Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy pomocy dziecku krzywdzonemu. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Fundacja „VENTI”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy pomocy dziecku krzywdzonemu. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Fundacja „VENTI”"— Zapis prezentacji:

1 Formy pomocy dziecku krzywdzonemu. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Fundacja „VENTI”

2

3  Słuchaj uważnie relacji dziecka, zaakceptuj wszystkie uczucia, okaż swoje zrozumienie  Stosuj pytania otwierające :„ Proszę mi opisać, jak to się stało?”.  Zapewnij że jesteś tu by pomóc  Wyraźnie nazwij przemocą to co je spotkało.  Powiedz i okaż, że przemoc uznajemy za poważny problem.  Podkreśl, że przemocy nic nie usprawiedliwia (dziecko jest nie winne).

4 Nie należy:  Podważać wiarygodności dziecka.  Okazywać zniecierpliwienia, złości.  Obciążać dziecko odpowiedzialnością.  Stawać po stronie sprawcy.  Obarczać odpowiedzialnością za to co się stanie ze sprawcą po ujawnieniu przemocy.  Okazywać złość, krytykować sprawcę-może to spowodować, że ofiara zacznie go bronić i atakować pomagającego

5  Traktowanie przemocy jako konfliktu (równe siły)  Proponowanie pogodzenia się, spokojnej rozmowy, mediacji- wspólnego spotkania  Wzmacnianie uległości  Poszukiwanie rozwiązań „jak mu dogodzić, co zrobić, żeby go nie denerwować itp..”  Proponowanie pomocy nieadekwatnej w stosunku do potrzeb dziecka (np. terapii w sytuacji, gdy nie ma gdzie nocować)  Podjęcie terapii (bez działań powstrzymujących przemoc)

6 Procedura pomocy dziecku krzywdzonemu opracowana w ramach programu „Bezpieczna Rodzina – Bezpieczny Gdańsk”

7 Zespół interdyscyplinarny w systemie pomocy dziecku. Dobre Praktyki. Lokalny System Pomocy Dziecku i Rodzinie w Jaworznie

8 Piotr Miśkiewicz Fundacja „VENTI” www.venti.org.pl p.miskiewicz@venti.org.pl


Pobierz ppt "Formy pomocy dziecku krzywdzonemu. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Fundacja „VENTI”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google