Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobrzeża Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pobrzeża Polski."— Zapis prezentacji:

1 Pobrzeża Polski

2 Pobrzeże – pas lądu rozciągający się wzdłuż brzegu morskiego, stanowiący krainę geograficzną o indywidualnych cechach, na którą oddziałuje woda tego akwenu W Polsce wyróżniamy : Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pobrzeże Gdańskie, które stanowią łącznie– Pobrzeże Południowobałtyckie.

3 Krajobraz pobrzeży charakteryzuje:
 płaska lub falista rzeźba terenu,  brzegi niskie z piaszczystymi plażami, wydmami oraz mierzejami,  wysokie brzegi z klifami,  płytkie jeziora przybrzeżne.

4 Pobrzeże Szczecińskie
Pobrzeże znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Zajmuje terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej. W granicach Polski zajmuje około 8 tys. km² i jest dosyć zróżnicowane. Najważniejsze miasta: Szczecin, Świnoujście

5 Pobrzeże Koszalińskie
Pobrzeże Koszalińskie znajduje się w środkowej części Pobrzeży Południowobałtyckich. Obejmuje pas nadmorski zwany Wybrzeżem Słowińskim Region turystyczny, wypoczynkowy i uzdrowiskowy. W rejonie jezior Gardno i Łebsko utworzono Słowiński Park Narodowy. Ważniejsze miasta: Koszalin, Słupsk, Kołobrzeg, Lębork, Białogard.

6 Pobrzeże Gdańskie Pobrzeże Gdańskie jest położone we wschodniej części Pobrzeży Południowobałtyckich otaczając półkoliście Zatokę Gdańską Charakterystyczną cechą tego regionu jest mierzeje i rozległe delty Wisły

7 Słowiński Park Narodowy
-Słowiński Park Narodowy Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę GardeńskoŁebską szereg jezior: Łebsko Gardno, Przez teren parku przepływa 7 rzek, z których największe to Łeba i Łupawa.Na obszarze Parku utworzono 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe.

8 Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy –znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95 m. Abrazja klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm.

9 Żuławy Wiślane Żuławy Wiślane wchodzą w skład Pobrzeża Gdańskiego Obejmują rozległą równinę deltową Wisły przypominającą w ogólnym zarysie kształt odwróconego trójkąta, którego wierzchołek znajduje się w rozwidleniu Wisły podstawa wyznaczona jest przez Mierzeję Wiślaną.

10 Złoto Bałtyku bursztyn bałtycki— odmiana bursztynu, substancja organiczna, żywica kopalna, która powstała w warunkach naturalnych co najmniej przed 40 milionami lat Żywica wydostawała się ze zranień, pęknięć pni i gałęzi drzew. Przetrwała ona do naszych czasów w formach dokumentujących sposób jej powstawania i przemieszczania.

11 Atrakcje turystyczne

12 Ruchome wydmy

13 Klif w Trzęsaczu

14 Latarnia Morska w przylądku Rozewie

15 Wiatrak w Palczewie

16 Ratusz Gdański

17 Gdański Żuraw

18 Westerplatte

19 Bazylika Mariacka

20 Molo w Sopocie

21 Dziękuję Za Uwagę

22 Materiały źródłowe:


Pobierz ppt "Pobrzeża Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google