Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powie ś ci:  1908: Ania z Zielonego Wzgórza (cz. 1 seriiAnia z Zielonego Wzgórza o Ani)  1909: Ania z Avonlea (cz. 2 serii o Ani) Ania z Avonlea  1915:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powie ś ci:  1908: Ania z Zielonego Wzgórza (cz. 1 seriiAnia z Zielonego Wzgórza o Ani)  1909: Ania z Avonlea (cz. 2 serii o Ani) Ania z Avonlea  1915:"— Zapis prezentacji:

1

2 Powie ś ci:  1908: Ania z Zielonego Wzgórza (cz. 1 seriiAnia z Zielonego Wzgórza o Ani)  1909: Ania z Avonlea (cz. 2 serii o Ani) Ania z Avonlea  1915: Ania na Uniwersytecie (cz. 3 serii o Ani)Ania na Uniwersytecie  1917: Wymarzony dom Ani (cz. 5 serii o Ani)Wymarzony dom Ani  1919: Dolina T ę czy (cz. 7 serii o Ani)Dolina T ę czy  1921: Rilla ze Z ł otego Brzegu (cz. 8 serii o Ani)Rilla ze Z ł otego Brzegu  1936: Ania z Szumi ą cych Topoli (cz. 4 serii o Ani) (inny tytu ł : Ania z Szumi ą cych Wierzb)Ania z Szumi ą cych Topoli  1939: Ania ze Z ł otego Brzegu (cz. 6 serii o Ani)Ania ze Z ł otego Brzegu

3 Pisarka rozpocz ęł a prac ę nad powie ś ci ą wiosn ą 1904 roku. Uko ń czy ł a j ą ju ż w pa ź dzierniku nast ę pnego roku, jednak ksi ąż k ę nie od razu uda ł o si ę wyda ć. Lucy oferowa ł a j ą kolejno pi ę ciu wydawcom, niestety, ż aden z nich nie by ł zainteresowany. Czytelniczki mog ł yby nigdy nie pozna ć rudow ł osej Ani, gdy ż zrezygnowana panna Montgomery schowa ł a r ę kopis do starego pud ł a na kapelusze i zapomnia ł a o nim. Dopiero po jakim ś czasie, przy okazji wielkich porz ą dków, znalaz ł a zapomnian ą powie ść i postanowi ł a wprowadzi ć do niej kilka poprawek.

4

5

6

7

8 Ania z Zielonego Wzgórza Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórza, gdzie mieszka to sympatyczne rodzeństwo, przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia dziewczynka. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, zmieniając ich na zawsze. Rudowłosa, piegowata o wybujałej wyobraźni i nieprzeciętnym temperamencie Ania, błąkała się dotychczas po domach dziecka i kolejnych rodzinach zastępczych, by w końcu, przez pomyłkę, trafić do z pozoru bardzo zasadniczych nowych opiekunów, którzy w rzeczywistości są kochani i jedyni na świecie. To u nich Ania Shirley znajduje prawdziwy dom…

9 ANIA NA UNIWERSYTECIE Po dwóch latach pracy w szkole przed Anią otwiera się perspektywa studiów uniwersyteckich. Razem z nią pierwsze kroki na uniwersytecie będą stawiali: Priscilla, Karol i... Gilbert. Pierwsze doświadczenia literackie i... miłość - oto co wypełnia czas niezwykle pilnej studentki.

10 ANIA Z SZUMIĄCYCH TOPOLI W życiu Ani następują istotne zmiany - zaręczyny z Gilbertem, uzyskanie tytułu magistra nauk humanistycznych i objęcie posady dyrektorki szkoły w Summerside. Niestety, z tym wiążą się pewne nieprzyjemności - walka z klanem Pringle'ów. Na szczęście Ania potrafi stopić lód w najtwardszych sercach i wkrótce staje się powiernicą wielu mieszkańców miasteczka.

11 WYMARZONY DOM ANI Ania Shirley zostaje żoną Gilberta Blythe'a. Uroczystość zaślubin odbywa się na Zielonym Wzgórzu. Państwo młodzi przeprowadzają się do nadmorskiej wioski, Glen St. Mary w Zatoce Czterech Wiatrów, gdzie Gilbert przejmuje praktykę lekarską po swoim wuju, Davie. Ania poznaje wielu przyjaciół: kapitana Jakuba, który pracuje w latarni morskiej, pannę Kornelię Bryant, oraz Leslie Moore (w starszych tłumaczeniach: Ewę Moore), troskliwie opiekującą się swoim chorym mężem. Na świat przychodzi córeczka Blythe'ów, Joyce, która umiera tuż po urodzeniu.

12 ANIA ZE Z Ł OTEGO BRZEGU Ania Blythe wraz ze swoim mężem Gilbertem Blythe'em i synem Jakubem Mateuszem przeprowadzają się do domu Morganów, któremu nadają nazwę "Złoty Brzeg". Rodzi się tu piątka dzieci Blythe'ów: Walter – o nieograniczonej wyobraźni, ulubieniec Ani, bliźniaczki Anna i Diana – ulubienica ojca (co wynikało z jej podobieństwa do matki), Shirley oraz Berta. Rodzinną sielankę w Złotym Brzegu zakłóca przybycie ciotki Gilberta – Marii Marianny (Mary Marii) Blythe.

13 KSI ĄŻ KI O ANI Ania z Wyspy Księcia Edwarda To książka o wiele mroczniejsza od ośmiu pierwszych części cyklu. Składające się na nią opowiadania o mieszkańcach Wyspy Księcia Edwarda, przeplatane są rozmowami Ani i Gilberta, oraz wierszami pisanymi przez panią Blythes (niegdyś pannę Shirley) i jej syna Waltera, w których atmosfera dziecięcej beztroski ciekawie łączy się z dylematami dorosłego życia

14 KILKA ZDAŃ O KSIĄŻCE,,Ania z Zielonego Wzgórza ” to pierwsza z cyklu książek o Ani, które znane są na całym świecie i czytane są przez miliony ludzi. Ta ciepła opowieść bawi, wzrusza, ale także uczy. Dzieje Ani Shirley zdobyły popularność już w chwili wydania. Do dziś wiele dziewcząt dorasta z tą interesująca książką i jej bohaterką.

15 DZIĘKUJĘ Z UWAGĘ : Angelika Zaruczyńska


Pobierz ppt "Powie ś ci:  1908: Ania z Zielonego Wzgórza (cz. 1 seriiAnia z Zielonego Wzgórza o Ani)  1909: Ania z Avonlea (cz. 2 serii o Ani) Ania z Avonlea  1915:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google