Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków, 2008 DRZEWO DARÓW Opowieść Shela Silversteina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków, 2008 DRZEWO DARÓW Opowieść Shela Silversteina."— Zapis prezentacji:

1 Kraków, 2008 DRZEWO DARÓW Opowieść Shela Silversteina

2 Pewnego razu było sobie drzewo

3 ...które kochało pewnego chłopca

4 Chłopiec przychodził każdego dnia

5 I zbierał liście, które spadały z drzewa

6 i robił z nich korony, po czym odgrywał rolę Króla Lasu.

7 Wspinał się na pień.

8 Zwisał z gałęzi.

9 I zjadał jabłka.

10 Grywali razem w chowanego.

11 A kiedy chłopiec był już zmęczony, zasypiał w cieniu drzewa.

12 ... i chłopiec kochał drzewo.

13 Bardzo, bardzo. I drzewo było szczęśliwe.

14 Ale mijały lata.

15 I chłopiec urósł.

16 I od tego czasu drzewo zwykle zostawało samo.

17 Pewnego dnia chłopiec przybył do drzewa. Drzewo rzekło: Chodź, chłopcze, wejdź na mój pień, wespnij się na moje gałęzie, zjedz jabłka i baw się w moim cieniu i bądź szczęśliwy. Ale chłopiec odrzekł: Jestem za duży na to, by się bawić i wspinać. Teraz chcę kupować różne rzeczy, chcę się tym cieszyć.Chcę pieniędzy. Czy może masz jakieś pieniądze? Przykro mi – odpowiedziało drzewo. – Ale nie mam pieniędzy. Mam tylko liście i jabłka. Weź moje jabłka, sprzedaj je w mieście, zdobądź pieniądze i bądź szczęśliwy!

18 I chłopiec wspiął się na drzewo, zebrał jabłka i wziął je ze sobą. I drzewo było szczęśliwe.

19 Ale chłopiec nie wracał przez długi czas... I drzewo było smutne. Pewnego dnia chłopiec powrócił i drzewo zadrżało ze szczęścia. I rzekło: Chodź, chłopcze. Wespnij się na mój pień, wejdź na moje gałęzie i bądź szczęśliwy.

20 Jestem zbyt zajęty, żeby wspinać się na drzewa - odpowiedział chłopiec. – Potrzebuję domu, który mnie ogrzeje. Chcę mieć żonę i chcę mieć dzieci. Dlatego potrzebuję domu. Czy możesz mi dać dom? Nie mam domu – odpowiedziało drzewo. – Moim domem jest las. Ale możesz ściąć moje gałęzie i zbudować dom. Wtedy będziesz szczęśliwy.

21 Chłopiec ściął konary drzewa i zabrał je ze sobą, aby zbudować dom.

22 I drzewo było szczęśliwe.

23 Ale chłopiec odszedł i nie wracał przez długi czas. Kiedy powrócił, drzewo było tak szczęśliwe, że prawie nie mogło wydusić z siebie słowa. Chodź, chłopcze – wyszeptało drzewo. – Przyjdź i baw się. Jestem za stary i zbyt smutny, aby się bawić – rzekł chłopiec. – Potrzebuję łodzi, która mnie zabierze daleko stąd. Czy możesz dać mi łódź?

24 Zetnij mój pień i zbuduj sobie łódź. – rzekło drzewo. – Wtedy możesz odpłynąć daleko i możesz być szczęśliwy.

25 Chłopiec ściął pień drzewa. Zbudował łódź i odpłynął daleko.

26 I drzewo było szczęśliwe. Ale nie w pełni szczęśliwe.

27 Po długim czasie chłopiec znowu wrócił. Przykro mi, chłopcze – rzekło drzewo. – Ale nie zostało mi nic, co mógłbym Ci dać.

28 Nie mam już jabłek. Moje zęby są za słabe na jabłka – rzekł chłopiec. Nie mam już gałęzi. – powiedziało drzewo. – Nie możesz już na nich zawisnąć. Jestem za stary, aby zwisać z gałęzi – odrzekł chłopiec. Nie mam też pnia, nie możesz się wspiąć... Jestem zbyt zmęczony na to, by się wspinać. Przykro mi – powiedziało drzewo. – Chciałbym móc coś Ci dać..., ale nic już nie mam. Jestem tylko starym pniakiem. Przykro mi...

29 Nie potrzebuję wiele – rzekł chłopiec. – Tylko cichego miejsca, gdzie mógłbym usiąść i odpocząć. Jestem bardzo zmęczony. Jeśli tak jest – powiedział pniak, wyciągając się jak tylko to było możliwe. – stary pniak jest dobry do tego, by na nim usiąść i odpocząć. Chodź, chłopcze. Usiądź sobie i odpocznij. I chłopiec usiadł.

30 I drzewo było szczęśliwe. KONIEC

31 Była to opowieść autorstwa Shela Silversteina. Zaczęrpnęliśmy ją z argentyńskiej strony www.bamah.org Jest to strona Centrum Jehudy Amichaja. Książeczka dostępna jest także w języku polskim. Ponieważ jej nie posiadamy, musieliśmy dokonać tłumaczenia własnoręcznie. Boaz i Isza


Pobierz ppt "Kraków, 2008 DRZEWO DARÓW Opowieść Shela Silversteina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google