Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojownicy Sparty Anna Kołakowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojownicy Sparty Anna Kołakowska."— Zapis prezentacji:

1 Wojownicy Sparty Anna Kołakowska

2 Sparta Sparta-starożytne miasto oraz terytorium polis w południowej Grecji, na półwyspie Peloponez, główny ośrodek miejski Lakonii.

3 Spartanie Spartanie uważali się za lepszych od innych. Gdy potrzebowali więcej ziemi, zajmowali po prostu czyjeś posiadłości. Mieszkańców zajętych terytoriów traktowali jak niewolników. Oczywiście wielu podbitym ludom nie odpowiadał los niewolników. Próbowali więc dyskutować w jedynym uznawanym przez Spartan języku-w języku przemocy. Spartanie byli jednak największymi twardzielami w całej Grecji. W walce wciąż dowodzili, że są najlepsi.

4 10 ohydnych spartańskich reguł:

5 1 Dzieci od najwcześniejszych lat trenowały biegi, zapasy, rzut dyskiem i oszczepem-dziewczyny też!

6 2 Podczas procesji, tańców i obrzędów religijnych dziewczyny musiały występować tak jak je Zeus stworzył. Brak pięknych strojów miał je uczyć skromności.

7 3 Wedle ślubnego zwyczaju Spartan młodzieniec porywał na niby swą narzeczoną. Panna młoda ścinała włosy i zakładała męski strój. Nowożeniec wracał do wojska. Aby spotkać się z żoną, musiał się wymykać z koszar.

8 4 Każdego noworodka badała rada starszych. Jeśli dziecko wyglądało na zdrowe i silne, rada decydowała: będzie żyć! Jeżeli jednak niemowlak był kaleki lub słaby, porzucano go w górach i pozostawiano własnemu losowi.

9 5 Dziecko nie należało do rodziców-było własnością Sparty. W wieku 7 lat musiało wstąpić do „szczepu”. Najbardziej brutalny dzieciak zostawał przywódcą takiego szczepu i rozkazywał innym. Dorośli często skłócali podopiecznych, żeby sprawdzić, który jest najsilniejszy i najbardziej agresywny.

10 6 Dwunastoletnim Spartanom pozwalano nosić płaszcz. Nie mogli jednak zakładać tuniki. Kąpieli nie zalecano.

11 7 Dzieci sypiały na posłaniach z sitowia, które same zbierały nad rzeką. Kiedy zimą marzły, do legowiska dokładały oset Ukłucia dawały im wrażenie ciepła.

12 8 Spartańskie dzieci chowano o chłodzie i głodzie. Zachęcano je do kradzieży jedzenia-ta umiejętność przydawała się później podczas wojny. Jeśli je przyłapano, dostawały baty. Nie karano ich jednak za samą kradzież, ale za to że dały się złapać. Bicie uważano za dobry sposób na hartowanie ducha. Jeżeli delikwent takiej kuracji nie wytrzymał, miał po prostu pecha.

13 9 Młodsi chłopcy musieli usługiwać starszym. Jeśli młodszy podpadł, starszy za karę gryzł go boleśnie w wierzch dłoni.

14 10 Jeśli chłopak popłakał się podczas bójki, wciry dostawał nie tylko on, ale też jego najlepszy przyjaciel.

15 Historia chłopca, który ukradł liska.
Charakter Spartan szczególnie trafnie ukazuje opowiadanie o dobrze wychowanym chłopcu.

16 Jak być idealnym Spartaninem 1:
Możesz zwędzić, co chcesz, bylebyś nie dał się złapać Chłopiec ukradł liska.

17 Jak być idealnym Spartaninem 2:
Nie poddawaj się bez walki Złapano go podczas ucieczki z miejsca kradzieży. Zanim się to stało, zdołał schować ukradzionego liska pod tuniką.

18 Jak być idealnym Spartaninem 3:
Kręć ile wlezie, byle się wykaraskać z kłopotów. Zapytano chłopca, gdzie jest lisek. -Lisek? Jaki lisek?- odparł- Nic nie wiem o żadnym lisku.

19 Jak być idealnym Spartaninem 4:
Bądź raczej martwym bohaterem niż żywym mazgajem Przesłuchanie trwało, gdy nagle padł martwy. Gdy strażnicy obejrzeli zwłoki, spostrzegli, że lisek przegryzł chłopcu wnętrzności. Twardy Spartanin wolał dać się zagryźć niż wydać swój łup. Nie puścił pary nawet za cenę własnego życia.

20 Termopile Historia o chłopcu i lisie jest prawdopodobnie legendą. Jednak bitwa pod Termopilami wydarzyła się naprawdę. Spartanie dowiedli wówczas, że wolą zginąć niż się poddać.

21 300 300 Spartan pod wodzą Leonidasa broniło wąskiego przejścia w wąwozie Termopile przed Persów. Wódz Persów Kserkses wysłał zwiadowców do wąwozu, aby się dowiedzieli ilu żołnierzy broni wąwozu. Nie mógł uwierzyć, że Spartanie będą na tyle głupi, by walczyć z przeważającymi siłami. Kserkses nie znał jednak Spartan. Spartańscy wojownicy nie bali się. Byli zupełnie spokojni. Przed bitwą namaszczali ciała oliwą i układali fryzury-rewelacyjnie!

22 Jak być idealnym Spartaninem 5:
Skoro już wpadłeś w tarapaty, nadrabiaj miną i humorem. Spartanie otrzymali ostrzeżenie, że Persowie mają tylu łuczników, iż grad ich strzał przysłoni słońce. Spartański wódz Dienekes powiedział wówczas: „Świetnie! Będziemy walczyć w cieniu”.

23 Jak być idealnym Spartaninem 6:
Bądź zimniejszy niż lody na patyku. Spartanie bronili się przez tydzień. W końcu zdrajca przeprowadził Persów sekretnym przejściem na tyły obrońców. 300 synów Sparty zostało zmasakrowanych. Bili się na śmierć i życie. Ci, którzy stracili miecze, walczyli pięściami i zębami.

24 „300” Historie 300 Spartan najlepiej opowiada i okazuje film pod tytułem „300”. Pokazana jest tam tragiczna historia męstwa Spartan.

25 Czy wiesz, że….. Aby udowodnić, że jest się doskonałym Spartaninem, należało się poddać biczowaniu na ołtarzu bogini Artemidy bogini łowów). Ten, kto zniósł najwięcej razów, okazywał się prawdziwym twardzielem. Zakrwawionym, półżywym (albo wręcz nieżywym), ale twardzielem. Idealnym Spartaninem.

26 Serdecznie dziękuje!!

27 Koniec


Pobierz ppt "Wojownicy Sparty Anna Kołakowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google