Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FIGURY PŁASKIE UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH. CO TO SĄ FIGURY PŁASKIE ? Figury płaskie to każdy zbiór punktów na danej płaszczyźnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FIGURY PŁASKIE UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH. CO TO SĄ FIGURY PŁASKIE ? Figury płaskie to każdy zbiór punktów na danej płaszczyźnie."— Zapis prezentacji:

1 FIGURY PŁASKIE UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH

2 CO TO SĄ FIGURY PŁASKIE ? Figury płaskie to każdy zbiór punktów na danej płaszczyźnie.

3 PODZIAŁ FIGUR PŁASKICH

4 CO TO UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH ? Układ współrzędnych to zespół obiektów geometrycznych, względem których określa się jednoznacznie położenie punktu. Jednowymiarowy układ współrzędnych to oś liczbowa lub zorientowana krzywa podzielona na odcinki o pewnej długości, pozwalające ustalić odległość danego punktu od punktu 0. Przy dwuwymiarowym układzie współrzędnych, z jakim mamy do czynienia na płaszczyźnie, określenie położenia punktu wymaga podania dwóch liczb, a przy trójwymiarowym - w przestrzeni trójwymiarowej - trzech.

5 UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH KARTEZJAŃSKICH Układ współrzędnych kartezjańskich ( na płaszczyźnie ) to dwie prostopadłe do siebie osie liczbowe.

6 NAZWY OŚ Oś odciętych to oś OX. Oś rzędnych to oś OY.

7 ĆWIARTKI UKŁADU WSPÓŁRZĘDNYCH Osie układu współrzędnych kartezjańskich dzielą płaszczyznę na cztery ćwiartki:

8 ĆWIARTKI UKŁADU WSPÓŁRZĘDNYCH I ćwiartka: {(x,y) : x > 0,y > 0} II ćwiartka: {(x,y) : x 0} III ćwiartka: {(x,y) : x < 0,y < 0} IV ćwiartka: {(x,y) : x > 0,y < 0}

9 WSPÓŁRZĘDNE PUNKTU NA PŁASZCZYŹNIE KARTEZJAŃSKIEJ Położenie punktu w układzie współrzędnych określamy za pomocą współrzędnych. P=(x,y) Zawsze pierwsza współrzędna to odcięta, a druga rzędna!

10 POCZĄTEK UKŁADU WSPÓŁRZĘDNYCH Początkiem układu współrzędnych jest punkt przecięcia się osi. Współrzędne tego punktu to x i y. Oznaczamy go najczęściej przez O.

11 PRZYGOTOWAŁA : ŁUCJA PIOTROWSKA 1A


Pobierz ppt "FIGURY PŁASKIE UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH. CO TO SĄ FIGURY PŁASKIE ? Figury płaskie to każdy zbiór punktów na danej płaszczyźnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google