Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JEŚĆ ZDROWIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJJ ŻYĆ DŁUŻEJ !. Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JEŚĆ ZDROWIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJJ ŻYĆ DŁUŻEJ !. Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r."— Zapis prezentacji:

1 JEŚĆ ZDROWIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJJ ŻYĆ DŁUŻEJ !

2 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r.

3 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. ROK 2014: 1,9 miliarda ludzi otyłych na świecie. 39% osób z nadwagą na świecie. 13% osób otyłych na świecie. 22,3% osób w Polsce z nadwagą. l 8,6% dzieci i młodzieży w wieku 9,5-18 lat w Polsce z niedowagą.

4 „Puszystość” prowadzi do zespołu metabolicznego. Wystarczy zmniejszyć masę ciała o 5-10% aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy o 58%. Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. „Puszystość” prowadzi do zespołu metabolicznego.

5 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę. l Wzrost masy ciała 0 2-3 kg podwaja ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

6 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. Otyłość w 18 roku życia dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane, l zwłaszcza u dziewcząt.

7 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. Obecnie w Polsce jest ponad 60% osób chorych na otyłość. Przez ostatnie 10 latach wzrosła ilości osób otyłych w Polsce o około 7%. Prognozy na 2020 rok: 2/3 osób dorosłych (66,7%) w Polsce będzie otyłych

8 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. Obecnie najgrubszy człowiek na świecie l waży 580 kg.

9 Skutki złego odżywiania się to nie tylko otyłość : Choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu, niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie; Nowotwory; Cukrzyca insulinoniezależna; Choroby jelita grubego; Kamica żółciowa; Inne: próchnica zębów; osteoporoza; bulimia, anoreksja, depresja.

10 Żarłoczność psychiczna (bulimia) Jest chorobą o podłożu psychicznym. Są to okresowe napady żarłoczności z utratą kontroli nad ilością spożywanych pokarmów. Chorzy na bulimię czują się głodni nawet bezpośrednio po jedzeniu.

11 Anoreksja Anoreksja to jadłowstręt psychiczny. Jest to choroba o podłożu psychicznym. Objawia się silną obawą przed utyciem prowadzącą do unikania jedzenia. Osoby chore postrzegają siebie jako dużo grubsze i brzydsze niż są w rzeczywistości, nierzadko czują wstręt do swojego ciała i mają zaniżone poczucie własnej wartości. Często też stwierdzają, że są syte, zanim zaczną jeść.

12 Ustawa Wprowadzona od 1 września 2015 r. wywołała przysłowiową burzę. Nie została poprzedzona działaniami wdrażającymi. l W latach 2016-2021 planowane jest wprowadzenie do szkół dietetyków w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

13 Założenia Ustawy w żywieniu całodobowym przez 5 dni w tygodniu: Obiad dostarcza 30 % kalorii z całego dnia. Produkty zbożowe i ziemniaki oraz ich przetwory należy podawać w 3 porcjach tj. na śniadanie, obiad i kolację, przy czym: min.3 różne w tygodniu do obiadu np.: poniedziałek - kasza gryczana, wtorek - ziemniaki, środa - kasza jęczmienna, czwartek - ryż brązowy, piątek – makaron z pełnego przemiału.

14 Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r. Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę. l Wzrost masy ciała 0 2-3 kg podwaja ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

15 Zdrowe odżywianie

16 Ludzkie ciało jest zbudowane z komórek potrzebujących do życia i wzrostu składników odżywczych, których źródłem jest spożywany pokarm. Dlatego to, jak wyglądamy oraz jakie jest nasze samopoczucie i zdrowie, zależy od codziennej diety. Wiek, tryb życia, a nawet takie czynniki jak klimat mogą wpłynąć na rodzaj i ilość składników odżywczych potrzebnych człowiekowi w danym czasie. Nie ulega natomiast wątpliwości, że zawsze bardzo ważne jest spożywanie pełnowartościowych, pożywnych potraw. Odnosi się to w szczególności do dzieci i młodzieży, których ciała rosną i rozwijają się.

17 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYCIA i ODŻYWIANIA Zasada 1 Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków)

18 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA

19 Składniki budulcowe, dzięki którym organizm funkcjonuje prawidłowo, rośnie i rozwija się, to białka.

20 Głównym źródłem energii dla organizmu człowieka są węglowodany, które należy spożywać kilka razy dziennie.

21 Składniki odżywcze, dzięki którym organizm funkcjonuje prawidłowo i czerpie energię to tłuszcze...

22 Składnikami regulującymi procesy życiowe naszego organizmu są witaminy... Witaminy z gr. B Witamina C Witamina PP Kwas foliowy Witamina A Witamina D Witamina E

23 ...oraz składniki mineralne. WAPŃ Ca ŻELAZO Fe POTAS K MAGNEZ Mg CYNK Zn JOD I

24 Zasada 2 Kontroluj masę ciała Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny. To przede wszystkim przyczyna wielu chorób takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i wiele innych.

25 Zasada 3 Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka. Produkty te dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Z witamin zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witaminę E. Dostarczają również składników mineralnych takich jak: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor.

26 Szczególnie ważne są produkty zbożowe pełnoziarniste (kasza jaglana, gryczana, ryż brązowy).

27 Zasada 4 Mleko i produkty mleczne powinny być stałym elementem codziennej diety Mleko i przetwory mleczne są nie tylko głównym źródłem wapnia w diecie, ale dostarczają również białka o wysokiej wartości biologicznej oraz witamin z grupy B, a także A i D. Produkty te są również źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas i cynk.

28 Zasada 5 Mięso spożywaj z umiarem, zastępuj je rybami i roślinami strączkowymi. Mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B, szczególnie B1, B12, PP oraz łatwo przyswajalnego żelaza. Należy wybierać chude gatunki mięs, a także zastępować je roślinami strączkowymi i rybami (zaleca się spożywanie 2-3 porcji po 150g tygodniowo). Zarówno rośliny strączkowe jak i ryby oraz jaja są dobrym źródłem pełnowartościowego białka.

29 Zasada 6 Spożywaj codziennie warzywa owoce Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety, gdyż są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz B - karotenu. Dostarczają także kwasu foliowego. Zawierają znaczne ilości składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, sód.

30 Szczególnie ważne w diecie dzieci, młodzieży i osób dorosłych są warzywa które należy jeść bez ograniczeń...

31 ...oraz owoce, przede wszystkim surowe.

32 Zasada 7 Ograniczaj spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych Tradycyjna polska dieta obfituje w tłuszcze. Zaleca się obniżenie spożycia tłuszczów ogółem poniżej 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol jest nieodzownym warunkiem profilaktyki chorób układu krążenia. Ograniczenie spożycia tłuszczu ma również istotne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości. Należy pamiętać, iż tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowym - 1g tłuszczu dostarcza 9 kcal, a białka czy węglowodanów 4 kcal.

33 Tłuste i zdrowe produkty to ryby oraz oliwy i oleje tłoczone na zimno

34 Zasada 8 Unikaj cukru i słodyczy Cukier nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych, jest natomiast źródłem "pustych" kalorii. Produkty dostarczające "pustych" kalorii należy rozumieć jako produkty, nie wzbogacające organizmu w jakiekolwiek składniki odżywcze, a dostarczające jedynie kalorii. Nadmierne spożycie cukrów prostych może w konsekwencji prowadzić do otyłości. Produkty te odgrywają także dużą rolę W powstawaniu próchnicy zębów.

35 Zasada 9 Ograniczaj spożycie soli Sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jednak jego zbyt wysoki poziom w diecie może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Aktualny poziom spożycia soli w Polsce jest trzykrotnie wyższy od zalecanego. Należy zrezygnować z dosalania potraw, a także ograniczyć dodatek soli w czasie ich przygotowywania.

36 Zasada 10 Unikaj alkoholu Alkohol jest produktem bardzo kalorycznym, nie zawiera żadnych niezbędnych składników pokarmowych, a u osób z podwyższonym stężeniem triglicerydów sprzyja ich dalszemu wzrostowi. W nadmiarze podnosi także ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że częste spożywanie umiarkowanych nawet ilości może prowadzić do uzależnienia.


Pobierz ppt "JEŚĆ ZDROWIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJJ ŻYĆ DŁUŻEJ !. Ogólnopolska Konferencja Warszawa 10.10.2015 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google