Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ASTRID LINDGREN … … pisarka dla ludzi, którzy zawsze pozostają dziećmi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ASTRID LINDGREN … … pisarka dla ludzi, którzy zawsze pozostają dziećmi"— Zapis prezentacji:

1 ASTRID LINDGREN … … pisarka dla ludzi, którzy zawsze pozostają dziećmi
W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN

2 DZIECIŃSTWO Astrid Ericsson urodziła się
14 listopada 1907 roku w Vimmerby w Szwecji w rodzinie chłopskiej. Wraz z trójką rodzeństwa wychowywana była surowo. Lata dzieciństwa wspomina jako najszczęśliwszy okres życia. W 1914 roku Astrid rozpoczęła naukę w szkole w Vimmerby. Nauka nie sprawiała problemów Astrid, która jednak nie należała do kujonów. Zasłynęła natomiast z licznych psikusów i żartów, jakie z koleżankami serwowały nauczycielom i statecznym mieszkańcom miasteczka.

3 DOJRZAŁOŚC Gdy w 1926 roku rodzi się syn Lars, Astrid nadal się uczy; dzieckiem zajęła się przybrana matka. Po ukończeniu nauki Astrid podejmuje pracę w biurze, w wolne dni wyjeżdża do dziecka, marzy, by go sama wychowywać. W 1931 roku Astrid zostaje żoną Sture Lindgrena, zajmuje się prowadzeniem domu i wychowaniem syna. Pracuje dorywczo. Jest niekonwencjonalną matką, czym budzi zdumienie i zazdrość kolegów Larsa. W 1934 roku rodzi córkę Karin, czuje się szczęśliwa.

4 Pippi Langstrump Pewnego dnia w 1941 roku Karin, chora na zapalenie płuc, poprosiła, by Astrid opowiedziała jej o Pippi Langstrump. "Imię było tak wariackie, że musiałam dopasować do niego równie wariackie baśnie" – wyznała później Astrid. Pisaniem na poważnie zajęłam się przez przypadek. Pewnego dnia 1944 roku w Sztokholmie padał śnieg (...) i śnieżny puch przykrył warstwę lodu. Poślizgnęłam się, upadłam i skręciłam sobie nogę w kostce tak fatalnie, że musiałam potem jakiś czas leżeć. Dla zabicia czasu zaczęłam stenografować historie o Pippi".

5 PRACA W 1946 roku Astrid Lindgren została redaktorka książek dla dzieci w wydawnictwie Rabén & Sjögren. Przepracowała w nim 25 lat.

6 NAGRODY Medal im. H. Ch. Andresena. Złoty medal Akademii Szwedzkiej.
W 1978 otrzymała Order Uśmiechu, przyznany Jej przez polskie dzieci. W 1979 roku dostała międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka za "Braci Lwie Serce". 2 maja 1989 roku otrzymała dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1999 została wybrana "Szwedką Stulecia". Podniosły nastrój uroczystości rozładowała słowami: "Przyznaliście nagrodę osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło".

7 Zmarła 28 stycznia 2002 roku.

8 OTO NIEKTÓRE KSIĄŻKI JEJ AUTORSTWA
Zachęcamy do ich przeczytania Zwierzenia Britt-Mari, Pippi Pończoszanka, detektyw Blomkvist, Dzieci z Bullerbyn, Nils Paluszek - opowiadania, Braciszek i Karlsson z dachu, Rasmus i włóczęga, Dzieci z ulicy Awanturników, Lotta z ulicy Awanturników, Emil ze Smalandii, Latający szpieg czy Karlsson z dachu, Bracia Lwie Serce, Ronja, córka zbójnika,

9 ZAPROSZENIE A teraz zapraszamy Was na fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” w inscenizacji uczniów z klasy III d. Życzymy miłych wrażeń.


Pobierz ppt "ASTRID LINDGREN … … pisarka dla ludzi, którzy zawsze pozostają dziećmi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google