Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9."— Zapis prezentacji:

1 Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9 kwietnia 2014r.

2 PODSTAWOWE CECHY PARTNERSTWA Dobrowolność udziału uczestników Partnerstwo - równość uczestników wobec siebie Wspólnie ustalony przez wszystkich uczestników problem i sposoby jego rozwiązania, cel Wspólna odpowiedzialność

3 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Wspólna wizja wynikająca z autentycznych konsultacji (Czyja jest? I na jakie potrzeby?) Misja odzwierciedlająca sposób działania (Kto zna treść misji na pamięć?) Jasno określone cele i zaangażowanie na rzecz wspólnej strategii (Czyje cele? Kto się z nimi utożsamia?) Plan działania z mierzalnymi wynikami (Realnymi)

4 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Zainwestowanie w budowanie zespołu na wczesnych etapach (np. warsztaty z komunikacji) Procedury zorientowane na rezultaty (Jakie mamy obecnie i na co są zorientowane?) Skoncentrowanie się na ludziach w partnerstwie i podtrzymywanie tych relacji (najważniejszy jest człowiek) Przeznaczenie środków potrzebnych do realizacji tego zadania (godnych, nie zawsze dużych)

5 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Jasne struktury decyzyjne (przejrzystość buduje zaufanie) Właściwy dobór umiejętności i wiedzy fachowej (buduj zespół, korzystaj z wiedzy osób kompetentnych, twoi znajomi są moimi znajomymi) Możliwość wnoszenia indywidualnego wkładu na wszystkich szczeblach (Przestrzeń do samorealizacji)

6 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Dobra komunikacja i sieci koordynacji (Informacja to poczucie bezpieczeństwa, poczucie bezpieczeństwa to mniejsze opory przed zmianą) Korzyści dla wszystkich partnerów (każdy ma swój interes – nie zawsze finansowy) Koordynator: konsekwentny przywódca, wspierający animator (W jakiej roli najczęściej występujemy?)

7 TRWAŁOŚĆ PARTNERSTWA Co powoduje, że partnerstwa działają? Uzgodniona strategia wycofania się – trzeba wiedzieć, kiedy zadanie zostało zakończone lub - w którym momencie nie będzie można już uzyskać więcej korzyści. (Czy mamy plan B?)

8 Utrzymanie partnerstwa na przyszłość, jego ciągłość i utrzymująca się zdolność do działania wymaga: Produktywności Sprawności Bezpieczeństwa Zasadności istnienia Zdolności adaptacyjnych

9 Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Uzależnienie od czego? -biurokracji, podejścia czysto urzędniczego, -procedur, -zależności, -posiadanej władzy. Kreatywność, kreatywny: 1. zdolny do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego; twórczy, pomysłowy; 2. mający na celu tworzenie czegoś nowego, oryginalnego, Odpowiedzialność za cały proces: od diagnozy – działanie - po skutki

10 LGD po 2020 roku: Samodzielne finansowo? Z własnymi stabilnymi dochodami? Wprowadzające nowe usługi i produkty na rynek? np. SKLEPY LGD, franczyza, Sklep Internetowy, aplikacje turystyczne, wzajemne pakiety usług turystycznych Silne aktywnością swoich członków i sympatyków? Siecią animatorów gminnych, SAW, Osoby prowadzące świetlice, niekonwencionalnymi rozwiązaniami edukacyjnymi Chłopska Szkoła Biznesu, pośredniak dla lata. Dobra marka? Jak Miody Drahimskie?

11 Dziękuję Zbigniew Łukaszewski LGD Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego


Pobierz ppt "Funkcjonowanie LGD – uzależnienie czy kreatywność? Czy da się zapewnić stabilność organizacji i trwałe partnerstwo na obszarach wiejskich? LUBORADZA, 8-9."

Podobne prezentacje


Reklamy Google