedur, -zależności, -posiadanej władzy. Kreatywność, kreatywny: 1. zdolny do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego; twórczy, pomysłowy; 2. mający na celu tworzenie czegoś nowego, oryginalnego, Odpowiedzialność za cały proces: od diagnozy – działanie - po skutki

10 LGD po 2020 roku: Samodzielne finansowo? Z własnymi stabilnymi dochodami? Wprowadzające nowe usługi i produkty na rynek? np. SKLEPY LGD, franczyza, Sklep Internetowy, aplikacje turystyczne, wzajemne pakiety usług turystycznych Silne aktywnością swoich członków i sympatyków? Siecią animatorów gminnych, SAW, Osoby prowadzące świetlice, niekonwencionalnymi rozwiązaniami edukacyjnymi Chłopska Szkoła Biznesu, pośredniak dla 16-24 lata. Dobra marka? Jak Miody Drahimskie?

11 Dziękuję Zbigniew Łukaszewski LGD Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego


Pobierz ppt "Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9."

Podobne prezentacje


Reklamy Google